Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-02 10:43
JR / PAP

W Polsce mamy obecnie 106 przypadków mutacji Delta i 12 przypadków Delta Plus

W Polsce obecnie mamy potwierdzonych 106 przypadków mutacji Delta oraz 12 przypadków mutacji Delta Plus – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że zgodnie z najnowszymi badaniami obecne szczepionki działają skutecznie na te warianty.

Autor/źródło: PAP

Wiceszef MZ w porannej rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia przekazał najnowsze informacje na temat występowania w Polsce wariantu Delta, który po raz pierwszy zidentyfikowano w Indiach.

„Przed chwilą dostałem raport, z którego wynika, że obecnie jest 106 potwierdzonych przypadków Delta. Mamy także 12 potwierdzonych przypadków Delta Plus. Czyli widzimy, że ta mutacja do Polski także będzie docierała” – powiedział wiceminister.

Ministerstwo zdrowia Indii informowało w połowie czerwca, że wariant Delta Plus, nazywany także AY.1 i stanowiący odmianę znanego od zeszłego roku wariantu Delta, zarejestrowano w kraju po raz pierwszy w kwietniu w ok. 40 próbkach zebranych w sześciu dystryktach stanów Maharasztra, Kerala i Madhja Pradeś.

Deltę Plus wykryto dotąd także w dziewięciu innych państwach: USA, Wielkiej Brytanii, Portugali, Szwajcarii, Japonii, Nepalu, Rosji, Chinach oraz w Polsce.

Kraska zapewnił, że według ostatnich badań potwierdzonych przez Europejską Agencję Leków, obecne szczepionki działają skutecznie na te mutacje. „Szczepionka firmy Pfizer to jest prawie 96 proc. skuteczności, AstraZeneca – 92 proc. To jest naprawdę wysoka skuteczność” – podkreślił wiceminister.

Zastrzegł jednocześnie, że choć skuteczność szczepionek jest bardzo wysoka, to pewna część populacji nie odpowiada na działanie tych preparatów, tak aby uchronić przed zakażeniem. „Badania pokazują jednak, że nawet jeśli te osoby zachorują to chorują w sposób łagodny. Te szczepionki zabezpieczają nas przed hospitalizacją, przed zgonem” – dodał.

Kraska zwrócił jednocześnie uwagę, że według ekspertów wariant Delta jest od 40 do 60 proc. bardziej zakaźny od poprzednich mutacji. Wiceminister zauważył, że na te mutacje częściej chorują osoby młodsze, także dzieci.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-02 09:52:18
miniaturka

Hiszpania: genderowa rewolucja w prawie. Kościół i organizacje społeczne biją na alarm

Kościół, organizacje pro-life oraz stowarzyszenia rodzinne biją na alarm w związku z przyjęciem przez hiszpański rząd projektu Ustawy o Rzeczywistej i Efektywnej Równości Osób Transpłciowych oraz gwarancji praw osób LGBTI, który pozwala m.in. na zmianę płci w rejestrach osobom nieletnim.
2021-07-02 10:04:14
miniaturka

Zbliża się kolejna katastrofa? Naukowcy badają syndrom „długiego Covid-19”

Naukowcy badający, co dzieje się z ludźmi po zakażeniu Covid-19, odkryli, że pewna liczba chorych „doświadcza czegoś gorszego – rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako «długi Covid»” – informuje australijski portal News.com.
2021-07-02 10:30:53
miniaturka

Stulecie Komunistycznej Partii Chin – sto lat największej rzezi w historii

Obchodząca właśnie stulecie istnienia Komunistyczna Partia Chin bez żadnej przesady może być nazwana największym ludobójcą w dziejach świata. Całkowita liczba jej ofiar sięga pół miliarda istnień ludzkich.
2021-07-02 11:45:24
miniaturka

CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 60 proc. punktów z polskiego i 47 proc. z matematyki

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 47 proc. – podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.
2021-07-02 12:27:32
miniaturka

Ks. Mirosław Król o reportażu TVN: nie ma nic wspólnego z dziennikarską rzetelnością

„Na pewno jest to próba zniszczenia mojego dobrego imienia. Bardzo mnie boli, że uderzyło to także w seminarium, moich współpracowników, księży, kleryków i całe środowisko” – mówi ks. Mirosław Król, kanclerz ośrodka polonijnego w Orchard Lake w Michigan w USA.
2021-07-02 12:49:33
miniaturka

Katolicy, którzy odrzucają naukę o złu aborcji, nie są w pełnej komunii z Kościołem

„Katolicy, którzy odrzucają chrześcijańskie nauczanie o poważnym moralnym złu aborcji i ułatwiają jej praktykowanie, nie są w pełnej komunii z Kościołem. Zawsze są mile widziani na Mszy. Ale ich integralność wymaga, aby powstrzymali się od przyjmowania Komunii św.” – pisze George Weigel.