Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-31 17:56
Anna Bajon / Wikipedia

W gliwickim kościele Zbawiciela trwa Ekumeniczne Nabożeństwo Reformacyjne

Gospodarzem spotkania jest ksiądz Andrzej Wójcik, proboszcz parafii Zbawiciela Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Gliwicach.

Autor/źródło: Grzegorz Łańcucki

Parafia Zbawiciela gości dziś księdza Krzysztofa Kłuska z parafii ewangelicko-metodystycznej w Gliwicach, Alfreda Richtera - pastora zboru zielonoświątkowego Arka w Gliwicach oraz przedstawicieli Kościoła katolickiego - ordynariusza gliwickiego księdza biskupa Jana Kopca, ks. prałata Bernarda Koja, proboszcza parafii św. Jerzego z Łabęd - Antoniego Pleśniaka oraz księdza proboszcza Henryka Gerlica z parafii św. Michała w Gliwicach.

Ks. Andrzej Wójcik nawiązał w swoim kazaniu do sentencji "Ecclesia reformata et semper reformanda"  (łac. „Kościół Reformowany i stale się reformujący”), mówiącej, że nieustanną potrzebą kościoła chrześcijańskiego jest reformacja. Mówił, ze nie da się mówić o Reformacji i pominąć tła historycznego, faktów, także bolesnych, zarówno po jednej jak i drugiej stronie. Należy stawać twarzą w twarz z historią, mierzyć się z nią by iść dalej. Zacytował też papieża Franciszka, mówiąc, że ekumenizm to wymiana darów duchowych.  Dlatego święto Reformacji w Gliwicach jest dziś obchodzone w duchu ekumenizmu.

Biskup Jan Kopiec powiedział m.in. "Dzisiejszy dzień który został nam dany byśmy spojrzeli na doświadczenia pięciu wieków, ale stajemy też spoglądając na otwierającą się przyszłość. Wiemy, że wiele spraw trzeba jeszcze uleczyć, ale wiemy też, że perspektywa jest piękna. Oby wspólnocie chrześcijańskiej, zgromadzonej w różnych kościołach, nie zabrakło determinacji, by złe doświadczenia umieć tak odsunąć by zobaczyć Jezusa Chrystusa na którym budujemy naszą wiarę."

Nabożeństwo wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z zakończeniem Roku Reformacji. Dziś mija dokładnie 500 lat od  wystąpienia Marcina Lutra w Wittenberdze.

***

Początki ewangelicyzmu na Górnym Śląsku sięgają czasów Reformacji. Pierwszy zbór ewangelicki powstał w Tarnowskich Górach w 1531 r. i obejmował on także ewangelików gliwickich.

Pierwsza wzmianka o społeczności ewangelickiej w Gliwicach pochodzi z 1790 roku. Oficjalne uznanie parafii przez władze nastąpiło 14 września 1809 r. W latach 1804-1872 nastąpił bardzo szybki rozwój parafii. Liczba jej członków wzrosła z 351 do 3000. Brali oni aktywny udział we władzach miast, łącznie ze stanowiskiem burmistrza miasta Gliwic.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-31 15:21:54
miniaturka

Bagnasco: w UE mniej samozadowolenia i zapatrzenia się w siebie

Biskupi europejscy wzywają do mniejszego zapatrzenia się w siebie i mniejszego samozadowolenia, a większego zwrócenia uwagi na innych – stwierdził kard. Bagnasco po debacie na temat przyszłości Europy i kryzysu Unii Europejskiej.
2017-10-31 15:43:23
miniaturka

Bp Tomasik: Wszystkich Świętych pokazuje, jak zwycięsko przejść przez życie

1 listopada to wielkie dziękczynienie za ludzi, którzy pokazali nam jak można żyć Ewangelią, jak zwycięsko przejść przez życie – powiedział w Radiu Plus bp Henryk Tomasik w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych.
2017-10-31 18:16:32
miniaturka

Papież: potrzebna odwaga, by wzrastało Królestwo Boże

Aby królestwo Boże mogło wzrastać potrzebna jest odwaga, by wrzucić ziarnko gorczycy oraz wymieszać zaczyn. Ale niestety niejednokrotnie wybiera się „duszpasterstwo zachowawcze” – mówił Papież w homilii na Mszy w Domu św. Marty.
2017-10-31 18:32:10
miniaturka

Komunikat na zakończenie 500-lecia Reformacji

Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowa Federacja Luterańska wydały wspólny komunikat na zakończenie obchodów 500-lecia Reformacji.
2017-10-31 18:44:42
miniaturka

Papież: użycie broni jądrowej byłoby samobójstwem ludzkości

Użycie broni jądrowej byłoby samobójstwem ludzkości – powiedział Papież w czasie wczorajszej wizyty w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
2017-10-31 22:42:36
miniaturka

Alumn przyjął strój duchowny

Jeden alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przyjął strój duchowny. Sutanna jest dla niego zewnętrznym znakiem świadczącym o przynależności do Chrystusa.