Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-26 09:32
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

W Europie spada poparcie dla aborcji

Polska znalazła się wśród ośmiu krajów europejskich, w których spada poparcie dla aborcji. Największy zwrot za życiem nastąpił w Niemczech i we Francji.

Autor/źródło: Photogenica.pl

Najnowsze dane na ten temat publikuje brytyjska agencja Ipsos MORI, zajmująca się badaniem rynku. O podejście do aborcji i ochrony życia nienarodzonych spytała ona mieszkańców 25 krajów Europy. 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że aborcja powinna być dozwolona. Oznacza to 5-procentowy spadek poparcia w porównaniu z rokiem 2014 r., gdy agencja prowadziła podobne badania.

Największy zwrot za życiem nastąpił w Niemczech, gdzie liczba osób opowiadających się za tzw. prawem do aborcji zmniejszyła się aż o 9 proc. Odpowiednio o 6 i 5 proc. poparcie dla aborcji spadło we Francji i Hiszpanii, a o 2 proc. w Polsce. We Włoszech i Szwecji o 3 proc., 2 proc. w Wielkiej Brytanii i 1 proc. na Węgrzech. Jedynym krajem europejskim, gdzie odnotowano wzrost zwolenników aborcji jest Belgia (2 proc.).

Porównując badania przeprowadzone w Europie z podobnymi sondażami prowadzonymi na innych kontynentach agencja Ipsos MORI zauważa, że od 2014 r. największy spadek zwolenników aborcji nastąpił w Turcji (15 proc.) i Republice Południowej Afryki (10 proc.).

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-25 13:48:33
miniaturka

Biskupi protestują przeciwko szczepionce na koronawirusa

Przedstawiciele Kościołów katolickiego, prawosławnego i anglikańskiego zaprotestowali przeciwko zamówieniu przez rząd Australii 25 mln dawek brytyjskiej szczepionki na koronawirusa. Zdaniem biskupów nie zachowano norm etycznych, gdyż w procesie produkcji wykorzystano komórki ludzkie pochodzące z aborcji.
2020-08-25 13:54:41
miniaturka

6 tys. dolarów za przejście na islam

Muzułmański biznesmen zaoferował tysiąc dolarów każdemu chrześcijaninowi, który przejdzie na islam, a 6 tys. jeśli zrobi to cała rodzina. Wideo zamieszczone na TikToku szybko stało się bardzo popularne. W sieci pojawiły się inne filmiki, w których młodzi muzułmanie namawiają chrześcijan by porzucili swoją wiarę.
2020-08-26 07:06:11
miniaturka

Dziś uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Obchodzona dziś uroczystość NMP Częstochowskiej ściśle jest związana z sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w którym od końca XIV wieku otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki. To jeden z najważniejszych odpustów, który co roku gromadzi tysiące wiernych licznie przybywających także w pielgrzymkach pieszych.
2020-08-26 08:16:45
miniaturka

Po zawierzeniu Maryi, Koreańczycy liczą na rychłe pojednanie

Katolicy w Korei Południowej gromadzą się dziś w stołecznej katedrze na cotygodniowej modlitwie w intencji pojednania narodowego. Wiedzą, że ich staraniom towarzyszy opieka Maryi. 15 sierpnia stolica rządzonej przez komunistów Korei Północnej oficjalnie została zawierzona i poświęcona Matce Bożej Fatimskiej.
2020-08-26 08:44:37
miniaturka

Hiszpania: Czy kościoły ponownie zostaną zamknięte?

W Hiszpanii systematycznie wzrasta ilość zakażeń koronawirusem. Niektóre regiony ponownie ograniczyły liczbę osób, które mogą wziąć udział w Eucharystii. „Dlatego bardzo ważną rzeczą jest, abyśmy byli świadkami miłosierdzia, radości i nadziei” – podkreśla bp Luis Arguëllo, rzecznik Episkopatu Hiszpanii.
2020-08-26 08:46:57
miniaturka

Indie: Kościół walczy z pandemią głodu

Synod Kościoła Syromalabarskiego w południowych Indiach wezwał wiernych do „wrażliwości i nakarmienia głodnych”. Zdaniem biskupów sytuacja jest na tyle poważna, że rząd Indii nie jest w stanie sam uporać się ze skutkami pandemii, szczególnie głodem, który dodatkowo nasilił się wskutek tegorocznej plagi pasożytów.