Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-05 07:09
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

W Brazylii wzrosła przemoc wobec rdzennych mieszkańców

Rada Misyjna Rdzennych Mieszkańców, działająca przy brazylijskim episkopacie, alarmuje w sprawie znacznego wzrostu przemocy wobec ludności tubylczej.

Autor/źródło: Pixabay, GRAPHICALBRAIN, licencja: CC0

Rdzennym mieszkańcom siłą odbiera się ziemie, są szantażowani i zabijani. Odmawia się im też prawa do opieki medycznej, edukacji i pomocy społecznej.

Doroczny raport wskazuje na bardzo niepokojącą sytuację rdzennych mieszkańców Brazylii. Z niepokojem podkreśla, że szczególnie narasta przemoc mająca na celu odebranie im ziemi. Rada Misyjna zauważa, że przymusowe wywłaszczenia nie tylko uderzają w prawa tubylców, ale stanowią także poważne zagrożenie dla przyszłości ekosystemu. Firmy przejmujące ziemie stosują bowiem bardzo agresywną politykę, w której liczy się jedynie zysk, a nie ochrona lasów czy tropikalnej puszczy amazońskiej. Dowodem na to są „specjalnie wywoływane pożary stanowiące element przejmowania ziemi i jej bezkosztowego oczyszczania”. Chodzi nie tylko o obszar Amazonii, ale również tropikalnej brazylijskiej sawanny, gdzie powstaje coraz więcej farm hodowlanych i rolniczych.

Rada Misyjna Rdzennych Mieszkańców kolejny raz zwraca uwagę na to, że te kryminalne działania dokonywane są za przyzwoleniem prezydenta Brazylii, który nigdy nie krył faktu, że chce przekazać ziemie tubylców przedsiębiorcom zajmującym się m.in. dochodowym wydobyciem bogactw mineralnych i gazu, czy też wycinką drzew. Raport zwraca uwagę na ogromną opieszałość brazylijskich sądów w rozpatrywaniu spraw tubylców, przyznających im prawo do ziemi.

Same liczby pokazują, że w minionym roku przypadki przemocy mające na celu wywłaszczenia wzrosły prawie trzykrotnie (z 110 w 2018 r. do 276 w 2019). Odnotowano też bezprecedensowe blokowanie dostępu rdzennych mieszkańców do podstawowej opieki medycznej, a także odcinanie ich od państwowych programów walki z alkoholizmem czy narkomanią. Lokalne władze blokują też środki na edukację i pomoc medyczną dla dzieci, co spotęgowało śmiertelność wśród najmłodszych.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-10-04 11:20:55
miniaturka

“Milion dzieci modli się na różańcu”

Październik tradycyjnie jest miesiącem różańca, 18 października zaś to święto św. Łukasza Ewangelisty, dzięki któremu poznaliśmy historię dzieciństwa Jezusa i który uważany jest za osobę bliską Maryi. Z tego względu już od 2005 r. 18-19 października ma miejsce inicjatywa modlitewna "Milion dzieci modli się na różańcu".
2020-10-04 13:04:18
miniaturka

Nowa encyklika "Fratelli tutti": niech Bóg natchnie każdego ideałem braterstwa

Opublikowana dziś encyklika "Fratelli tutti" wskazuje, że do rozwiązania problemów współczesnego świata nie wystarczą rozwiązania techniczne czy polityczne. Potrzebna jest przemiana mentalności, dostrzeżenie w ludziach braci, a nie konkurentów na globalnym rynku.
2020-10-04 13:27:33
miniaturka

Fratelli tutti: spojrzeć na innych jak na braci i siostry, aby ocalić nas samych

Podstawowe orędzie nowej encykliki społecznej Papieża Franciszka brzmi: nikt nie ratuje się sam. Przed naszymi oczami rysuje się propozycja społeczeństwa braterskiego, aby nie dać się zwyciężyć przez wojny, nienawiść, przemoc, obojętność i nowe mury
2020-10-05 07:30:33
miniaturka

Dzisiaj w Łodzi rozpocznie się 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Wyzwania duszpasterskie stojące przed Kościołem w Polsce oraz kwestie formacji kapłańskiej będą głównymi tematami 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2020-10-05 07:50:47
miniaturka

Cały świat wspomina dziś św. Faustynę Kowalską

W tym roku po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej obchodzone jest w całym Kościele powszechnym! Przypada ono 5 października, czyli w rocznicę jej śmierci.
2020-10-05 08:50:56
miniaturka

Kościół pomaga ofiarom sztormu w Wietnamie

Caritas, jezuici i inni dobroczyńcy pomagają Wietnamczykom dotkniętym przez tropikalny sztorm. Wiele rodzin straciło dach nad głową.