Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-31 12:38
PS

W parafiach i wspólnotach o ochronie małoletnich

Potrzebujemy uczyć się rozmawiać o dramacie wykorzystania seksualnego oraz ochronie dzieci i młodzieży w naszych wspólnotach parafialnych.

– Potrzebujemy uczyć się rozmawiać o dramacie wykorzystania seksualnego oraz ochronie dzieci i młodzieży w naszych wspólnotach parafialnych.  Tylko dzięki takiej otwartej komunikacji w Kościele odbudujemy naszą wiarygodność i wzajemne zaufanie wobec siebie – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Na rozmowę o zapewnianiu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży zaprosił swoich parafian ks. Grzegorz Strzelczyk, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach. Spotkanie odbędzie się w czwartek 7 listopada br. Będzie to okazja do omówienia w parafii diecezjalnych wytycznych dotyczących ochrony małoletnich. W archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej obowiązują wspólne  zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym, zatytułowane „Świadomość, zapobieganie, reagowanie”.

To nie jedyne tego typu spotkanie w ostatnim czasie. Na zaproszenie Domowego Kościoła ks. Piotr Studnicki mówił o dramacie wykorzystania seksualnego małoletnich oraz potrzebie wspólnych wysiłków na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele i społeczeństwie podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty Animatorów i Diakonii Archidiecezji Warszawskiej, który odbywał się 19 października br. w Piasecznie.

„Zranieni w Kościele” – taki tytuł nosiło spotkanie w ramach duszpasterstwa kobiet PROjekt EWA, które odbyło się pod koniec października w parafii św. Kazimierza w Lesznie, na terenie archidiecezji poznańskiej. „Spotkanie nie tyle o krzywdzie i ranach Kościoła, ale o tym, jak takim zjawiskom, jak wykorzystanie seksualne przeciwdziałać. Wskazówki według listu apostolskiego «Vox estis lux mundi» papieża Franciszka” –  jak zapowiadali prelekcję na facebooku organizatorzy.  Jagoda Data-Roszak wyjaśniała jak i gdzie szukać pomocy, do kogo się zwrócić w przypadku doświadczenia wykorzystania.

– Ponieważ kryzys wykorzystania małoletnich w Kościele nadwyręża zaufanie i uderza w wiarygodność wspólnoty Kościoła, dlatego bardzo potrzebujemy nauczyć się komunikowania tego dramatu, rozmowy w naszych wspólnotach, wychodzenia z tym tematem na ambonę, do wspólnot, w których żyjemy i uczymy się wiary – podkreśla ks. Piotr Studnicki. Jego zdaniem, takie inicjatywy już podejmowane we wspólnotach parafialnych czy grupach kościelnych są bardzo cenne. – One wyznaczają pewien kierunek, przecierają szlaki i są wyrazem wspólnej odpowiedzi na kryzys, który dotyka Kościół i społeczeństwo. Tylko dzięki takiej otwartej komunikacji w Kościele odbudujemy naszą wiarygodność i wzajemne zaufanie wobec siebie – dodaje ks. Studnicki.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy