Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-25 15:21
AC / lk / KAI

W archikatedrze katowickiej powstanie Panteon Górnośląski

Nowa instytucja kultury będzie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką, miasto Katowice oraz województwo śląskie.

Autor/źródło: Marek Lojtek, licencja: CC BY

List intencyjny w sprawie utworzenia w katowickiej archikatedrze Panteonu Górnośląskiego, upamiętniającego zasłużone dla tego regionu postacie, podpisali w poniedziałek w Warszawie abp Wiktor Skworc, minister kultury Piotr Gliński, prezydent Katowic Piotr Krupa i wojewoda śląski Jakub Chełstowski. Nowa instytucja kultury będzie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką, miasto Katowice oraz województwo śląskie.

Panteon Górnośląski zostanie powołany w celu upamiętnienia 100. rocznicy powrotu do Macierzy części Górnego Śląska oraz zasłużonych dla polskości tych ziem ludzi kultury, naukowców, duchownych, polityków i żołnierzy.

Nowa instytucja kultury będzie miała siedzibę w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Projekt budowlany, scenariusz i scenografia powstały dzięki finansowemu zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezji Katowickiej.

„Panteon Górnośląski będzie się odwoływał to tej pięknej, a jednocześnie heroicznej i trudnej historii Górnego Śląska, która jest immanentnie związana z Polską” – powiedział przed podpisaniem listu intencyjnego minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jak przypomniał, instytucja powstaje w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a zwieńczeniem długiego procesu kształtowania się polskich granic było III powstanie śląskie, które doprowadziło do przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej.

Zdaniem ministra kultury, usytuowana w podziemiach katowickiej archikatedry instytucja jest potrzebna i będzie dowodem na to, jak bardzo ważny jest Śląsk dla Polski oraz że zawsze był z nią związany.

„Jest to ważny, pierwszy krok, o którym warto głośno mówić, bo warto głośno mówić o pięknym polskim Śląsku, o ludziach, którzy go tworzą i tworzyli przez ostatnie sto lat. To jest cel powołania tej instytucji: oddać hołd ludziom kształtującym polski Górny Śląsk” – dodał Piotr Gliński.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podziękował ministerstwu oraz władzom samorządowym i wojewódzkim za zrozumienie inicjatywy powołania Panteonu. Przypomniał, że rodziła się ona długo, a jej ideą jest to, aby „napisać historię Górnego Śląska panteonem, to znaczy postaciami, które w ciągu minionego stulecia najbardziej się zasłużyli dla tej ziemi, która dopiero w 1922 r. stała się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Zdaniem abp. Skworca, Górny Śląsk wciąż pozostaje dla reszty Polski ziemią nieznaną. Stąd – wyjaśnił hierarcha - powstała idea przybliżenia historii tych ziem poprzez zasłużonych dla Górnego Śląska ludzi, „którzy na tej ziemi żyli, pracowali i przyczyniali się do dobra wspólnego całej naszej Ojczyzny”. Dodał, że ta historia powinna inspirować współczesne pokolenia działaniem, pracą, ofiarnością zasłużonych Górnoślązaków.

Otwarcie Panteonu Górnośląskiego planowane jest na rok 2022, w stulecie włączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski.

lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy