Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-05 10:15
ek / Krzysztof Bronk

W Sofii Franciszek zobaczy owoce wizyty Jana Pawła II

Przyjeżdżając do Sofii, Franciszek będzie mógł się przekonać o owocach wizyty w tym kraju św. Jana Pawła II. Zwraca na to uwagę brat Jarosław Babik, polski kapucyn, administrator parafii katedralnej w stolicy Bułgarii.

Autor/źródło: Jerzy Kociatkiewicz/commons.wikimedia.org/derivative: Rabanus Flavus/licencja CC BY-SA 2.0

Najbardziej ewidentnym owocem podróży apostolskiej świętego Papieża jest sama katedra. Pozwolenie na jej odbudowę wydano dopiero w 2002 r. z okazji przyjazdu Jana Pawła II – wspomina brat Babik. Teraz główne wydarzenia podróży Franciszka będą się odbywały w bezpośrednim sąsiedztwie tej świątyni.

Duchowym owocem Piotrowej posługi Jana Pawła II jest natomiast nowe pokolenie bułgarskich katolików. Dzieci, które przyjmą Pierwszą Komunię z rąk Papieża Franciszka narodziły się w rodzinach założonych przez młodych, którzy przed 17 laty podejmowali w swej ojczyźnie Papieża Polaka. Dziś od Franciszka oczekują przede wszystkim umocnienia w wierze. Mówi brat Babik:

Katolicy w Bułgarii zobaczą, że są ważni dla Papieża


“Mam nadzieję, że obecność Papieża Franciszka przyczyni się przede wszystkim do wzrostu wiary, utwierdzenia wiary w samych katolikach. Da im poczucie, że Rzym spogląda na nich dobrodusznym okiem i sercem, że są ważni dla świata – powiedział Radiu Watykańskiemu brat Babik. – W Bułgarii żyje tylko 70 tys. katolików. To jest 1 proc. społeczeństwa. Te dni, wizyta Papieża, który lubi peryferie, małe wspólnoty, daje im nową nadzieję. Myślę, że dla tych katolików to jest niesamowite doświadczenie, umocnienie. Widzą, że są jednak ważni, choć to jest mała trzódka, mała wspólnota, a Papież o nich nie zapomina, wspólnota Kościoła spogląda na nich. Takiego umocnienia oczekują tutejsi wierni.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-05 09:19:25
miniaturka

Papież już w Bułgarii

Papież Franciszek przybył do Bułgarii. Samolot włoskich Linii Lotniczych Alitalia wylądował na lotnisku w Sofii tuż przed godziną 10.00 miejscowego czasu.
2019-05-05 09:26:12
miniaturka
play

Papież do mieszkańców Macedonii Płn.: dialog i braterstwo

"Pragnę przybyć do was, aby zasiać ziarna braterstwa i dialogu. Powierzam tę pielgrzymkę wstawiennictwu św. Matki Teresy, odważnej misjonarki miłości Chrystusa w świecie."
2019-05-05 09:41:33
miniaturka

Sri Lanka: nie chcemy potępień, ale walki z antychrystianizmem

"Po zamachach na Sri Lance nie wystarczą same tylko słowa potępienia. Trzeba walczyć z tym, co się tam stało, a jedną z metod tej walki jest nazwanie rzeczy po imieniu, przyznanie, że był to atak wymierzony w chrześcijaństwo."
2019-05-05 10:14:56
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: biskupi proszą o czytanie Pisma Świętego

„Księża Biskupi proszą o czytanie Pisma Świętego, bo jest to słowo Boże, w którym znajdujemy odpowiedzi na wiele naszych pytań i dylematów” – powiedział ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
2019-05-05 10:43:06
miniaturka

Franciszek do władz Bułgarii: budujcie dla swych rodaków przyszłość nadziei

O roli Bułgarii jako pomostu oraz miejscu spotkania różnych kultur mówił Ojciec Święty spotykając się w Sofii z przedstawicielami władz tego kraju, korpusem dyplomatycznym a także różnych wyznań religijnych.
2019-05-05 13:38:44
miniaturka

Jak Tomasz włóżmy ręce w rany Jezusa, rany podzielonego Kościoła

O ekumenizmie krwi, ubogich oraz misji mówił Papież podczas spotkania z prawosławnym patriarchą Neofitem oraz członkami Świętego Synodu Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej.