Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-28 08:15
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

W czasie pandemii niezbędna jest solidarność międzyreligijna

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Światowa Rada Kościołów wydały wspólny dokument na temat pandemii koronawirusa.

Autor/źródło: vaticannews.va

Nosi on tytuł „Służąc zranionemu światu w solidarności międzyreligijnej: chrześcijańskie wezwanie do refleksji i działania podczas pandemii COVID-19”. Jego celem jest zachęcenie kościołów i organizacji chrześcijańskich do refleksji nad znaczeniem solidarności międzyreligijnej w świecie dotkniętym przez koronawirusa.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Dokument przedstawia uniwersalną wizję stosunków między religiami, która może stać się impulsem dla chrześcijan w świecie cierpiącym nie tylko z powodu pandemii, ale także trapionym przez wiele innych problemów. Publikacja została tak przygotowana, aby mogła zostać przyjęta również przez wyznawców innych religii na podstawie ich własnych tradycji.


Według autorów czas pandemii jest doskonałą okazją do odkrywania nowych form solidarności i przemyślenia świata po koronawirusie. Dokument, składający się z pięciu części, oferuje zbiór praktycznych zaleceń, w jaki sposób solidarność między religiami może zostać przełożona na konkretne działania i projekty. „Pandemia obnażyła kruchość naszego świata, pokazała nam, że nasze relacje muszą być pełne solidarności, otwarte na wyznawców innych religii i ludzi dobrej woli, obejmujące troskę o całą rodzinę ludzką” – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot.


Zdaniem sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów dialog międzyreligijny jest obecnie kluczowy dla realizacji braterstwa na poziomie globalnym. „W obliczu pandemii rodzina ludzka stoi wspólnie w obliczu bezprecedensowego wezwania, ale także wielkiej szansy na uzdrowienie naszych relacji” – powiedział ks. Iona Sauca.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-27 13:35:17
miniaturka

Abp T. Kondrusiewicz: Od Kościoła w Polsce oczekujemy solidarności i modlitwy (wywiad)

"Od Kościoła w Polsce przede wszystkim oczekujemy solidarności i modlitwy. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski już zwrócił się z takim apelem do Polaków. Oby jak najwięcej ludzi na niego odpowiedziało i stale pamiętało o Białorusi. Na razie tylko tyle oczekujemy. Na pewno przyszłość wskaże na inne formy pomocy" - powiedział KAI metropolita mińsko-mohylowski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
2020-08-27 13:50:44
miniaturka

bp Wojciech Osial nowym przewodniczącym Komisji Wychowania katolickiego KEP

Podczas 386. Zebrania Plenarnego KEP, jakie odbyło się na Jasnej Górze, został wybrany nowy przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. Bp W. Osial zastąpi pełniącego dotychczas tę funkcję bp. Marka Mendyka
2020-08-27 22:04:30
miniaturka

Prof. Zamagni: Papież przypomina, że istnieje lekarstwo na chory świat

Papież nie jest przeciwko dobrobytowi i rozwojowi rynków finansowych, chce jednak, by profity trafiały do wszystkich, a nie tylko do wybranych, zostawiając większość na śmietnisku świata.
2020-08-27 22:09:51
miniaturka

Estonia: pielgrzymka do ruin sanktuarium maryjnego

Ofiarom koronawirusa była poświęcona tegoroczna pielgrzymka estońskiego Kościoła do ruin średniowiecznego sanktuarium maryjnego w Viru-Nigula.
2020-08-27 22:14:04
miniaturka

Trwa dramat pakistańskich chrześcijanek porywanych na żony

Porwanej w Pakistanie przez muzułmanina 14-letniej chrześcijance Mairze Shahbaz udało się uciec, jednak musi się ukrywać w obawie o swe życie.
2020-08-28 06:53:28
miniaturka

Drugi dzień obrad biskupów na Jasnej Górze

Poranną Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej rozpocznie się drugi dzień 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.