Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-10 12:13
JR / PAP

W Polsce za 30 proc. zakażeń odpowiada wariant brytyjski koronawirusa

W Polsce za 30 proc. zakażeń odpowiada wariant brytyjski koronawirusa – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Przyznał też, że resort zdrowia spodziewa się, iż szczyt trzeciej fali pandemii przypadnie na przełom marca i kwietnia.

Autor/źródło: PAP

W środę resort zdrowia podał, że zanotowano 17 260 nowych zakażeń koronawirusem, a zmarło 398 osób.

Andrusiewicz przyznał w TVN 24, że liczba nowych zakażeń notowana w środę jest „największą liczbą od początku trzeciej fali” pandemii.

Rzecznik MZ stwierdził, że – choć notowany jest wzrost zakażeń – to dynamika wzrostu zakażeń zwolniła. „W tej chwili tę dynamikę mamy mniej więcej na poziomie 25 proc. – dzisiaj. Przedwczoraj to było 29 proc. Jeszcze tydzień temu ta dynamika przekraczała 30 proc. Liczba przypadków cały czas rośnie, ale dynamika przypadków lekko wyhamowuje” – mówił rzecznik MZ. Wyjaśnił, że są to szacunki wynikające z danych „tydzień do tygodnia, a nie dzień do dnia”.

Andrusiewicz przyznał, że resort zdrowia może przewidywać, na „podstawie wskazań czterech grup prognostycznych”, że szczyt trzeciej fali pandemii przypadnie na „koniec marca, na przełom marca i kwietnia”.

Rzecznik poinformował też, że w Polsce za 30 proc. zakażeń odpowiada brytyjska wersja koronawirusa. Ocenił też, że w tym tygodniu średnia dziennych zakażeń wyniesie około 15,5 tys.

Mówiąc o ostatnim zaleceniu wprowadzonym przez resort zdrowia - wedle którego NFZ zaleca lekarzom ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo - przyznał, że spodziewa się, że przestanie ono obowiązywać z końcem marca. „Liczymy, że gdzieś w okolicach świąt to zalecenie przestałoby obowiązywać. To zależy od tego, jak przejdziemy tę trzecią falę, ale zamysł jest taki, żeby przez te najbliższe tygodnie to zalecenie obowiązywało, a potem, żebyśmy mogli z powrotem odblokować zabiegi planowe” – powiedział.

Wyjaśnił, że zalecenie wprowadzono m.in. dlatego, że największą troską resortu jest „dostępność kadry medycznej”. „Ograniczenie w zabiegach planowych ma zapewnić (służbie zdrowia - PAP) bufor w postaci medyków” – mówił.

Ocenił, że jeśli liczba zakażeń wzrosłaby do 28-30 tys. przypadków zakażeń dziennie, to służba zdrowia „powoli przestanie być wydolna”.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-10 10:41:07
miniaturka

Nadszedł czas św. Józefa! Zawierz swoje życie Opiekunowi Chrystusa

150 lat temu papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronatem Kościoła Świętego. Wielu mistyków przepowiadało, że to św. Józef będzie tym, który uchroni Kościół od zagłady. Dziś, gdy świat przeżywa kryzys, a rodziny są zagrożone, papież Franciszek ogłasza Rok Świętego Józefa!
2021-03-10 10:55:50
miniaturka

Ponad 17 tys. nowych zakażeń w ciągu doby. Najwięcej w tym roku

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 17 260 osób. To najwyższy wynik od początku roku. Zmarło 398 osób – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.
2021-03-10 11:45:50
miniaturka
play

Dlaczego warto upraszczać swoje życie?

Upraszczanie naszego życia jest gromadzeniem sobie skarbów w niebie – mówi o. Wojciech Surówka. Dlaczego warto upraszczać życie? Co to oznacza w praktyce? Jak wpisuje się to w przygotowanie na śmierć? Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka rozważań „Memento mori”!
2021-03-10 12:51:59
miniaturka

Liczba zachorowań rośnie. Co z obostrzeniami w gospodarce?

Jeżeli utrzyma się wysoka liczba zakażeń, możliwe będą kolejne regionalne kroki w tył, aby w sposób powszechny nie wyłączać gospodarki w całym kraju – powiedziała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
2021-03-10 13:12:25
miniaturka

Dlaczego zapachy przywołują wspomnienia? Nowe badania nad funkcjami węchu

Pomiędzy hipokampem – ośrodkiem pamięci w mózgu, który magazynuje wspomnienia – a obszarami węchowymi człowieka, występuje silne i proste połączenie. Właśnie to pozwala na przywoływanie wspomnień dzięki zapachom, które czujemy – donosi „Progress in Neurobiology”.
2021-03-10 13:47:08
miniaturka

Kard. Sarah: nigdy nie sprzeciwiłem się papieżowi

Posłuszeństwo papieżowi nie jest jedynie potrzebą ludzką. Jest sposobem na to, by być posłusznym Chrystusowi, który postawił apostoła Piotra i jego następców na czele Kościoła – przypomina kard. Robert Sarah w wywiadzie podsumowującym jego ponad 20-letnia posługę w Stolicy Apostolskiej.