Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-07 11:04
MG / Marek Raczkiewicz CSsR – vaticannews.va

W Avili trwa kongres poświęcony św. Janowi od Krzyża.

Na Uniwersytecie Mistyki w Avili dobiega końca IV Międzynarodowy Kongres Sanjuanistyczny.

Autor/źródło: vaticannews.va
W tym roku przedmiotem obrad jest jedno z czterech wielkich dzieł św. Jana od Krzyża – „Żywy płomień miłości” („Llama de amor viva”). Kongres cieszy się dużym zainteresowaniem, biorą w nim udział także przedstawiciele innych religii.„Miłość nigdy nie spoczywa lecz zawsze działa jak ogień, rozrzuca iskry na wszystkie strony”. Stąd też „z biegiem czasu można o wiele więcej utrwalić się i ugruntować w miłości”. Tak pisał mistyk św. Jan od Krzyża w dziele „Żywy płomień miłości”, które opisuje reakcje duszy na miłość Boga. 30 specjalistów z 9 krajów, w tym także z Polski, analizowało je z perspektywy m.in. historycznej, literackiej, teologicznej i duchowej.


Mówi karmelita, o. Jerzy Nawojowski, wykładowca i sekretarz Uniwersytetu Mistyki: „w międzynarodowym centrum studiów terezjańsko-sanjuanistycznych w Avili w Hiszpanii trwa czwarte światowe sympozjum naukowe poświęcone «Żywemu płomieniowi miłości». To dzieło napisane przez św. Jana od Krzyża, doktora Kościoła, hiszpańskiego mistyka i karmelity bosego z XVI w. Sympozjum rozpoczęło się 31 sierpnia i będzie trwało do 6 września br. Wśród prelegentów znajdują się wybitni znawcy św. Jana od Krzyża, tacy jak: José Vicente Rodriguez OCD, autor najnowszej i kompletnej biografii świętego oraz Secundino Castro Sánchez OCD, teolog i karmelita bosy. Inni specjaliści tacy jak np. Pedro Miguel Lamet, hiszpański jezuita, pisarz, poeta, czy biskup Salwadoru Osvaldo Escobar. Prelegenci z różnych dziedzin takich jak teología, filozofía, literatura, historia, poezja oraz sztuka analizują tekst oraz jego aktualność w dzisiejszych czasach. W sympozjum uczestniczy także ok. 400 osób, 50 stacjonarnie w Avili i ok. 350 poprzez internet.”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-07 08:02:44
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Oto Matka twoja

Jezus na Krzyżu mógł tylko oczyma wskazać na Jana: „Oto syn Twój”. Podobnym gestem wskazał Janowi: „oto Matka Twoja”. Odkryjmy i poczujmy to spojrzenie Jezusa skierowane i na nas. Posłuchajmy jak Jezus mówi o nas do swej Matki: „oto syn Twój”.
2020-09-07 08:03:33
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Być przewodnikiem, nie potykaczem

Dzisiejsza Ewangelia stała się inspiracją dla jednego z najwybitniejszych obrazów Petera Breughla „Przypowieść o ślepcach”. Na obrazie widzimy scenę, którą malarz mógł nieraz zobaczyć na drogach XVI-wiecznych Niderlandów – wędrującą grupę niewidomych żebraków, którzy próbują sobie nawzajem pomagać. Ale oto prowadzący grupę ślepiec przewraca się i pociąga za sobą cały korowód. Kolejni potykają się o leżącego przewodnika.
2020-09-07 08:04:08
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Czy przebaczanie oznacza tolerowanie zła?

Jeśli Pan Jezus wzywa, by przebaczyć siedemdziesiąt siedem razy, czyli de facto , by przebaczać stale, to w żaden sposób nie zachęca do tolerowania niewłaściwego postępowania bliźniego. Słowa o przebaczaniu pojawiają się zresztą krótko po tym, jak Jezus mobilizował, by umieć bliźniego upomnieć, gdy źle postępuje.
2020-09-07 08:14:25
miniaturka

Na Jasnej Górze odbyły się ogólnopolskie dożynki

Pod hasłem „Do Maryi Niewiasty Eucharystii” na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony.
2020-09-07 08:36:26
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Wywyższony na krzyżu

,Krzyż był za czasów Zbawiciela miejscem straceń. Na krzyżu wykonywano egzekucję i każdy człowiek nie tylko bał się krzyża, ale także postrzegał krzyż jako hańbę. Wszak nawet Apostoł Narodów przypomina, iż napisane było: „przeklęty każdy, kogo powieszono na drzewie.” Zatem kiedy i w jaki sposób krzyż z przekleństwa stał się błogosławieństwem?
2020-09-07 08:54:21
miniaturka

1920 Dróg do wolności. Filharmonicy w Płudach.

W niedzielę 13 września o g. 19 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 w Warszawie-Płudach odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem solistów scen operowych, czterech chórów oraz filharmoników warszawskich.