Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-04 20:48
mk / PAP

W święta zmalał ruch na granicy, część osób rezyguje z wjazdu do Polski

W związku z nowymi obostrzeniami Straż Graniczna skierowała w ostatnim czasie na kwarantannę o 400 proc. więcej osób niż tydzień wcześniej. 5 tys. osób zrezygnowało z wjazdu do Polski – podała Komenda Główna SG.

Autor/źródło: PAP

Ppor. SG Anna Michalska z biura prasowego komendanta głównego Straży Granicznej przekazała PAP w niedzielę, że w okresie przedświątecznym zmalał ruch na granicy zewnętrznej.

„W przedświątecznym tygodniu, od niedzieli 28 marca do soboty 3 kwietnia, funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na granicy zewnętrznej prawie 107 tys. podróżnych, którzy wjeżdżali do naszego kraju. To spadek ruchu o 9 proc. Tydzień wcześniej funkcjonariusze odprawili o 11 tys. więcej osób” – podała rzeczniczka SG.

Z danych pograniczników wynika, że o 19 proc. wzrósł ruch na przejściach lotniczych. W tygodniu przed świętami do Polski przyleciało z krajów spoza strefy Schengen – 27 tys. podróżnych, a tydzień wcześniej 23 tys. podróżnych.

„W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, a przede wszystkim wyłączeniu na granicy zewnętrznej ze zwolnienia z kwarantanny osób mających negatywny wynik testu na COVID-19, funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali na kwarantannę o ponad 400 proc. więcej osób niż tydzień wcześniej” – podała ppor. Anna Michalska.

Przed świętami kwarantanną objętych zostały 34 tys. przyjezdnych, gdy tydzień wcześniej skierowanych na kwarantannę zostało 6,7 tys. podróżnych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą działania sanitarne również na granicy wewnętrznej, początkowo od 27 lutego na granicy z Czechami i Słowacją, a od 30 marca również na granicy z Niemcami i Litwą, a także na granicy morskiej w stosunku do korzystających z regularnych połączeń promowych.

Od 27 lutego łącznie na granicach wewnętrznych z Litwa, Słowacją, Czechami, Niemcami i na granicy morskiej funkcjonariusze SG skontrolowali prawie 128 tys. osób, w tym 54,5 tys. osób nie miało negatywnego wyniku testu, a 47 tys. osób korzystało z uprawnień do zwolnień. Około 5 tys. osób zrezygnowało z wjazdu do Polski. W działania było zaangażowanych prawie 8 tys. funkcjonariuszy. Kontrole na lądowych granicach wewnętrznych są wyrywkowe.

SG poddała kontroli także 17,3 tys. osób, które dotarły do Polski drogą lotniczą z krajów strefy Schengen.

„Skontrolowano 17,3 tys. osób, z czego 4245 nie miało negatywnego wyniku testu, a 2591 osób korzystało ze zwolnień. 1654 skierowano na kwarantannę” – podała ppor. SG Anna Michalska.

Rzeczniczka SG podkreśliła, że funkcjonariusze tej formacji od początku trwania pandemii są bezpośrednio zaangażowani w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

„Cały czas na granicy zewnętrznej weryfikujemy, kto powinien poddać się obowiązkowej kwarantannie, a następnie dane tych osób wprowadzamy do systemu ewidencji sanitarnej, z których korzysta inspekcja sanitarna. Kontrolujemy osoby, które odbywają kwarantannę domową” – podała ppor. Michalska.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-04 14:22:49
miniaturka

Wielkanoc w Nigerii pod znakiem modlitwy o pokój

Nigeria przeżywa bardzo trudne chwile. Przez kraj od miesięcy przetacza się fala przemocy, której celem są głównie chrześcijanie. Porwania dla okupu, ataki na kościoły i kolejne zabójstwa są tam na porządku dziennym.
2021-04-04 18:15:28
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Kamień zatoczony u grobu i straże, o jakich mówi Ewangelia zostały zamienione na machinę propagandy, próbującą widzieć w chrześcijaństwie jedynie objaw kultury, zwyczajów czy wierzeń z pogranicza folkloru i zabobonu.
2021-04-04 20:48:01
miniaturka

Londyn: polonijna parafia krytykuje przerwanie przez policję wielkopiątkowej liturgii

„Prawa wiernych zostały pokrzywdzone w tak ważnym dniu dla każdego wierzącego, a nasz kult – sprofanowany” – napisali duszpasterze z polonijnej parafii w Londynie po tym, jak w Wielki Piątek policja przerwała liturgię i nakazała wiernym opuszczenie kościoła.
2021-04-04 20:56:21
miniaturka

Prof. Gut: spadek liczby nowych zakażeń może wynikać z okresu świątecznego

Zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta spadek liczby stwierdzonych nowych zakażeń może wynikać z okresu świątecznego, w którym mniej osób wykonuje badania. „Boję się, że tak właśnie jest” – dodał wirusolog.
2021-04-05 08:39:55
miniaturka

Od kiedy zaczęto obchodzić w Kościele oktawę wielkanocną?

Poniedziałek Wielkanocny jest kolejnym dniem oktawy wielkanocnej, trwającej przez 8 dni począwszy od pierwszej niedzieli wielkanocnej. Okres ten traktowany jest jako jedna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Mimo wyjątkowego charakteru wierni tego dnia nie są zobowiązani do udziału we Mszy św.
2021-04-05 08:44:31
miniaturka

Abp Gądecki: życie wieczne jest uzależnione od spożywania darów eucharystycznych!

„Sytuacja epidemiczna pozwala tylko nielicznym uczestniczyć w komunii św., podczas gdy życie wieczne jest właśnie uzależnione od spożywania darów eucharystycznych. Ci, którzy tylko duchowo uczestniczą w transmisjach medialnych, muszą sobie zdawać sprawę z tego co tracą” – mówił abp Stanisław Gądecki.