Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-03 16:12
AC / Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va

W Mediolanie otwarto pizzerię prowadzoną przez... młodzież z autyzmem

We Włoszech, w Mediolanie, otwarto pizzerię prowadzoną przez młodzież z autyzmem. Inicjatywa ma pomóc budować relacje osób autystycznych z otoczeniem i jednocześnie zapewnić im pracę. Dziewięciu młodych ludzi cierpiących na autyzm podpisało już swoje umowy.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

W Mediolanie otwarto pizzerię prowadzoną przez młodzież z autyzmem. Lokal miał wystartować rok temu, jednak uroczysta inauguracja musiała zostać przełożona ze względu na obostrzenia sanitarne. Stała się możliwa dopiero teraz, po zbudowaniu zewnętrznego ogródka, spełniającego wymogi przepisów antycovidowych. Inicjatywa ma pomóc budować relacje osób autystycznych z otoczeniem i jednocześnie zapewnić im pracę.

Dla dziewięciu młodych ludzi cierpiących na autyzm 1 maja był prawdziwym świętem pracy. Tego dnia oficjalnie podpisali swoje umowy. „W tych tak trudnych dla gastronomii czasach nasze otwarcie, tak pełne radości i entuzjazmu, to znak nadziei dla wszystkich” – powiedział Nico Acampora, założyciel organizacji non-profit, która prowadzi pizzerię, a zarazem ojciec autystycznego dziecka.

Na inaugurację lokalu przybył burmistrz miasta oraz przewodnicząca senatu Maria Elisabetta Alberti Casellati, której została zadedykowana nowa pizza z mortadelą, ziarnami pistacji, białym serem scamorza i cytryną. „Ten przepis powstał w czasie pandemii. Chłopcy nie poddawali się. Swoim Food truckiem przemierzali ulice miasta, nie tylko sprzedając pizzę, ale także dzięki tej pracy budując swoje relacje z innymi” – powiedział w rozmowie z Avvenire Nico Acampora.

Cassina de' Pecchi może w przyszłości zatrudniać nie tylko osoby autystyczne, ale także niepełnosprawne ruchowo. Posiada dużą kuchnię i taśmowy piec oraz specjalne meble – wszystko zaprojektowane w taki sposób, aby mogło być obsługiwane nawet przez osoby mające problemy ze sprawnością manualną. Czerwona linia wyznacza przestrzeń dla kelnerów, dla których przygotowano także specjalną aplikację ułatwiającą rejestracje zamówień.

We włoskim parlamencie czeka na uchwalenie projekt ustawy mający na celu uregulowanie statusu prawnego tzw. start-upów społecznych. Jego autor, senator Eugenio Comincini, również wziął udział w otwarciu pizzerii. Projekt zakłada przyznanie takiego statusu wszystkim podmiotom, które zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej (lub prowadzą ją nie dłużej niż 60 miesięcy) z udziałem co najmniej 2-3 osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje dla takich podmiotów szereg ulg podatkowych i ułatwień.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-03 12:22:49
miniaturka

Naśladujmy przykład służby, jaki nam pozostawiła Maryja

„Trzeba, by każdy z nas gorliwie naśladował ten niedościgniony przykład służby, jaki nam pozostawiła Maryja, nasza Matka i Królowa” – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w homilii Mszy świętej, której przewodniczył w Uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze.
2021-05-03 14:49:26
miniaturka

Papież zainauguruje dyskusję o dzietności. Czy Włochy mają szansę ożyć?

Franciszek otworzy Stany Generalne Dzietności, inicjatywę internetową promowaną przez Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Jak podaje włoska agencja katolicka SIR będzie to duże spotkanie poświęcone przyszłości demografii we Włoszech, które pragnie zaapelować o współodpowiedzialność za pobudzenie tego kraju do życia.
2021-05-03 15:31:49
miniaturka

Konsystorz publiczny w Watykanie: ogłoszenie kanonizacji, m.in. Karola de Foucauld

W Watykanie odbył się konsystorz publiczny, na którym Franciszek zapowiedział kanonizację siedmiorga błogosławionych. W przeciwieństwie do poprzednich konsystorzy, Papież nie podał jeszcze daty kanonizacji. Zostanie ona ustalona w zależności od pandemii.
2021-05-03 21:33:01
miniaturka

Rada Stała KEP o aktualnych kwestiach duszpasterskich Kościoła w Polsce w dobie pandemii

Aktualne kwestie duszpasterskie Kościoła w Polsce w dobie pandemii, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, temat języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym oraz kwestia wystąpień duchowych w mediach – to główne tematy, które podjęła Rada Stała KEP obradująca 3 maja br. na Jasnej Górze.
2021-05-04 08:39:24
miniaturka

Muzea Watykańskie ponownie otwarte. Zainaugurowano wystawę o Dantem

Po trwającej ponad półtora miesiąca przerwie Muzea Watykańskie ponownie dostępne są dla zwiedzających. Było to już trzecie zamknięcie spowodowane pandemią.
2021-05-04 08:44:10
miniaturka

Św. Florian – wzór dla osób na służbie publicznej

W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina 4 maja św. Floriana męczennika. Był on zawsze gotów pomagać innym ludziom, toteż nie tylko stał się patronem strażaków, lecz także jest wzorem dla ludzi na służbie publicznej, przede wszystkim polityków.