Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-03 09:59
mk / PAP

W środę na Dolnym Śląsku +10 st. C. Kilka dni później na Podlasiu 21 stopni mrozu

W najbliższych dniach pogoda będzie szalona. W środę na Dolnym Śląsku termometry pokażą do +10 st. C, a na Podlasiu w nocy z soboty na niedzielę temperatura spadnie do -21 st. C – powiedział PAP synoptyk i rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski.

Autor/źródło: PAP

W środę w całym kraju będzie się utrzymywać duże zachmurzenie, ale powoli od zachodu do Polski zacznie wkraczać cieplejsze powietrze – przekazał PAP Grzegorz Walijewski. „W ciągu dnia na Dolnym Śląsku termometry poszybują nawet do +10 st. C” – dodał synoptyk.

W Tatrach spodziewane są opady śniegu, a na Południu i w Centrum kraju – deszczu. „Należy liczyć się z tym, że im bliżej wieczora, tym bardziej opady te będą zamarzać” – zaznaczył synoptyk. Jak dodał, gdzieniegdzie nad ranem pojawiać się będą mgły ograniczające widoczność do 300 m. Szczególnie na północy kraju będą one również zamarzać.

W środę nastąpi znaczne ocieplenie nie tylko na Dolnym Śląsku. „Maksymalna temperatura w środę w ciągu dnia wyniesie od -1 st. C na Suwalszczyźnie i Pomorzu Wschodnim, ok. 2 st. C w centrum i na wschodzie kraju, do +7 st. C na południowym zachodzie” – podał G. Walijewski.

Zaznaczył, że środowa pogoda będzie bardzo niekorzystne wpływać na samopoczucie. Szczególnie, że na południu kraju oraz na południowym zachodzie będzie wiał także silny wiatr, sięgający miejscami 90 km/h. W górach wiatr spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

W kolejnych dniach pogoda również da się we znaki. Noc ze środy na czwartek będzie z opadami atmosferycznymi. „Na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu Północnym, Podlasiu oraz w Tatrach będzie sporo śniegu” – poinformował synoptyk IMGW. Pokrywa śnieżna wzrośnie do 15 cm, a w samych Tatrach spadnie 10 cm śniegu.

„Pogoda będzie dynamiczna, bo na południu kraju będzie ciepło jak na luty, a na północy będzie sypał śnieg” – podkreślił G. Walijewski. „Noc ze środy na czwartek będzie deszczowa, śnieżna i niebezpieczna, ponieważ padający deszcz oraz deszcz ze śniegiem zacznie zamarzać i spowoduje gołoledź” – podał. Temperatura będzie się wahać od -6 st. C w północno-wschodniej części kraju, -1 st. C w Karpatach oraz od +1 do +5 st. C w pozostałej części kraju. „Ponadto, wiatr zacznie się wzmagać i już w nocy ze środy na czwartek w Karpatach i w Sudetach osiągnie prędkość 120 km/h” – poinformował. Jak dodał, w Beskidzie Żywieckim będzie wiało 60-70 km/h, a na Pomorzu do 65 km/h. „Wiatr oczywiście będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne” – ostrzegł synoptyk.

W czwartek nad Polskę powoli nasunie się chłód od północnego wschodu, ale – jak stwierdził Grzegorz Walijewski – z południowego zachodu ciepło nie będzie chciało odejść. „Temperatura na północnym wschodzie wyniesie ok. -5 st. C, w centrum ok. +2 st. C, a na południu i południowym zachodzie termometry pokażą ok. +7 st. C” – zaznaczył. W górach nadal będzie wiał silny wiatr do 120 km/h, a na obszarach podgórskich do 70 km/h. W Karpatach spadnie śnieg, a w rejonach podgórskich – deszcz.

„W nocy z piątku na sobotę w okolicy Suwałk temperatura spadnie do -15 st. C, w centrum od -5 do -3 st. C” – poinformował G. Walijewski. W ciągu dnia w sobotę na Suwalszczyźnie i Podlasiu termometry wskażą ok. -10 st. C, na Warmii i Mazurach ok. – 5 st. C. W centrum i na Wybrzeżu od -1 do -3 st. C. Na południowym zachodzie nadal będzie cieplej. Tam termometry pokażą ok. + 4 st. C. „Ogromny kontrast termiczny pomiędzy chłodną północno-wschodnią częścią kraju, a ciepłą południowo-zachodnią Polską spowoduje, że biomet będzie bardzo niekorzystny” – zaznaczył.

Dodał, że noc z soboty na niedzielę może być jeszcze chłodniejsza, gdyż na Podlasiu temperatura spadnie do -21 st. C. W niedzielę pogoda będzie podobna jak w sobotę. „Północna część kraju będzie chłodna, termometry w nocy pokażą od -13 st. C, do -7 st. C w ciągu dnia, a na południowym zachodzie wciąż pozostanie ciepło. Tam temperatura będzie się wahać od 1 st. C w nocy do 4 st. C w ciągu dnia” – przekazał Grzegorz Walijewski i dodał, że podobna pogoda utrzyma się co najmniej do wtorku.

Przypomniał również, że synoptycy z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW stworzyli eksperymentalną prognozę do końca lutego. Wynika z niej, że będą dwie fale mrozu. Pierwsza czeka nas już w ten weekend. „Druga fala chłodu prognozowana jest pod koniec miesiąca” – dodał. W nocy w okolicach Białegostoku temperatura może spaść nawet do -28 st. C – poinformował.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-02 16:11:27
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Powrót w rodzinne strony zawsze wywołuje silniejsze bicie serca. Odświeża się pamięć wydarzeń z dzieciństwa i czasu dorastania. Wracają we wspomnieniach osoby i zdarzenia. Jednak wracamy do innego miejsca niż to, w którym żyliśmy przed laty...
2021-02-02 22:55:21
miniaturka

Zmiany w kalendarzu liturgicznym, Papież dodał nowych świętych

Franciszek dokonał zmian w Ogólnym Kalendarzu Rzymskim, który ustala święta i wspomnienia liturgiczne dla całego Kościoła obrządku łacińskiego. Papież wpisał do niego wspomnienia sześciorga świętych.
2021-02-03 08:46:43
miniaturka

Fale epidemii mogą zależeć od pogody

Pogodowe parametry – takie jak temperatura, wilgotność czy prędkość wiatru – pomagają przewidzieć ataki epidemii. Kiedy zrobi się cieplej i mniej wilgotno, zachorowań powinno być mniej – twierdzą naukowcy.
2021-02-03 10:11:41
miniaturka

Katolicy w Belgii: Nie domagamy się od biskupów heroizmu, tylko dostępu do sakramentów

Podczas gdy ministrowie i biskupi wyrażają ubolewanie, wierni są pozostawieni na lodzie. Nie oczekujemy, że będą tak heroiczni jak św. Damian z Moloka'i. Wystarczy, że spróbują zapewnić wiernym dostęp do sakramentów – powiedziała Kinga Pająk ze stowarzyszenia Pour la Messe Libre.
2021-02-03 10:40:55
miniaturka

Ks. Paweł Kontny – nieustraszony bohater!

Na początku lutego minęło 76 lat od męczeńskiej śmierci ks. Pawła Kontnego SChr, który stanął odważnie w obronie dziewcząt w Lędzinach. Zostały one zaatakowane przez sowieckiego żołnierza, chcącego je zgwałcić. Ks. Kontny został zastrzelony, ale dziewczyny zdołały uciec.
2021-02-03 10:52:45
miniaturka

Św. Jan z Avila – to nie św. Jan od Krzyża!

Decyzją papieża Franciszka wspomnienie św. Jana z Avila, ogłoszonego przed 9 laty Doktorem Kościoła, będzie obchodzone w całym Kościele powszechnym 10 maja. Niestety sam święty nie jest jeszcze dostatecznie znany, a wielu myli go ze św. Janem od Krzyża