Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-11 12:19
JR / KAI

W Pakistanie dwie chrześcijanki oskarżono o pogardę dla Koranu

Dwie chrześcijańskie pielęgniarki z Faisalabadu, miasta w pakistańskim stanie Pendżab, zostały oskarżone o pogardę dla Koranu na podstawie pakistańskiego kodeksu karnego 295 B, jednego z artykułów niesławnego „prawa o bluźnierstwie”, które karze za szkalowanie świętej księgi islamu – podała misyjna agencja Fides.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pierwszy Raport Śledczy (FIR) nr 371/21 c został złożony 9 kwietnia. Sprawa została zarejestrowana na podstawie wniosku złożonego przez kuratora medycznego dr Mirzę Mohammada Ali ze szpitala publicznego w Faisalabadzie. Według skarżącego 8 kwietnia 2021 roku dwie chrześcijańskie pielęgniarki, Mariam Lal i Navish Arooj usunęły z szafki i podarły naklejkę zawierającą wersety Koranu. Lekarz twierdzi, że Navish Arooj usunęła naklejkę i podał ją Maryam, która schowała ją w ręce, gdy zobaczyła zbliżającą się do nich naczelną pielęgniarkę, Rukhsanę. Następnego dnia, 9 kwietnia, kobieta, która jest muzułmanką, poinformowała o tej sprawie administratora szpitala i inspektora sanitarnego Faisala Yaqoobama. Ten ostatni uznał obie chrześcijańskie pielęgniarki za winne znieważenia wersetów Koranu i postawił im zarzut bluźnierstwa. W zamieszaniu, które wybuchło w szpitalu, jeden z młodych ludzi pracujących na oddziale, Muhammad Waqas, próbował zabić nożem chrześcijańską pielęgniarkę Maryam, ale została ona jedynie zraniona w ramię. Obecnie obie pielęgniarki przebywają w policyjnym areszcie.

Kashif Aslam, koordynator programu w Ogólnokrajowej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju przy Episkopacie Pakistanu, w rozmowie z agencją Fides zauważył, że jest to kolejne fałszywe oskarżenie przeciwko chrześcijankom. „Wśród pracowników szpitala istnieją konflikty osobiste, która podczas dochodzenia należy odsłonić. Chrześcijanie mają głęboką wrażliwość w tych kwestiach, a ponadto są uczeni szacunku dla innych religii. Nie wierzę, że młode chrześcijańskie pielęgniarki zbezcześciły naklejkę z wersetami Koranu” – podkreślił.

Natomiast chrześcijański działacz na rzecz praw człowieka, Saleem Iqbal, w rozmowie z agencją Fides wyraził niepokój z powodu narastania liczby osób niesłusznie oskarżonych w sprawach o bluźnierstwo i przymusowe nawrócenia dziewcząt należących do mniejszości religijnych. „Jest to już drugi przypadek odnotowany w tym roku: wcześniej oskarżono chrześcijańską pielęgniarkę Tabithę Gill w szpitalu w Karaczi. Obecnie stało się to w Faisalabadzie” – przypomniał. Jednocześnie zaapelował do polityków chrześcijańskich, by spieszyli z działaniami w obronie swoich rodaków, zaś do wiernych - aby zawsze byli czujni wobec tych, którzy w takich sprawach mogą zastawić na nich pułapkę, wykorzystując bluźnierstwo dla porachunków osobistych.

st (KAI) / Faisalabad


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-11 10:27:26
miniaturka

Serce Jezusa jest zawsze otwarte! Pomódl się śpiewaną Koronką

Święto Miłosierdzia Bożego to wyjątkowa okazja do przypomnienia, jak wielką miłością darzy nas Bóg. Dziś także bardzo wymownie wybrzmi Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nową jej melodię zaprezentowano na kanale YouTube Otwarte Drzwi.
2021-04-11 11:03:10
miniaturka

Transmisja adoracji Najświętszego Sakramentu odblokowana!

Jak poinformował ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor EWTN Polska, zablokowana wczoraj transmisja adoracji Najświętszego Sakramentu jest znowu dostępna na YouTube. „Sankcje nałożone na nasz kanał zostają cofnięte” – napisał.
2021-04-11 12:01:47
miniaturka

Papież: skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stawajmy się miłosierni!

„Chrześcijańskie pielgrzymowanie rozpoczyna się od przyjęcia daru miłosierdzia. Jedynie wtedy będziemy mogli ofiarować światu coś nowego” – te słowa papież wypowiedział w homilii podczas Mszy odprawionej w Święto Miłosierdzia Bożego w Kościele pw. Ducha Świętego in Sassia w Rzymie.
2021-04-11 15:21:56
miniaturka

Sąd Najwyższy w Indiach odrzucił ustawę zakazującą konwersji

Przejście na inną religię w Indiach będzie jednak możliwe. Sąd Najwyższy odrzucił apelację złożoną przez adwokata Nacjonalistycznej Partii Ludowej (BJP), który żądał wprowadzenia krajowego prawa regulującego przejście na inną religię.
2021-04-11 15:40:53
miniaturka

Niespokojnie w Irlandii Północnej. Konflikt wywołuje największą od lat przemoc

W rocznicę podpisania Porozumienia Wielkopiątkowego w Irlandii Północnej doszło do największej od lat przemocy. Przywódcy religijni, politycy i policja zgodnie apelują o spokój i dialog. Bp Donal McKeown, ordynariusz Derry, podkreśla, że na tym konflikcie zawsze szczególnie cierpiały najbiedniejsze regiony kraju.
2021-04-11 16:22:31
miniaturka

W Tygodniu Miłosierdzia możesz pomóc dzieciom w Indiach!

Pandemia najmocniej uderzyła w najuboższe warstwy indyjskiego społeczeństwa. Mocno odbiła się na dzieciach i młodzieży z rodzin trędowatych, które zostały pozbawione możliwości nauki. Dlatego też pracująca od 30 lat w Indiach doktor Helena Pyz zwróciła się do rodaków o pomoc.