Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-22 13:25
mk

W obronie komunikatu KEP o szczepionkach przeciw Covid-19

Goran Andrijanić na wPolityce.pl przekonuje, że ataki na komunikat „nie są merytoryczne i występują raczej w funkcji pewnych programów politycznych lub ideologicznych, które usiłują uporczywie przedstawiać Kościół w Polsce, jako siłę, która utrudnia walkę z pandemią”.

Autor/źródło: unsplash.com

Publicysta podkreśla, że „w komunikacie nie ma absolutnie nic nowego”, czego Kościół nie mówiłby już wcześniej. „A jednak reakcje na niego są, delikatnie mówiąc, niezrozumiałe” – przyznaje G. Andrijanić.

Przypomina, że problem „nie pochodzi z wczoraj” i dotyczy nie tylko szczepionek przeciwko COVID-19. Przywołuje dokumenty Papieskiej Akademii Życia (z 2005 roku) oraz Kongregacji Nauki Wiary (z 2008 i 2020 roku). Właśnie w nocie kongregacji z grudnia ubiegłego roku można przeczytać, że „godziwe moralnie używanie tego typu szczepionek, ze względu na szczególne warunki czyniące go takim, nie może stanowić samo z siebie legitymizacji, również pośredniej, dla praktyki aborcji, i zakłada sprzeciw wobec tej praktyki ze strony tych, którzy te szczepienia stosują”. Dokument podkreśla też, że „dozwolony użytek takich szczepionek nie zakłada i nie może zakładać w żaden sposób moralnej akceptacji dla użycia linii komórkowych pochodzących z abortowanych płodów”.

G. Andrijanić podkreśla, że komunikat przewodniczącego Zespołu KEP ds. bioetycznych i nota kongregacji zawierają dokładnie te same twierdzenia, ale spotkały się w Polsce z zupełnie innym postrzeganiem. „Te same media, które teraz atakują komunikat KEP, kiedyś z entuzjazmem przyjęły notę z Watykanu” – zaznacza.

Przekonuje, że ataki na komunikat „nie są merytoryczne i występują raczej w funkcji pewnych programów politycznych lub ideologicznych, które usiłują uporczywie przedstawiać Kościół w Polsce, jako siłę, która utrudnia walkę z pandemią”.

„Są to przeważnie te same środowiska, które pisały specjalne raporty o liczbie wierzących w Kościołach podczas Triduum. Wtedy również katolicy zostali uznani za «nieodpowiedzialnych». Kościół w Polsce w oczach takich mediów pozostaje zacofany (a w tym przypadku i «antyszczepionkowy») bez względu na to, co robi lub mówi” – kontynuuje.

Stawia też pytanie o gotowość katolików do obrony doktryny moralnej Kościoła oraz o to, czy ta gotowość „zależy od tego, jak postrzegają nas świeckie”.

„Odniosłem wrażenie, że niektóre środowiska katolickie były niemal zażenowane, że KEP opublikowała teraz oświadczenie, mimo że miała ku temu poważny duszpasterski powód (pojawienie się AstraZeneca i Johnson & Johnson w Polsce). Czy my, katolicy, naprawdę zgodzimy się na fałszywą narrację, że obrona katolickiej doktryny życia jest czymś «nieodpowiedzialnym»? Czy strach przed epidemią lub chorobą fizyczną jest tak potężny, że wyrzekniemy się wiary? Czy też pozwolimy, by nasze zachowanie pośrednio zachęciło ludzi takich jak Szymon Hołownia do wygłaszania tak skandalicznych wypowiedzi, że «biskupi będą mieli na sumieniu każdego człowieka, który nie zostanie zaszczepiony i zachoruje». Czy naprawdę się na to zgodzimy?” – pyta w zakończeniu swojego tekstu Goran Andrijanić.

Źródło: wPolityce.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-22 11:35:04
miniaturka

W środę padł dzienny rekord szczepień. Wykonano ich prawie 274 tys.

W środę zanotowaliśmy rekordową do tej pory liczbę szczepień wykonanych jednego dnia – 273 778; słowa uznania dla wszystkich zaangażowanych – oświadczył szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
2021-04-22 11:59:38
miniaturka

Watykan: maj miesiącem modlitwy różańcowej o ustanie pandemii

Zgodnie z życzeniem Papieża najbliższy maj ma być czasem intensywnej modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa. Codzienna modlitwa różańcem transmitowana będzie z największych sanktuariów maryjnych na całym świecie, aby zjednoczyć wszystkich wiernych we wspólnym błaganiu do Boga
2021-04-22 12:16:18
miniaturka

Bp Józef Wróbel: celem dokumentu nie było zniechęcenie do szczepionek

Komentując odbiór jego stanowiska w sprawie szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych podkreśla, że „dokument wyraźnie wyjaśnia, że wprawdzie te technologie rodzą słuszne zastrzeżenia etyczne, ale nie wykluczają szczepienia się”.
2021-04-22 14:22:59
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W metaforze obumierającego ziarna Pan Jezus daje nam konkretną wskazówkę dotyczącą naszej drogi ku Niemu, aby była ona rzeczywiście drogą miłości. Obumrzeć oznacza zostawić to, co wcześniej nam służyło, ale musi to nie tyle zniknąć, ile raczej ulec radykalnemu przekształceniu. Ziarno nie może mieć cały czas formy ziarna.
2021-04-22 14:25:02
miniaturka

Kardynał Duka wspiera prezydenta Zemana

„Ostatnie wydarzenia pokazują nam, że jeśli chcemy być państwem wolnym i suwerennym, musimy być dumni z siebie - aby móc chronić naszą integralność i suwerenność” – napisał w liście do prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana kardynał Dominik Duka OP.
2021-04-22 15:32:18
miniaturka

USA: Oklahoma chce wprowadzić antyaborcyjne przepisy

Według jednej z przyjętych ustaw lekarz, który dokona aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka, będzie oskarżony o zabójstwo. Republikański gubernator Kevin Stitt, już wcześniej zapowiadał, że podpisze wszelkie przepisy antyaborcyjne.