Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-10 12:28
JR / PAP

W Łodzi powstała mobilna łaźnia dla osób w kryzysie bezdomności

Dwa prysznice, trzy toalety i pralka znalazły się w mobilnej łaźni dla osób w kryzysie bezdomności, która stanęła w Łodzi przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu funkcjonującej w okresie zimowym Świetlicy dla Osób Bezdomnych. Potrzebujący będą mogli korzystać z niej od poniedziałku.

Autor/źródło: PAP

Mobilna łaźnia, którą urządzono w dwóch zaadaptowanych kontenerach o łącznej powierzchni 30 m kw., to pierwszy tego typu obiekt. Stanęła przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią i tuż przy funkcjonującej w okresie zimowym Świetlicy dla Osób Bezdomnych.

Pomysłodawcą powstania łaźni dla bezdomnych jest grupa „Zupa na Pietrynie”, która w każdą niedzielę o godz. 16, na placu przy łódzkiej katedrze, rozdaje posiłki potrzebującym.

„W łaźni każda osoba dotknięta bezdomnością będzie mogła nieodpłatnie umyć się, a także uprać swoje ubrania lub też, w razie potrzeby, pozyskać całkowicie nową odzież, którą także będziemy rozdawać na miejscu. Taki obiekt był bardzo potrzebny w Łodzi już przed wybuchem pandemii koronawirusa, ale teraz jego uruchomienie jest jeszcze istotniejsze, ponieważ w skuteczny sposób może przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród osób bez dachu nad głową” – zaznaczył Michał Bogusławski z grupy „Zupa na Pietrynie”.

Łaźnia powstała dzięki wspólnemu działaniu kilku łódzkich firm, instytucji i organizacji – obok grupy „Zupa na Pietrynie” były to OPG Property Professionals, organizator konkursu Miss Polonia agencja IGO-ART i sama Miss Polonia 2019 Karolina Bielawska, a także łódzkie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi.

Miasto Łódź przekaże fundusze niezbędne na pokrycie wydatków związanych z mediami potrzebnymi do funkcjonowania łaźni. Rachunki za zużytą wodę oraz prąd w mobilnej łaźni – będzie płacić Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzące na zlecenie Miasta pobliską świetlicę.

Jak podkreślił wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik we wszystkich schroniskach i noclegowniach funkcjonujących na terenie Łodzi znajdują się łazienki, z których mogą korzystać osoby dotknięte bezdomnością, jednak nie wszyscy chcą przebywać w schroniskach i noclegowniach.

Według ostatnich badań, przeprowadzonych dwa lata temu, w Łodzi było niespełna 900 osób bezdomnych. W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat, liczba zmniejszyła się. Schroniska i noclegownie zapewniają im łącznie 476 miejsc do spania. Poza tym wsparcia mogą szukać w Punkcie Pomocy Charytatywnej Caritas, Świetlicy dla Osób Bezdomnych, a w sezonie zimowym w autobusie dla bezdomnych i potrzebujących, kursującym po ulicach Łodzi.

Mobilna łaźnia zacznie funkcjonować od 11 października. Chętni będą mogli korzystać z niej od poniedziałku do piątku w godz. 10-16. Na razie zdecydowano, że łaźnia będzie działała przez sześć miesięcy, ale jeśli będzie cieszyć się zainteresowaniem, ten czas zostanie przedłużony.

Do łaźni trzeba się będzie wcześniej zapisać – m.in. w miejscu jej funkcjonowania, a także podczas coniedzielnych spotkań grupy „Zupa na Pietrynie”, u łódzkich streetworkerów zajmujących się na co dzień specjalistyczną pomocą na rzecz osób dotkniętych bezdomnością, we wszystkich placówkach prowadzonych w Łodzi przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta i w Punkcie Pomocy Charytatywnej prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 108. Każda osoba przychodząca do łaźni otrzyma czysty ręcznik, przybory toaletowe, a także środki do prania.

Łódzka, mobilna łaźnia dla bezdomnych, a także wszystkie inne działania charytatywne prowadzone przez Miss Polonia 2019 Karolinę Bielawską, która m.in. od ponad roku jest wolontariuszką „Zupy na Pietrynie”, zostaną zaprezentowane w ramach jubileuszowej, 70. edycji wyborów Miss World 2021, odbywającej się w grudniu w Portoryko, jako projekt „Beauty with a Purpose” („Piękno z przesłaniem”).


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-10 10:52:43
miniaturka

Kard. Nycz: nauczanie Jana Pawła II było dla świata jasnym punktem odniesienia

Przepowiadanie słowa Bożego Jana Pawła II było takie klarowne, jasne, żywe i skuteczne jak słowo Boga. Było dla świata jasnym punktem odniesienia. Trzeba, żeby to pozostał w nas i dla nas po pontyfikacie Jana Pawła II – powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie Mszy św. podczas XXI Dnia Papieskiego.
2021-10-10 10:57:29
miniaturka

Minister zdrowia do przewodniczącego KEP: proszę przypomnieć wiernym o noszeniu maseczek

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z apelem o przypomnienie w diecezjach, dekanatach i parafiach informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych.
2021-10-10 11:12:40
miniaturka

Franciszek: Synod to spotkanie, słuchanie, rozeznanie

Na znaczenie spotkania, słuchania i rozeznania w procesie synodalnym wskazał papież podczas Mszy św. inaugurującej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.
2021-10-10 13:16:36
miniaturka

Papież na „Anioł Pański”: wiara to nie relacja handlowa z Bogiem

Wiara to nie relacja handlowa z Bogiem – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. Zaznaczył, że rodzi się ona z przyjęcia spojrzenia miłości Boga, na które odpowiada się na nie darem, bezinteresownością i uczynkami miłosierdzia.
2021-10-10 14:54:07
miniaturka

Drewno do budowy ołtarza Wita Stwosza – co pokazują nowe badania?

Drewno dębowe, które wykorzystano do budowy ołtarza Wita Stwosza zostało pozyskane w roku 1479 w Puszczy Niepołomickiej, do takich wniosków skłaniają wyniki badań dendrochronologicznych - mówił PAP prof. Jarosław Adamowicz, kierujący zespołem, który zajmował się jednym z najważniejszych gotyckich zabytków w Polsce.
2021-10-10 15:16:51
miniaturka

Nagrodzono polską badaczkę. Odkryła 370 nieznanych nauce gatunków orchidei

Dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Biolożka znalazła się w gronie pięciu badaczy na świecie, których nagrodzono 100 tys. USD w kategorii badań terenowych.