Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-24 08:24
MG / Tomasz Kycia – vaticannews.va

W czasie Świąt kościoły w Niemczech będą otwarte

Pomimo bardzo surowych ograniczeń związanych z pandemią, kościoły w Niemczech pozostaną otwarte. We wszystkich diecezjach będą też odprawiane świąteczne Msze, choć w każdej będą one wyglądać inaczej

Autor/źródło: Pixabay.com

„Bardzo mi zależy, aby wszyscy wierni, którzy w Boże Narodzenie chcieliby wziąć udział we Mszy, mogli to faktycznie zrobić” – powiedział abp Heiner Koch z Berlina. Przewodniczący komisji ds. małżeństw i rodzin w niemieckim episkopacie podziękował wiernym „za kreatywność” w planowaniu świątecznych nabożeństw w kontekście pandemii. Kościoły i wszystkie inne zarejestrowane związki wyznaniowe w Niemczech – inaczej niż to miało miejsce wiosną – tym razem nie zostały objęte zakazem zgromadzeń. Ostry lockdown wymaga od nich jedynie przestrzegania surowych przepisów higienicznych.We wszystkich 27 niemieckich diecezjach będą mogły być odprawiane świąteczne Msze. Sytuacja każdej z nich jest jednak inna i dość skomplikowana, ponieważ każdy z 16 krajów związkowych ma własne regulacje pandemiczne, a terytoria landów nie pokrywają się automatycznie z diecezjami.


Jeszcze do wczoraj rząd najbardziej zaludnionej Nadrenii Północnej-Westfalii krytykował organizowanie pasterek i bożonarodzeniowych Mszy w kościołach, sugerując przeniesienie ich do internetu. Dziś już wiadomo, że nabożeństwa będą mogły się odbyć, choć biskup Essen Franz-Josef Overbeck dał swoim proboszczom możliwość wyboru. Według informacji prasy diecezjalnej ponad połowa duchownych z tej możliwości chce skorzystać.


Trudniej będą mieli chrześcijanie w Bawarii, gdzie od 21:00 do 5:00 obowiązuje godzina policyjna. Kilka dni temu tamtejsi biskupi wyrazili swoje niezadowolenie z braku dialogu między nimi a władzą landową. Bawarski premier Markus Söder zapowiedział już, że żadnych świątecznych wyjątków nie będzie, dlatego część parafii zrezygnuje z pasterki, a część chce ją przesunąć na wcześniejsze godziny.


We wszystkich kościołach w Niemczech obowiązują podobne restrykcje: obowiązek noszenia maski dotyczy wiernych i celebransa w każdym momencie, kiedy nie przemawia. Nie ma śpiewu wiernych, ten może być wykonywany jedynie przez pojedynczych kantorów. Przy wejściu do kościoła wierni muszą zdezynfekować ręce i wypisać kartkę z danymi osobowymi, a zajmując miejsce muszą zachować co najmniej 1,5 m dystans. W niektórych przypadkach konieczne są wcześniejsze zapisy w biurze parafialnym.


Kościół katolicki i Kościoły ewangelickie uruchomiły specjalną stronę internetową pt. „Bóg z wami” (www.gottbeieuch.de), na której tłumaczą - szczególnie osobom samotnym – że Bóg ich w tym trudnym czasie nie pozostawił i informują o różnych ofertach spędzenia Bożego Narodzenia w internecie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-23 15:34:30
miniaturka

W Kościele coraz więcej mężczyzn, ale mniej kobiet. Dlaczego?

W moralności dokonało się wielkie pęknięcie, w kobietach chyba większe niż w mężczyznach. Ostatnio wyzwoliły się w niektórych kobietach takie pokłady agresji i wulgarności, do których – ośmieliłbym się powiedzieć – mężczyźni nie są zdolni – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.
2020-12-23 15:52:07
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Niepowtarzalny urok Bożego Narodzenia kumuluje się w wigilijny wieczór. Zasiadamy w naszych domach do wieczerzy. Święta Bożego Narodzenia zaczynają się właściwie w domach, wśród najbliższych, przy stole naszej codzienności.
2020-12-23 21:24:06
miniaturka

Korea: dać ludziom w Boże Narodzenie poczuć, że są kochani

W Korei Południowej, na obrzeżach stolicy, włoski misjonarz o.Vincenzo Bordo i 600 wolontariuszy przyjmują każdego wieczoru na posiłku ponad 700 ubogich, którzy żyją na ulicy lub pozostają bez pracy z powodu pandemii.
2020-12-23 21:31:41
miniaturka

Święta w Betlejem: bez pielgrzymów miejsce narodzenia Jezusa jest jak bez życia

Mieszkańcy Betlejem coraz częściej pukają do drzwi kościołów prosząc o konkretne wsparcie. Ograniczenia wywołane pandemią sprawiły, że wiele rodzin jest bez pracy i doświadcza coraz większej biedy.
2020-12-23 23:41:02
miniaturka
play

Co robi abp Ryś w góralskim ubraniu? Śpiewa kolędę!

Łódzki metropolita wystąpił w youtubowym klipie wideo, śpiewając kolędę i grając na gitarze. Ubrany był w nietypowy dla arcybiskupa sposób – miał na sobie góralski strój ludowy.
2020-12-24 09:09:55
miniaturka

Niech pandemia nie zabierze nam świąt. Spotkajmy się z bliskimi!

Święta Bożego Narodzenia nie bez powodu mają szczególny charakter rodzinny. Nie pozwólmy, aby tegoroczne obostrzenia związane z pandemią „ukradły” nam święta. Spotkajmy się z bliskimi!