Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-26 14:05
ek / archidiecezjakatowicka.pl

W Piekarach Śląskich rozpoczęły się obchody Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej.

Inscenizacją wjazdu Chrystusa do Jerozolimy oraz wypędzenia przekupniów ze świątyni rozpoczęły się w piekarskim sanktuarium obchody Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej.

W Niedzielę Palmową rzesze pielgrzymów przybyłe do Piekar uczestniczyły w pierwszej części Misterium. W czasie Eucharystii w piekarskiej bazylice pobłogosławiony został sztandar powołanego - w listopadzie zeszłego roku - Piekarskiego Bractwa Kalwaryjskiego.

W Wielki Czwartek o godz. 9:00 uroczystości rozpocznie Ostatnia Wieczerza, następnie pątnicy przejdą do Ogrodu Oliwnego, gdzie zostaną odegrane sceny modlitwy Jezusa i Jego pojmania. Misterium Wielkiego Czwartku zakończy się symbolicznym uwięzieniem Jezusa w więzieniu w podziemiach piwnicy Kajfasza.

Głównym dniem pątniczym w sanktuarium będzie Wielki Piątek. O godz. 9:00 wyruszy procesja z piekarskiej bazyliki do pałacu Kajfasza. Tam po scenie niesprawiedliwego sądu wierni udadzą się do Piłata i Heroda. Po dekrecie Piłata skazującym Jezusa na śmierć rozpocznie się droga krzyżowa. 

Tegorocznej drodze krzyżowej towarzyszy hasło: Weźmijcie Ducha Świętego. Autorem rozważań jest ks. dr Grzegorz Strzelczyk. W Misterium Wielkiego Piątku weźmie udział ks. abp Wiktor Skworc Metropolita Katowicki.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-26 13:12:01
miniaturka

Kraków: dziś rozpoczyna się Festiwal „Misteria Paschalia”

Arcydzieła muzyki renesansu i baroku w wykonaniu najsłynniejszych zespołów i solistów z Wysp Brytyjskich zaprezentowane zostaną podczas rozpoczynającej się dziś 15. edycji Festiwalu „Misteria Paschalia”.
2018-03-26 13:24:45
miniaturka

Droga Krzyżowa na rocznicę niepodległości Polski

Abp Marek Jędraszewski w Niedzielę Palmową poprowadził Nowohucką Drogę Krzyżową. W kontekst rozważań męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa wpisał historię Polski i Polaków pod zaborami oraz odzyskanie niepodległości.
2018-03-26 13:41:04
miniaturka

Zdrapka Wielkopostna 2018

Od 14 lutego, czyli od Środy Popielcowej, setki tysięcy Polaków codziennie odkrywają jedno wielkopostne zadanie ukryte na planszy Zdrapki.
2018-03-26 14:10:25
miniaturka

Leoncini: Franciszek to ostatnie wezwanie do uratowania ludzkości

Thomas Leoncini, autor wywiadu-rzeki z papieżem „Bóg jest młody”, uważa, że pontyfikat Franciszka jest "światłem w tunelu, które może być ostatnim wezwaniem do uratowania ludzkości z globalizującej się otchłani zła".
2018-03-26 14:48:34
miniaturka

Francuzi odkrywają wiarę heroicznego żandarma

Islamistyczny terror we Francji przynosi rezultaty odwrotne od zamierzonych, wydaje nowych męczenników. Przed niespełna dwoma laty w Rouen ks. Hamela, a w ubiegły piątek podpułkownika żandarmerii, który dobrowolnie oddał życie za zakładniczkę islamskiego terrorysty.
2018-03-26 15:31:38
miniaturka
play

#PierwszeCzytanie - 1 kwietnia 2018

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 1 kwietnia 2018