Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-09 12:24
AC / PAP

W Polsce wykonano ponad 4 mln szczepień. Spodziewana jest kolejna dostawa szczepionek

W Polsce dotychczas wykonano ponad 4 mln szczepień przeciw COVID-19. W poniedziałek dostarczono kolejne szczepionki AstryZeneki i Pfizera, w tym tygodniu spodziewana jest jeszcze dostawa szczepionek firmy Moderna. W najbliższych tygodniach ma się zakończyć szczepienie medyków i nauczycieli.

Autor/źródło: PAP

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w poniedziałek wieczorem poinformował, że dotychczas w Polsce wykonano ponad 4 mln szczepień I i II dawką. W ciągu dwóch tygodni planowane jest dokończenie szczepień nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska poinformował, że chciałby, żeby do wakacji udało się zaszczepić przynajmniej 60-70 proc. Polaków. Zastrzegł jednocześnie, że w tej chwili trudno powiedzieć, czy uda się to zrealizować. Wskazał, że zależy to od dostaw szczepionek.

W poniedziałek do Polski dotarło 340 tys. dawek szczepionki AstryZeneki i 387 tys. dawek szczepionki Pfizer. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że jeszcze w tym tygodniu spodziewana jest dostawa ok. 200-210 tys. dawek szczepionki firmy Moderna.

W porannych statystykach rządowych podano, że dotychczas najwięcej szczepień przeciwko COVID-19 wykonano w woj. mazowieckim –  618,2 tys. Drugą dawkę w tym regionie otrzymało 225,6 tys. osób. Natomiast najmniej szczepień wykonano w woj. lubuskim – 98 tys., z tego 36,3 tys. drugą dawką.

W woj. dolnośląskim szczepionkę podano już 339,7 tys. razy, w tym 123,2 tys. pacjentów otrzymało drugą dawkę. Najwięcej szczepień –  ponad 123 tys. –  wykonano we Wrocławiu. Drugi w statystykach jest Wałbrzych, gdzie do tej pory zaszczepiono ponad 29 tys. osób, a trzeci powiat kłodzki, gdzie szczepionkę otrzymało blisko 20 tys. pacjentów.

W woj. kujawsko-pomorskim wykonano 195,2 tys. szczepień, z tego 72,7 tys. drugą dawką. Wojewoda kujawsko-pomorski i wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych w poniedziałek zaapelowali do medyków, którzy nie są zaangażowani w walkę z koronawirusem, żeby zgłaszali się do pracy na szpitalnych oddziałach covidowych.

W woj. lubelskim wykonano 229 tys. szczepień, z tego 83,5 tys. drugą dawką. Zdaniem wojewody Lecha Sprawki szczepienia w tym regionie przebiegają „w miarę dobrze". „Mamy już w tej chwili ponad 220 tys. wykonanych szczepień, co oznacza, że część, szczególnie seniorów jak również lekarzy, pielęgniarek, jest już w jakiś sposób zabezpieczona" – powiedział.

W woj. łódzkim wykonano 266,7 tys. szczepień, z tego 101,3 tys. drugą dawką. Według łódzkiego NFZ zaszczepieni zostali m.in. niemal wszyscy nauczyciele, którzy zgłosili taką chęć - było ich 27 tys. Ostatnie w tej turze podanie preparatu AstraZeneca odbędzie się we wtorek i dotyczyć będzie nauczycieli z jednej szkoły.

W woj. małopolskim wykonano 327,2 tys. szczepień, z tego 117,3 tys. drugą dawką. W związku z trzecią falą epidemii wojewoda Łukasz Kmita zapowiedział, że baza szpitala tymczasowego w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (CUMRiK) będzie rozszerzona do ok. 160 łóżek covidowych, w tym 30 intensywnej terapii.

W woj. opolskim wykonano 102 tys. szczepień, z tego 36,6 tys. drugą dawką. Najwięcej szczepień wykonano w mieście Opole, gdzie zaszczepiono 28,4 tys. osób. W stolicy regionu drugą dawkę przyjęło 9,2 tys. osób. Najmniej szczepień wykonano w powiecie namysłowskim (3,4 tys.), przy czym drugą dawkę przyjęło 1,1 tys. mieszkańców powiatu.

W woj. podkarpackim wykonano 198,2 tys. szczepień, z tego 73,2 tys. drugą dawką. Najwięcej szczepień w regionie przeprowadzono w Rzeszowie – ich liczba przekroczyła 57,3 tys., a drugą dawkę w stolicy regionu otrzymało 21,9 tys. osób. Na drugim miejscu w regionie pod względem liczby zaszczepionych osób znalazł się powiat stalowowolski, a na trzecim – mielecki.

W woj. podlaskim wykonano 130,3 tys. szczepień, z tego 45,2 tys. drugą dawką. O kilkaset mniej szczepień niż w ubiegłym tygodniu będzie wykonanych w tym tygodniu w kilku punktach szczepień, które są w największym i najbardziej specjalistycznym szpitalu w Podlaskiem – w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała PAP w poniedziałek, że plan zakłada wykonanie około dwóch tysięcy szczepień. W ubiegłym tygodniu było to o około 400 szczepień więcej. Zaznaczyła, że to, ile osób dostanie szczepionki zależy od dostaw, czy będą zrealizowane.

W woj. pomorskim wykonano 263,8 tys. szczepień, z tego 94,7 tys. drugą dawką. Najwięcej szczepionek podano dotychczas w Gdańsku – łącznie 89,8 tys. Na drugim miejscu w statystykach jest Gdynia, gdzie do tej pory wykonano ponad 33 tys. iniekcji. Trzeci jest powiat wejherowski, gdzie od początku akcji szczepionkę otrzymało 16,5 tys. pacjentów. W Sopocie pierwszą i drugą dawką zaszczepiono 12,6 tys. osób, a w powiecie starogardzkim 11,9 chętnych. Najmniej szczepień w regionie przeprowadzono w powiecie nowodworskim – 3,8 tys.

W woj. śląskim wykonano 427,7 tys. szczepień, z tego 151,9 tys. drugą dawką. Placówki ochrony zdrowia z woj. śląskiego zamówiły na przyszły tydzień ponad 52 tys. dawek szczepionki. W poniedziałek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska poinformowała, że w tym dniu do 33 punktów w regionie dotarło 9,2 tys. dawek, we wtorek ma przyjechać blisko 21 tys. dawek.

W woj. świętokrzyskim wykonano 113 tys. szczepień, z tego 41,2 tys. drugą dawką.

W woj. warmińsko-mazurskim wykonano 138,6 tys. szczepień, z tego 46,3 tys. drugą dawką. W przesłanym PAP w poniedziałek po południu komunikacie wojewoda Artur Chojecki poinformował, że tego dnia do regionu dotarła pula 10 tys. dodatkowych szczepionek firmy AstraZeneca. „Preparat zostanie podany osobom z rocznika 1952, co pozwoli na przyspieszenie procesu szczepienia populacyjnego mieszkańców naszego województwa" – podał Chojecki. Osoby urodzone w 1952 r. już mogą się rejestrować w 26 wyznaczonych szpitalach, do których trafiły szczepionki.

W woj. wielkopolskim wykonano 346 tys. szczepień, z tego 118,5 tys. drugą dawką. Anna Czuchra z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazała PAP, że do poniedziałkowego poranka placówki w regionie otrzymały w sumie prawie 355 tys. szczepionek przeciwko COVID-19, a ponad 49 tys. dawek jest w trakcie dostawy.

W woj. zachodniopomorskim wykonano 172,5 tys. szczepień, z tego 62,3 tys. drugą dawką.

Od poniedziałku osoby szczepione przeciw COVID-19 mają ustalany termin drugiej dawki według nowego schematu, z wydłużonymi odstępami między iniekcjami.

Szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką AstryZeneki mają być realizowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 12 tygodni, ale nie dłużej niż 84 dni.

Szczepionki mRNA od Pfizera i Moderny mają zaś być stosowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 6 tygodni, ale nie dłużej niż 42 dni.

Ministerstwo Zdrowia zaleciło, aby ozdrowieńcy byli szczepieni w ciągu 6 miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona w terminie późniejszym, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2.

źródło: ozk/ mhr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-09 10:45:31
miniaturka

Dr. Seuss i Murzynek Bambo. Cancel culture nabiera rozpędu

Dr. Seuss był dla amerykańskich dzieci tym, kim dla polskich Brzechwa czy Tuwim. Na jego książeczkach uczyły się czytać pokolenia najmłodszych Amerykanów. To już przeszłość – uznano go bowiem za rasistę i wykreślono z listy lektur. Czy to samo czeka naszych autorów?
2021-03-09 11:42:20
miniaturka

Arcybiskup Dublina zakazuje udzielania Komunii, zaostrzając rządowe restrykcje

Nowy arcybiskup Dublina, Dermot Farrell, rozszerzył obowiązujące obecnie rządowe ograniczenia kultu publicznego. Księżom jego diecezji nie wolno udzielać prywatnie Komunii świętej, poza wyjątkami takimi jak pogrzeb czy ślub.
2021-03-09 12:21:53
miniaturka

Odgermanizowanie zbrodni wojennych to fakt. Polska musi działać

Wiele złego już się stało. Już jesteśmy postrzegani jako współsprawcy Holokaustu. Jeżeli nie będziemy temu skutecznie przeciwdziałali, to będziemy głównymi sprawcami Holokaustu. Będziemy stali zaraz obok nazistów. Albo sami zostaniemy tymi nazistami – powiedział prof. Bogdan Musiał.
2021-03-09 13:18:00
miniaturka

W obozie jenieckim udzielał sakramentów, nocami pisał listy w imieniu rannych żołnierzy

Ks. Emil Kapaun – dziś Sługa Boży – był kapelanem amerykańskich żołnierzy podczas drugiej wojny światowej i wojny w Korei. Zmarł w obozie jenieckim 23 maja 1951 r. Wielu powracających jeńców wojennych twierdziło, że to jego wysiłki pomogły im przetrwać ostrą zimę.
2021-03-09 14:35:26
miniaturka

Irakijczycy są zgodni: „Papież podniósł nas na duchu”

„Irakijczycy wciąż jeszcze żyją wizytą Franciszka. Zarówno tradycyjne media, jak i portale społecznościowe pełne są komentarzy po tym, co wydarzyło się przez ostatnie cztery dni” – mówi ks. Samir Yousif.
2021-03-09 14:45:09
miniaturka

Stacje Drogi Krzyżowej odnowione przez... tatuażystkę

W białoruskich Adamowiczach proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny poprosił o odrestaurowanie stacji Drogi Krzyżowej Julię Kulbę, tatuażystkę z ponad 15-letnim doświadczeniem. „Z przyjemnością przyjąłem ofertę” – powiedziała artystka.