Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-13 07:25
ds / Vatican News

W Irlandii kościoły ponownie zamknięte w związku z nową falą COVID-19

Irlandia to jedyny kraj w Europie, w którym kult publiczny został zawieszony w odpowiedzi na nową falę COVID-19. 5 października Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego ogłosił, że wszystkie nabożeństwa religijne mają zostać przeniesione do sieci ze względu na wzrost liczby przypadków koronawirusa.

Autor/źródło: Obraz WikimediaImages z Pixabay

8 października czterech metropolitalnych arcybiskupów napisało do premiera Micheála Martina, aby wyrazić rozczarowanie wiernych w Republice Irlandii z powodu zamknięcia kościołów. Eucharystia jest nadal dozwolona w Irlandii Północnej, gdzie zdecentralizowany rząd uznał płynące z niej duchowe i psychologiczne korzyści. 

„Msze św. nie są zwykłym zgromadzeniem ludzi, ale głębokim wyrazem tego, kim jesteśmy jako Kościół” – napisali hierarchowie. „Jesteśmy gotowi przestrzegać wszelkich norm sanitarnych” – dodają.

List został podpisany przez arcybiskupa Eamona Martina z Armagh w Irlandii Północnej, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Irlandii; Diarmuida Martina z Dublina; Michaela Neary z Tuamu; oraz Kierana O'Reilly z Cashel i Emly.

Przedstawiciele irlandzkiego Kościoła zdefiniowali Mszę św. i sakramenty jako „niezbędne duchowe pożywienie w tych trudnych czasach. Wspólne sprawowanie Mszy św. i sakramentów – nawet w ograniczony sposób – jest w samym sercu tego, co oznacza dla nas bycie wspólnotą chrześcijańską”. Podkreślili również, że „dla wiernych utrata tych duchowych środków życia może być źródłem wielkiego niepokoju i lęku oraz może mieć szkodliwy wpływ na ich ogólne zdrowie i samopoczucie”.

Msze publiczne zostały zawieszone w Republice Irlandzkiej 13 marca i, zgodnie z planem rządowym, miały zostać wznowione dopiero 20 lipca. Jednakże, po szeroko zakrojonym nacisku środowisk kościelnych i przy ustanowieniu komitetów wolontariuszy w każdej parafii w celu zapewnienia higieny i fizycznego oddalenia, władze pozwoliły, aby Eucharystie zostały wznowione już 29 czerwca z limitem 50 osób.

źródło: Eryk Gumula SJ, Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-12 20:38:56
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Czyste serce i ręce

Nie wiemy dlaczego faryzeusz zaprosił do siebie Jezusa. Może z życzliwości i odruchu serca, a może, by pochwycić Go w mowie lub przyłapać na przekroczeniu prawa.
2020-10-12 20:50:28
miniaturka

Kardynał Gerorge Pell znów w Watykanie

Papież przyjął na audiencji kard. George’a Pella, byłego prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii.
2020-10-12 20:59:16
miniaturka

Franciszek o ekologii integralnej na TED Countdown

Konkretne działania dotyczące ochrony środowiska muszą być podjęte już dziś mówił Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji online „Odliczanie” (Countdown), zorganizowanej przez organizację TED i Future Stewards.
2020-10-13 08:58:21
miniaturka

Dziś wspominamy bł. Honorata Koźmińskiego. Co mówił o grzechu?

Wspominamy dzisiaj bł. Honorata Koźmińskiego. Był znakomitym rekolekcjonistą i misjonarzem. Dzięki niemu powstało 26 stowarzyszeń tercjarskich, z których na przestrzeni lat uformowały się zgromadzenia zakonne.
2020-10-13 09:36:24
miniaturka

W Europie kolejne kraje wprowadzają ograniczenia w dostępie do Eucharystii

W Czechach tylko 6 osób może brać udział we Mszy św. a w niektórych powiatach na Słowacji nie będzie Mszy św. w dni powszednie. Wcześniej ograniczenia w sprawowaniu kultu religijnego wprowadziła Irlandia.
2020-10-13 11:31:44
miniaturka

Carlo Acutis i jego polska babcia – influencerka

Wśród wielu newsów na temat nowego błogosławionego, zmarłego w wieku 15 lat Carlo Acutisa, w tle pojawiła się także informacja na temat jego babci – Polki. Niemal nikt nie zwrócił jednak uwagi na kluczową rolę, którą w jego religijnym wychowaniu miała ta właśnie osoba.