Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-01-03 12:12
MG / kg (KAI/RISU)

W sobotę podpisanie i wręczenie tomosu o autokefalii Kościoła Ukrainy

Metropolita kijowski Epifaniusz ujawnił szczegóły podpisania i wręczenia tomosu o autokefalii

Autor/źródło: Pixabay, olafpictures, licencja: CC0


Procedura przekazania tomosu (dekretu) o autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) rozpocznie się w Stambule 5 stycznia a samo jego wręczenie głowie nowego Kościoła nastąpi nazajutrz w tamtejszej katedrze św. Jerzego. Zapowiedział to w wywiadzie dla programu "Priamyj" (Bezpośredni) telewizji ukraińskiej zwierzchnik PKU, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz.

Najpierw, w sobotę 5 bm. o 11.30 podczas nabożeństwa w patriarszym soborze katedralnym św. Jerzego "pomodlimy się wspólnie z patriarchą Bartłomiejem i podziękujemy Bogu za tomos, po czym patriarcha uroczyście podpisze go" - powiedział metropolita. Oznajmił następnie, że nazajutrz w tej samej świątyni w czasie uroczystej liturgii biskupiej, po odśpiewaniu Ewangelii, Bartłomiej wręczy mu ten dokument.

Jeszcze tego samego dnia po południu delegacja ukraińska powróci do kraju. W jej składzie znajdą się nie tylko wyżsi dostojnicy kościelni, ale także m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Po powrocie hierarchów do ojczyzny odbędzie się pierwszy synod nowego Kościoła, na którym powstaną jego podstawowe struktury: wydziały, komisje i inne jednostki, niezbędne do normalnej działalności kościelnej - zapowiedział przedstawiciel metropolity ks. Iwan Sydor. Zapewnił, że obecnie toczą się rozmowy w sprawie utworzenia odpowiednich instytucji i ich obsady, ale - dodał - trzeba poczekać na wydanie tomosu. Z chwilą otrzymania go Kościół będzie już w pełni niezależny, kanoniczny i legalny i wówczas można i trzeba będzie zwołać synod - podkreślił ks. Sydor.

kg (KAI/RISU) / KijówPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Ukraina, kościół prawosławny, autokefalia, tomos, Epifaniusz