Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-08 08:37
MG / Krzysztof Bronk - vaticannews.va

W marcu Papież uda się do Iraku

Po 15-miesięcznej przerwie Papież Franciszek ponownie uda się w podróż zagraniczną. Od 5 do 8 marca złoży wizytę w Iraku.

Autor/źródło: vaticannews.va

 Potwierdziło to dzisiaj Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, informując, że Papież uda się tam na zaproszenie władz państwowych i miejscowego Kościoła. Franciszek odwiedzi Bagdad, Ur, Irbil, Mosul i Karakosz na równinie Niniwy. Szczegółowy program podróży zostanie ogłoszony później, z uwzględnieniem rozwoju kryzysu sanitarnego na świecie.


Papież Franciszek po raz pierwszy zapowiedział swą podróż do Iraku już w czerwcu 2019 r. podczas audiencji dla Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO. Stwierdził wówczas, że chciałby się udać do tego kraju w 2020 r. Zamiar ten został potwierdzony również podczas audiencji dla prezydenta Iraku Barhama Saliha w styczniu bieżącego roku. Podróż jednak nie doszła do skutku z powodu wybuchu epidemii.


Chrześcijanie w Iraku z wielką radością i nadzieją przyjęli zapowiedź papieskiej podróży do ich ojczyzny – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Louis Raphaël Sako, patriarcha Kościoła chaldejskiego. Przyznaje on, że jego rodacy od dawna oczekują na przyjazd Papieża. Teraz odbierają to jako wyraźny znak nadziei.


Zdaniem kard. Sako Franciszek zdecydował się ostatecznie na podróż, bo tamtejsi chrześcijanie bardzo tego potrzebują. Narastają bowiem napięcia w regionie, liczba wyznawców Chrystusa stale maleje.

Chrześcijanie potrzebują obecności Papieża

    „Myślę, że chwila jest krytyczna. Jest wiele problemów w regionie, są konflikty, a nawet wojny. Dalej postępuje też emigracja. W takiej sytuacji pełnej niepokoju i niepewności chrześcijanie potrzebują słowa Ojca. Papież jest dla nich ojcem. Jest zwierzchnikiem naszego Kościoła. Jego dzieci potrzebują jego obecności. Papież o tym wie i dlatego wielokrotnie zapewniał, że chce przybyć do Iraku – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Sako. - Myślę, że właśnie teraz nadeszła odpowiednia chwila. Bezpieczeństwo nie jest już tak słabe. Życiu Papieża oraz towarzyszących mu osób nie grozi niebezpieczeństwo. Dwa tygodnie temu byli tu organizatorzy papieskich podróży. Przekonali się, że życie w naszych miastach jest niemal normalne. Problemy są przede wszystkim na prowincji. Wszyscy z wielką cierpliwością czekają na Papieża.“


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-07 15:05:06
miniaturka

Aborcja jest oczywistym złem. Argumenty przeciw aborcji sprzed 30 nadal aktualne

Szacunek wobec życia należy się nie tylko tam, gdzie jest ono niewątpliwe, ale także i wtedy, gdy mamy choćby niejasne podejrzenie, że stawką jest jednak ludzkie istnienie – mówił prof. Zbigniew Stawrowski prawie 30 lat temu w toczącej się debacie dotyczącej aborcji.
2020-12-07 16:24:11
miniaturka

Prymas Polski interweniuje ws. wypowiedzi o. Rydzyka

Prymas Polski abp Wojciech Polak zwrócił się do przełożonego polskich redemptorystów z prośbą o „adekwatną reakcję” na słowa o. Tadeusza Rydzyka. Natomiast ks. Studnicki podkreśla, że wypowiedziane w sobotę słowa dyrektora Radia Maryja nie odzwierciedlają stanowiska Kościoła w Polsce.
2020-12-07 16:52:15
miniaturka

Komunikat Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

O zdecydowaną reakcję prowincjała OO. Redemptorystów o. Janusza Soka CSsR na słowa o. Tadeusza Rydzyka CSsR poprosił dziś abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2020-12-08 08:47:48
miniaturka

Australia: 10 lat więzienia za modlitwę o nawrócenie geja?

Australijski stan Wiktoria zaprezentował projekt ustawy, która uznaje za przestępstwo działania mające na celu zmianę orientacji seksualnej gejów i lesbijek. Ustawodawcy chcą zakazać nie tylko terapii w placówkach medycznych, ale także praktyk opartych na modlitwie.
2020-12-08 08:56:09
miniaturka

Papież zawierzył cierpiący świat w ręce Maryi

Wbrew podawanym wcześniej informacjom, Papież Franciszek pojawił się na Placu Hiszpańskim, aby zawierzyć świat Maryi. Uczynił to jednak w sposób dyskretny, wczesnym świtem, aby nie gromadzić tłumu i nie stwarzać zagrożenia epidemiologicznego
2020-12-08 09:56:13
miniaturka

Szpital tymczasowy w Siedlcach oficjalnie otwarty

Szpital tymczasowy w Siedlcach rozpoczyna swoją działalność. Projekt powstał dzięki współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II z myślą o osobach chorych na COVID-19.