Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-22 11:07
mk / PAP

W. Brytania: już 50 razy zmieniano przepisy dotyczące podróży zagranicznych

Od czasu pierwszego lockdownu w marcu 2020 roku przepisy dotyczące zasad przyjazdu do Anglii, kwarantanny i wykonywanych testów na obecność koronawirusa zmieniały się już 50 razy – wyliczyła w sobotę agencja prasowa PA.

Autor/źródło: unsplash.com

Podobna liczba zmian miała miejsce w przypadku przyjazdów do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, bo choć ich rządy same ustalają przepisy, to zazwyczaj odzwierciedlają one te, które rząd brytyjski wprowadza dla Anglii.

Od czasu wprowadzenia w maju systemu oznaczenia krajów w zależności od panującego tam zagrożenia epidemicznego kolorami zielonym, żółtym i czerwonym listy aktualizowane są co trzy tygodnie, choć czasem niektóre kraje przesuwane są szybciej, a wcześniej, gdy pomiędzy lipcem 2020 a styczniem 2021 roku istniała lista korytarzy podróżnych wolnych od kwarantanny, zmieniana była niemal co tydzień. Ponadto pomiędzy styczniem a majem tego roku wszelkie wyjazdy zagraniczne były dopuszczone jedynie z uzasadnionych powodów, a dodatkowo zmieniały się wymogi odnośnie testów wymaganych przed i po przyjeździe.

Branża turystyczna od dawna wskazuje, że często zmieniające się przepisy zniechęcają ludzi do podróżowania, a z powodu nagłych zmian wiele osób zdecydowało się na nagłe skrócenie wyjazdów, by uniknąć kwarantanny. Jak przypominają brytyjskie media, nagłą zmianą przepisów zaskoczony został nawet brytyjski minister transportu Grant Shapps, który zwykle te zmiany ogłasza – w zeszłym roku, gdy był na wakacjach w Hiszpanii została ona po zaledwie 16 dniach skreślona z listy korytarzy podróżnych, co oznacza, że musiał odbyć kwarantannę po powrocie.

Zgodnie z obecnymi przepisami, do krajów z zielonej listy mogą wyjechać bez obowiązku kwarantanny po powrocie wszyscy, niezależnie od tego, czy zostali zaszczepieni, czy też nie. Jednak wszyscy muszą wykonać jeden test na obecność koronawirusa przed powrotem do Wielkiej Brytanii i jeden po powrocie. Osoby w pełni zaszczepione mogą wyjechać bez kwarantanny po powrocie także do krajów z żółtej listy, ale też muszą wykonać testy – jeden przed powrotem i jeden po. Natomiast osoby niezaszczepione w przypadku wyjazdu do krajów z żółtej listy muszą odbyć 10-dniową kwarantannę w domu i wykonać trzy testy – jeden przed powrotem i dwa po (lub trzy, jeśli chcą skrócić kwarantannę). Natomiast powrót z krajów z czerwonej listy wiążę się z bezwzględnym obowiązkiem płatnej kwarantanny w wyznaczonym hotelu, nawet jeśli ktoś jest w pełni zaszczepiony, oraz trzech testów. Koszt kwarantanny, która trwa 10 pełnych dób, to 2285 funtów.

Ponadto od 2 sierpnia osoby, które zostały w pełni zaszczepione w Unii Europejskiej, państwach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych, a także w Andorze, Monako i Watykanie, mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez konieczności odbycia kwarantanny.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-21 22:31:55
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Gdyby żona więcej słuchała męża, to wiele trudnych sytuacji życiowych by uniknęła. Gdyby mąż więcej słuchał żony, to nigdy by nie zszedł na żadne, mniejsze czy większe, manowce. Małżeństwo to nie zniewolenie, to wspólnota życia i miłości.
2021-08-22 10:52:54
miniaturka

Zmarła Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie

„Była niezwykle miłą i życzliwą ludziom Pierwszą Damą polskiego Londynu” – napisał o Karolinie Kaczorowskiej prezydent Andrzej Duda. Wdowa po ostatnim prezydencie RP miała 90 lat. Zostanie pochowana u boku męża w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
2021-08-22 10:59:47
miniaturka

IMGW: czeka nas zimny koniec wakacji

Czeka nas chłodna i deszczowa końcówka sierpnia. Niedziela będzie ostatnim pogodnym i ciepłym dniem z temperaturą osiągającą 27 st. C na południowym zachodzie kraju – podał IMGW. Już w niedzielę po południu od zachodu zacznie wzrastać zachmurzenie, pojawią się przelotne opady deszczu i burze.
2021-08-22 12:13:07
miniaturka

Neutralność czy tolerancja? Zależy dla kogo

„Nienawidzący Kościoła katolickiego nie są wzywani do tolerancji. To raczej katolicy są wzywani – w imię neutralności – by się chowali ze swymi symbolami” – pisze w „Idziemy” o. Dariusz Kowalczyk SJ, przyglądając się „hipokryzji neutralności”.
2021-08-22 12:32:47
miniaturka

Abp Skworc: potrzeba zgodnego budowania przyszłości w oparciu o rodzime dziedzictwo

Potrzeba nam dziś zgodnego budowania przyszłości ponad partyjnymi, związkowymi i wszelkimi innymi podziałami, w oparciu o rodzime dziedzictwo: zakorzenione w tradycji i w szacunku dla innych – mówił w niedzielę w Piekarach Śląskich metropolita katowicki Wiktor Skworc.
2021-08-22 12:41:00
miniaturka

Papież o wcieleniu Jezusa, które także dziś wywołuje zgorszenie

Wcielenie Boga jest tym, co wywołuje zgorszenie i stanowi przeszkodę także dla współczesnych ludzi. Ojciec Święty mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański. Papież przypomniał, że po cudzie rozmnożenia chleba za Jezusem poszły tłumy, jednak gdy wyjaśnił im znaczenie tego znaku wielu ludzi odeszło.