Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-15 12:54
AC / PAP

W Polsce nie stwierdzono powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca

W Polsce dotychczas nie stwierdziliśmy przypadku powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca – poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że Polska w kwestii podawania tego preparatu postępuje zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków.

Autor/źródło: PAP

Wiceminister na poniedziałkowym briefingu w Siedlcach przyznał, że od kilkunastu dni „jest bardzo duży szum" wokół szczepionki AstraZeneca.

Zwrócił uwagę, że w niektórych krajach wskazywano na występowanie powikłań zakrzepowo-zatorowych po podaniu tej szczepionki. „W Polsce takiego przypadku do dzisiaj nie stwierdziliśmy" – zaznaczył.

„Opieramy się oczywiście na badaniach, które są prowadzone w Europejskiej Agencji Leków i na tę chwilę ona nie rekomenduje przerwania szczepień tą szczepionką, pokazując, że ta zbieżność czasowa wystąpienia ewentualnego zespołu poszczepiennego z podaniem szczepionki nie ma uzasadnienia i nie jest to spowodowane podaniem szczepionki AstraZeneca" – powiedział Kraska.

W niedzielę również firma AstraZeneca przekazała po przeanalizowaniu dużej partii danych, że nie znalazła dowodów na to, że opracowana przez nią szczepionka przeciw COVID-19 zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Kraska przypomniał, że każdy lek, każda szczepionka może powodować działania uboczne.

„Ale oczywiście my cały czas mamy swojego przedstawiciela w Europejskiej Agencji Leków, który na bieżąco analizuje tę sprawę. I jeżeli będzie taka rekomendacja tej agencji, to na pewno wtedy wstrzymamy szczepienia AstrąZeneką. Na tę chwilę takiej rekomendacji nie ma, więc w dalszym ciągu w Polsce szczepienia tą szczepionką są prowadzone" – powiedział wiceminister.

źródło: Olga Zakolska/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-15 12:11:11
miniaturka

Jedna trzecia niemieckich katolików rozważa wystąpienie z Kościoła

Jedna trzecia niemieckich katolików rozważa wystąpienie z Kościoła, jak wynika z nowego sondażu opublikowanego w czwartek. Tymczasem Kościół w Niemczech skupia się na zmianach strukturalnych, zamiast zająć się ewangelizacją.
2021-03-15 12:33:48
miniaturka

RIU Hotels & Resort nie zmieni modelu działania

Pandemia koronawirusa ograniczyła, a czasem wręcz uniemożliwiła działalność hoteli. O sytuacji swojej firmy, w wywiadzie udzielonym portalowi „elEconomista”, opowiada Luis Riu, dyrektor generalny RIU Hotels & Resort. Razem ze swoją siostrą Carmen zarządza on jedną z największych grup hotelowych w Hiszpanii.
2021-03-15 12:41:53
miniaturka
play

Bp Artur Ważny: Bądźmy, tak jak św. Józef, ludźmi przyjmującymi

Zapraszamy na siódmy odcinek rekolekcji wielkopostnych „Ojcowskie serce”. Dziś o przebaczaniu i braniu odpowiedzialności za własne życie, które czasami nie układa się po naszej myśli.
2021-03-15 12:54:38
miniaturka

Maltańscy biskupi zawieszają kult publiczny aż do 11 kwietnia

Po Irlandii, biskupi kolejnego kraju – Malty – wprowadzają restrykcje ostrzejsze od tych, które przewidują wytyczne rządowe, uniemożliwiając katolikom udział w publicznie sprawowanej liturgii.
2021-03-15 13:00:39
miniaturka

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary: „Nie” dla błogosławieństwa par homoseksualnych

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary opublikowała odpowiedź na dubium dotyczące błogosławieństwa związków osób par homoseksualnych. Jednoznacznie podkreśliła, że Kościół nie może błogosławić związków osób tej samej płci. Publikujemy notę wyjaśniającą.
2021-03-15 13:59:33
miniaturka

Proboszcz z Aleppo: papieska modlitwa dodaje nam sił

„Gdyby nie wiara i międzyludzka solidarność nie przetrwalibyśmy tych lat niekończącej się Drogi Krzyżowej” – tak o sytuacji w Syrii mówi franciszkański proboszcz z Aleppo. Wskazuje on na znaczenie modlitwy Franciszka za ten umęczony kraj oraz jego nieustannych wysiłków, by położyć kres tej krwawej wojnie.