Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-08 18:45
AC / Vatican News

W kamieniołomach Papież modlił się za ludzi pracy

Franciszek udał się do kamieniołomu, w którym pracuje na co dzień 700 osób. Odmówił tam specjalnie przygotowaną na tę okazję modlitwę za ludzi pracy.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, Daniel Ibanez/CNA, licencja: CC BY-SA

Wspólnota Akamasoa oferuje swym podopiecznym nie tylko mieszkanie, ale także możliwość skromnej pracy. Prowadzi między innymi zakłady stolarskie oraz kamieniołom, z którego wydobywa się granit. Na zakończenie swej wizyty Franciszek udał się do kamieniołomu, w którym pracuje na co dzień 700 osób. Odmówił tam specjalnie przygotowaną na tę okazję modlitwę za ludzi pracy.

- Boże, nasz Ojcze, Stwórco nieba i ziemi, Dziękujemy, że nas zgromadziłeś jako braci w tym miejscu, przed tą skałą rozdartą pracą człowieka: prosimy Ciebie za wszystkich ludzi pracy. Za tych, którzy ją wykonują własnymi rękami, i przy ogromnym wysiłku fizycznym. Zachowaj ich ciała przed nadmiernym wyczerpaniem: niech nie zabraknie im czułości, by potrafili przytulić swoje dzieci i bawić się z nimi. Obdarz ich żywotnością duszy i zdrowiem ciała, by nie byli przygnieceni ciężarem swej pracy.

Franciszek modlił się również za rodziny robotników, aby ich praca umożliwiła im ich godne utrzymanie, a w domu, w gronie najbliższych, mogli znaleźć ciepło, pocieszenie, otuchę i prawdziwą radość.

- Oby nasze rodziny wiedziały, że radość zarabiania na chleb jest doskonała wówczas, gdy ten chleb jest dzielony z innymi; Aby nasze dzieci nie były zmuszane do pracy, mogły chodzić do szkoły i kontynuować naukę, a ich nauczyciele poświęcali czas na to zadanie, bez potrzeby wykonywania innych czynności, by zdobyć środki na codzienne utrzymanie.

Franciszek pamiętał też w modlitwie o przedsiębiorcach. Prosił, aby czynili wszystko, co konieczne dla zepwnienia pracującym godnego wynagrodzenia oraz warunków pracy szanujących ludzką godność.

- Zaopiekuj się w Twym ojcowskim miłosierdziu tymi, którzy są bez pracy, i spraw by bezrobocie - przyczyna tak wielu bied – zniknęło z naszych społeczeństw. Niech każdy zazna radości i godności zarabiania na swój chleb, żeby go zanieść do domu i utrzymać swoich bliskich.

Na zakończenie Papież modlił się za tych, którzy walczą o prawa pracowników. Prosił, by między ludźmi pracy panował duch prawdziwej solidarności.

- Niech ich serce nigdy nie ulegnie nienawiści, żalom, goryczy w obliczu niesprawiedliwości, lecz niech zachowają żywą nadzieję na lepszy świat i pracę na jego rzecz. Niech potrafią wspólnie, w sposób konstruktywny dochodzić swoich praw, a ich głosy i ich wołanie niech zostaną wysłuchane.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-09-08 16:54:49
miniaturka

Założył miasto dla ludzi z wysypiska! Z Bogiem jest to możliwe

Podczas papieskiej wizyty na Madagaskarze nie mogło zabraknąć spotkania z ubogimi. Tym razem są to ubodzy, ludzie ulicy, których życie uległo radykalnej przemianie dzięki wielkiemu dziełu Akamasoa – Miastu Przyjaźni, założonemu przez argentyńskiego misjonarza, słoweńskiego pochodzenia.
2019-09-08 17:29:35
miniaturka

Gietrzwałd: 142. rocznica objawień Matki Bożej

Dziś w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości 142. rocznicy objawień Matki Bożej połączone z dożynkami archidiecezjalnymi.
2019-09-08 17:46:47
miniaturka

Prymas Polski: nienawiść do drugiego człowieka jest profanacją obrazu Boga!

Słusznie oburzamy się na profanację świętych obrazów i wizerunków, ale profanacją jest także nienawiść do drugiego człowieka. Wszelkie akty wrogie są również profanacją, bo człowiek jest najświętszym obrazem Boga – mówił w niedzielę w sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej abp Polak.
2019-09-08 20:09:07
miniaturka

Sympozjum Liturgia w relacji do nauk pozateologicznych

„Poszukiwanie prawdy nigdy się nie kończy” (Jan Paweł II, Fides et Ratio) - program 55. Sympozjum Wykładowców Liturgiki na Wydziałach Teologicznych i w Wyższych Seminariach Duchownych, Siedlce 10-11-12 września 2019 roku
2019-09-08 23:02:50
miniaturka

Ubóstwo nie jest fatalnym przeznaczeniem

"...Dziękuję Panu, który usłyszał wołanie ubogich i który okazał swoją miłość poprzez namacalne znaki, takie jak zbudowanie tej wioski” – powiedział Papież Franciszek do mieszkańców wspólnoty Akamasoa.
2019-09-08 23:23:39
miniaturka

Papież: jesteśmy mężczyznami i kobietami uwielbienia

„Postanowiliście tutaj pozostać i być u boku swojego ludu, ze swoim ludem. Dziękuję wam za to. Bardzo dziękuję za wasze świadectwo i chęć pozostania tutaj, a nie czynienia z powołania «przejścia do lepszego życia”.