Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-09 08:49
MG / TK/vaticannews.va

W Niemczech rośnie krytyka „drogi synodalnej”

W Niemczech rośnie krytyka „drogi synodalnej”. Diecezja Ratyzbony uruchomiła stronę internetową z alternatywnymi propozycjami reformy Kościoła katolickiego w Niemczech.

Autor/źródło: vaticannews.va

Strona dostępna jest w czterech językach: https://synodale-beitraege.de Jest ona odpowiedzią na teksty robocze „drogi synodalnej”. Ich autorami są biskupi i świeccy teologowie, których propozycje zostały odrzucone w grupach roboczych. Do najpopularniejszych należą biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer i biskup Pasawy Stefan Oster SDB.

Za stronę internetową odpowiedzialny jest bp Voderholzer, który zakwestionował aktualne prace „drogi synodalnej”. „Jesteśmy przekonani, że dobra i celowa jest tylko droga synodalna, którą kroczy się z całym Kościołem i w całym Kościele. Cały Kościół to nie tylko Kościół na całym świecie, ale także Kościół pierwotny i Kościół świętych, którzy już dotarli do celu. Jego źródłem jest Bóg-Człowiek Jezus Chrystus, który jest realnie obecny w Eucharystii i z niej buduje Kościół”.

W rozmowie z katolicką agencją KNA bp Voderholzer zaznaczył, że Kościół nie jest strukturą demokratyczną i nie można poddawać pod głosowanie jego nauki.

Pierwszy opublikowany na nowej stronie tekst dotyczy podziału władzy w Kościele, drugi katolickiej etyki seksualnej. Wśród jego autorów jest biskup Stefan Oster SDB, który napisał, że jego propozycja bazuje na obowiązującej nauce Kościoła. Jego zdaniem, w grupach roboczych „drogi synodalnej” utrzymywała się tylko opinia, która opierała się na zasadzie "odpowiedzialnej wolności" i w dużym stopniu wykluczała pojęcie grzechu w dziedzinie seksualności. Od tego momentu ci, którzy trzymali się aktualnego nauczania Kościoła, nie widzieli już możliwości dyskusji nad tekstem większości.

Autorzy tekstów alternatywnych skarżą się na brak poszanowania i degradację do „obozu reakcyjnego”, bez merytorycznej debaty. Wskazują również na brak możliwości zatwierdzania w tekstach „drogi synodalnej” wotum mniejszości. Ich zarzuty stanowczo odpierają pojedynczy członkowie tego formatu spotkań.

Kolejna sesja plenarna „drogi synodalnej” odbędzie się w dniach od 30 września do 2 października we Frankfurcie nad Menem.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-08 15:13:40
miniaturka

Polonijna młodzież aktywnie uczestniczy w Kongresie Eucharystycznym

W trwającym w stolicy Węgier Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym od samego początku aktywnie uczestniczy ponad stuosobowa grupa młodzieży polonijnej z ośmiu krajów. Młodzi przyjechali na zaproszenie Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie i miejscowej Polonii.
2021-09-08 15:28:12
miniaturka

XXXVI Jasnogórska Noc Czuwania za Polonię

W nocy z 15/16 października w naszym Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze odbędzie się 36. Noc Czuwania w intencji Polonii świata oraz tych którzy służą jej duszpasterską opieką i pomocą, a także w inetncji osób i rodzin doświadczających emigracyjnej rozłaki. Modlitwę poprowadzą Chrystusowcy i Siostry Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej wraz z przybyłymi pielgrzymami z Polski i zza granicy.
2021-09-08 15:51:48
miniaturka

Uzdrowiona za wstawiennictwem m. Czackiej: chcę jak ona mieć przed oczami potrzebujących

„Bardzo chcę dalej w życiu jak Matka Czacka mieć przed oczami innych potrzebujących i wychodzić naprzeciw ich potrzebom” – mówi w rozmowie z KAI Karolina Gawrych, której cudowne uzdrowienie za przyczyną Matki Róży Czackiej uznane zostało w procesie beatyfikacyjnym.
2021-09-09 08:57:22
miniaturka

Kard. Krajewski wśród młodych Afgańczyków

Kard. Konrad Krajewski złożył wizytę 14 młodym Afgańczykom, którzy dwa tygodnie temu przybyli do Rzymu wraz czterema misjonarkami miłości Matki Teresy z Kalkuty. Papieski jałmużnik zorganizował testy na Covid-19, którymi kończy się dla nich kwarantanna i rozpoczyna normalne życie we Włoszech.
2021-09-09 09:43:28
miniaturka

Haiti: zamordowano księdza

W poniedziałkowe popołudnie na Haiti nieznani sprawcy zabili księdza. O. André Sylvestre, posługujący na codzień w parafii Robillard, wracał po południu z banku na przedmieściach miasta Cap-Haïtien, w północnej części kraju, gdy został napadnięty. Jak dotąd nie udało się schwytać przestępców.
2021-09-09 10:01:00
miniaturka

Brytyjscy biskupi apelują: skończmy z handlem bronią

Przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu w Londynie targami przemysłu obronnego i bezpieczeństwa (DSEI) biskupi Wielkiej Brytanii wystosowali oświadczenie, w którym wzywają do zaprzestania handlu bronią.