Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-12 11:04
kk / Krzysztof Bronk - Watykan

W Strasburgu uroczystości w związku z ubiegłorocznym atakiem terrorystycznym

Mieszkańcy Strasburga obchodzą dziś pierwszą rocznicę zamachu, kiedy na bożonarodzeniowym kiermaszu na placu przed katedrą zginęło 5 osób.

Autor/źródło: Fot. Pixabay

Na znak pamięci o godz. 19.45 w oknach domów zostaną wystawione zapalone świece. W tym samym czasie w katedrze odbędzie się uroczystość z udziałem miejscowego arcybiskupa i mera miasta. Przewidziano świadectwa, śpiewy i muzykę. Nie będzie to jednak nabożeństwo religijne. Odczytane natomiast zostanie wspólne przesłanie abp. Luca Ravela i innych zwierzchników religijnych w Strasburgu.

Dzisiejsze uroczystości to także ważny etap zabliźniania ran po zamachu. Francuzi mają na tym polu duże doświadczenie wyniesione z masowych zamachów w Paryż i Nicei w 2015 i 2016 roku. Tam ofiar było dużo więcej, w sumie 216 nie licząc rannych.

Przygotowania do dzisiejszej rocznicy rozpoczęto już w czerwcu. Na spotkanie zaproszono 55 osób, które oficjalnie zostały uznane za poszkodowane w wyniku zamachu. To właśnie one zadecydowały też o charakterze dzisiejszych uroczystości, które zgodnie z ich wolą mają się odznaczać prostotą i braterstwem.

W zamachu terrorystycznym zginął również Polak, pochodzący z Katowic. 

 źródło: vaticannews.va


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy