Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-10 08:42
JR / PAP

W Polsce zaszczepiono już prawie 1,7 mln osób

Do wtorku w Polsce zaszczepiono przeciw COVID-19 prawie 1,7 mln osób. Dwie dawki otrzymało ponad 462 tys. Środa jest ostatnim dniem rejestracji nauczycieli na szczepienie. Zgłosiło się ich ponad 215 tys., czyli połowa uprawionych.

Autor/źródło: PAP

Z danych rządowych wynika, że do wtorku zaszczepionych było w Polsce 1 688 465 osób, z czego 1 226 129 otrzymało jedną dawkę, a 462 336 – dwie.

Zanotowano 1487 niepożądanych odczynów poszczepiennych, a 3487 dawek zostało zutylizowanych.

Chęć zaszczepienia przeciwko COVID-19 zgłosiło ponad 215 tys. nauczycieli, czyli połowa uprawionych – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska. Przypomniała, że rejestracja potrwa do 10 lutego do końca dnia.

W pierwszej kolejności zastrzyki dostaną nauczyciele prowadzący zajęcia stacjonarne w szkołach i w placówkach oświatowych. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej nauczycielom poniżej 60 lat będzie podawany preparat AstryZeneki.

Polska ma zakontraktowane na cały rok ok. 100 mln szczepionek przeciw COVID-19. W I kwartale powinno dotrzeć do nas blisko 6,7 mln dawek – powiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł jednak, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Wyliczył, że według najbardziej aktualnych informacji do końca I kwartału 2020 r. do Polski powinno trafić blisko 6,7 mln dawek. AstraZeneca powinna dostarczyć 1,150 mln szczepionek, Moderna 744 tys. dawek, a Pfizer/BioNTech 4,8 mln.

Szef resortu dodał też, że z zakontraktowanych blisko 100 mln dawek prawie 42 mln to preparat mRNA Pfizer/BionTech.

„Mamy też informacje, że zarówno szczepionka Novavaksu, jak i Johnson & Johnson powinny się pojawić w II kwartale roku” – dodał.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że kolejna partia szczepionki Moderny jest opóźniona – przyjedzie 11 lutego i będzie mniejsza o 20 tys. dawek, tzn. będzie liczyła nie ok. 100 tys., lecz ok. 80 tys. dawek. Powiedział też, że Polska na razie nie analizuje zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik.

Z informacji korespondentów PAP wynika, że szczepienia przebiegają raczej bez zakłóceń, chociaż – jak wynika z informacji przekazanych PAP przez biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – w woj. małopolskim w 16 punktach szczepienie nie odbywa się zgodnie z planem z powodu przesunięcia terminów dostaw dawek lub z powodu innych nieścisłości.

Według raportu na stronie gov.pl od 27 grudnia w Małopolsce podano prawie 137 tys. szczepionek, w tym 33,5 tys. to drugie dawki. Od grudnia najwięcej zastrzyków wykonano w stolicy województwa – prawie 69 tys., a w powiecie krakowskim ponad 3,7 tys. W Tarnowie i powiecie prawie 10 tys., w Nowym Sączu i w powiecie prawie 6,5 tys.

W Lubelskiem zaszczepiono prawie 94,5 tys. osób, w tym ponad 24,8 tys. przyjęło drugą dawkę. Najwięcej – blisko 35,5 tys. – wykonano w Lublinie, prawie 6,4 tys. w powiecie puławskim, prawie 4,8 tys. w Białej Podlaskiej, ponad 4,5 tys. w Zamościu.

W woj. lubelskim od 25 stycznia strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie. Wykonali 184 transporty 226 osób – poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. asp. Tomasz Stachyra.

W woj. świętokrzyskim zaszczepiono 46 971 osób. Drugą dawkę szczepionki przyjęło 11 575 osób.

Na Podkarpaciu przeciw COVID-19 zaszczepiono 74 378 osób, 16 707 z nich otrzymało już drugą dawkę. Najwięcej szczepień w woj. podkarpackim wykonano w Rzeszowie (20 436) i w Przemyślu (4 203). W szpitalu wojewódzkim w Krośnie drugą dawką szczepione są osoby z grupy zero.

W woj. mazowieckim najwięcej szczepień wykonano do tej pory w Warszawie – 144 870, z czego 50 528 to szczepienia drugą dawką.

W Wielkopolsce zaszczepiono ponad 144 tys. osób, z czego ponad 39 tys. mieszkańców otrzymało drugą dawkę.

Na Dolnym Śląsku zaszczepiono przeciwko COVID-19 ponad 150 tys. osób. Najwięcej we Wrocławiu – prawie 65 tys., a najmniej w powiecie polkowickim – 346 osób. Z powodu mniejszych dostaw plan szczepień w tym tygodniu musiał zmienić szpital w Bolesławcu.

Na polskim rynku są się trzy szczepionki firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom i pracownikom żłobków poniżej 60 lat będzie podawana szczepionka AstryZeneki. Nauczyciele i pracownicy żłobków, którzy mają więcej niż 60 lat, mają być szczepieni preparatami firm BioNTech/Pfizer i Moderna.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-09 15:43:50
miniaturka

Po spowiedzi poczułem się prawdziwym sobą

Harrison Butker, zawodnik jednej z czołowych drużyn futbolu amerykańskiego, zapytany kiedyś, czy modli się o zwycięstwo w Super Bowl, odparł: „Nie, modlę się, żebym był dobrym mężem i ojcem”. W wywiadzie dla EWTN opowiadał m.in. o doświadczeniu spowiedzi.
2021-02-09 15:53:53
miniaturka

Niemcy: kard. Koch napisał list otwarty nt. Eucharystii i Wieczerzy Pańskiej

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch opublikował list otwarty na temat katolickiej Eucharystii i protestanckiej Wieczerzy Pańskiej, w związku z propozycją „wzajemnej gościnności eucharystycznej”
2021-02-09 22:26:49
miniaturka

Siostra Becquart: Franciszek coraz bardziej docenia rolę kobiet w Kościele

Siostra Nathalie Becquart, która będzie pierwszą kobietą w historii z prawem głosu na Synodzie Biskupów, podkreśla, że Ojcu Świętemu zależy na większym zaangażowaniu kobiet w proces decyzyjny w Kościele.
2021-02-10 08:50:25
miniaturka

Wspólnie ze Zranionymi przy krzyżu Chrystusa

Przygotowane na ten rok rozważania Drogi Krzyżowej pokazują, że są osoby i instytucje, które biorą na siebie „odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i na duszy”, bardzo konkretnie towarzyszą zranionym. Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich jest wezwaniem dla wszystkich w Kościele, by budować wspólnotę ze Zranionymi.
2021-02-10 09:28:49
miniaturka

Eksperci dostrzegają ogromne korzyści z wprowadzenia 5G dla przyszłości telekomunikacji

Podczas debaty w Centrum Prasowym PAP poświęconej przyszłości rynku telekomunikacyjnego w Polsce w kontekście wprowadzenia technologii 5G, eksperci byli zgodni w ocenie korzyści płynących z wykorzystania tej sieci. W dyskusji pojawił się również wątek potencjalnych zagrożeń.
2021-02-10 09:41:07
miniaturka

Mężczyźni podający się za homoseksualistów ponownie przegrali w sądzie z Kają Godek

9 lutego 2021 r. sąd odrzucił zażalenie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na wyrok z maja 2020 roku. Tym samym sąd potwierdził, że nie można skarżyć za wypowiedź o homoseksualistach, bo sama deklaracja nie jest żądnym dowodem na przynależność do tej grupy.