Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-19 10:24
Małgorzata Strzelec / ks. Łukasz Żurawski

W lutogniewskiej parafii przygotowywali pisanki

Kolejna cenna inicjatywa w lutogniewskiej parafii. Tym razem niedziela z pisanką...

Uczestnicy spotkania z pisanką
Autor/źródło: ks. Łukasz Żurawski

Co można robić w niedzielne marcowe, tym razem mroźne i wietrzne popołudnie poprzedzające Niedzielę Palmową. Oczywiście można usiąść wygodnie w fotelu przed telewizorem czy komputerem. Można także tak, jak uczyniła to Grupa Charytatywna działająca przy parafii w Lutogniewie (diecezja kaliska)  zaproponować wiernym wspólne spędzenie tego czasu. Już po raz drugi, skierowane zostało zaproszenie, by spotkać się na wspólnym przygotowaniu pisanek. Powód do tego podwójny, z jednej strony  wielkimi krokami zbliżają się Święta Zmartwychwstanie Pana, z drugiej  Niedzielę Palmową rozstrzygnięcie konkursu na palmę, pisankę, zająca wielkanocnego.

Mimo niekorzystnej pogody do salki Domu Ludowego w Lutogniewie przybyli na zaproszenie Grupy Charytatywnej i ks. proboszcza Łukasza Żurawskiego młodsi i starsi.  Część przyniosła własne materiały, część skorzystała z przygotowanych przez Grupę Charytatywną. Co wato podkreślić, przybyły całe rodziny. Była to więc okazja od integrowania się rodzin, ale także wspólnoty parafialnej. W salce spotkały się trzy pokolenia. Młodsi mieli okazje do skorzystania z doświadczeń swoich rodziców i dziadków, którzy od lat samodzielnie wykonują pisanki. Dla najmłodszego pokolenia była to okazja do poznania tradycji związanych z Wielkanocą. Wykonujący pisanki zadziwiali pomysłowością i różnorodnością technik. Wszystkie pisanki były piękne, bo w ich wykonanie włożone zostało dużo serca.

Nie zabrakło także słodkości, dzięki którym zajęci pracą nad pisankami młodsi i starsi mogli wzmocnić swoje siły.

Ci, którzy postanowili spędzić to niedzielne popołudnie na przygotowaniu pisanek z pewnością nie żałują. Było to mile, radośnie, a co także ważne pożytecznie spędzony czas. Można mieć nadzieję, że tradycja samodzielnego wykonywania pisanek w Lutogniewie nie zaginie…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-19 08:48:44
miniaturka

Ziemia Święta: „Nasz dom” - projekt pomocy rodzinom

Zachowanie tożsamości chrześcijańskiej i miejsc związanych z jej początkami oraz wzmocnienie więzi między społeczeństwami Wschodu i Zachodu to główny cel projektu „Nasz Dom” prowadzonego przez Kustodię Ziemi Świętej.
2018-03-19 09:12:56
miniaturka

Ukraina: Ekstremalna Droga Krzyżowa

Na Ukrainie coraz większą popularnością cieszy się Ekstremalna Droga Krzyżowa. W tym roku odbyła się ona w Kijowie i we Lwowie.
2018-03-19 09:52:35
miniaturka

Afryka: przygotowania do synodu nt. młodzieży

Ludzie świeccy często doświadczają duchowej pustki, na którą Kościół nie potrafi właściwie odpowiedzieć - stwierdzili biskupi afrykańscy zebrani w Ghanie na piątym spotkaniu organizacji Network Pastoral Africa.
2018-03-19 10:36:08
miniaturka

Hiszpania: Dzień Seminarium

„Apostołowie dla młodych” pod takim hasłem w Hiszpanii trwał Dzień Seminarium, będący tradycyjną akcją powołaniową. Hiszpański episkopat podał, że o 9 proc. wzrosła liczba kleryków na pierwszym roku.
2018-03-19 11:02:48
miniaturka

Sri Lanka: chrześcijanie przeciw buddyjskim pogromom

W buddyzmie nie ma miejsca na przemoc, wojnę i zemstę, bez względu na popełnione przestępstwo – powiedział o. Ashok Stephen.
2018-03-19 11:21:04
miniaturka

Papież napisał ważny list do Argentyńczyków

- Miłość do mojego kraju jest nadal wielka i żarliwa. Modlę się za niego każdego dnia; za moich rodaków, których tak kocham - papież Franciszek pisze o tym w osobistym liście do Argentyńczyków.