Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-04 08:49
AC / Paweł Pasierbek SJ

W Amazonii mówi się 240 językami

ONZ ogłosił rok 2019 Międzynarodowym Rokiem Języków Tubylczych. Do wyjątkowych miejsc na kuli ziemskiej, gdzie zachowało się wiele języków tubylczych należy Amazonia.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Zanik pewnej kultury może być równie albo jeszcze bardziej poważny jak wyginięcie gatunku zwierząt lub roślin. (…) W tym kontekście konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na wspólnoty rdzennych mieszkańców z ich tradycjami kulturowymi – napisał Papież Franciszek w encyklice Laudato sí. Do bardzo ważnych elementów w ochronie i zachowaniu ich tradycji należy dbałość o język. Rok 2019 ONZ ogłosił więc Międzynarodowym Rokiem Języków Tubylczych.

W uzasadnieniu swej decyzji ONZ stwierdza, że języki są podstawowym elementem w ochronie praw człowieka, w budowaniu pokoju i promocji rozwoju, gwarantując różnorodność kulturową i dialog międzykulturowy.

Do wyjątkowych miejsc na kuli ziemskiej, gdzie zachowało się wiele języków tubylczych należy Amazonia. Mówi o tym wieloletni misjonarz w brazylijskiej części tej krainy o. Dario Bossi, włoski kombonianin.

W Amazonii używa się wielu języków

- Rok 2019 został poświęcony językom ludów tubylczych. Język to kultura, to wizja świata, to kanał kontaktu z Bogiem, to patrymonium poznawania tradycji, a także wyraz głębokiej integracji z naturą. Szczególnie jest to widoczne wśród ludów tubylczych, które są grupami najbardziej dziś prześladowanymi i marignalizowanymi - uważa o. Bossi. - W Amazonii żyje około 3 mln rdzennych mieszkańców, około 390 ludów i 240 żywych języków. W wielu miejscach w Ameryce Łacińskiej egzystencja ludów tubylczych jest zagrożona. Dotyczy to dziś szczególne Brazylii, Chile i Argentyny.

O. Bossi przypomniał także wielkie zaangażowanie Kościoła w ochronę tych ludów i ich kultury. Na szczególną uwagę zasługują tutaj inicjatywy Papieża Franciszka. W czasie pielgrzymki do Peru spotkał się z przedstawicielami plemion amazońskich w Puerto Maldonado. W słowie pozdrowienia, które skierowali do niego zaznaczyli, że bardzo pragną, aby ich dzieci uczyły się i studiowały. Jednocześnie dodali, że nie chcą, aby szkoły likwidowały ich tradycje, języki, nie chcą także zapominać o swej wielowiekowej mądrości, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Natomiast w czasie wizyty w stanie Chapas w Meksyku Papież prosił rdzennych mieszkańców o przebaczenie i oficjalnie zatwierdził tłumaczenie Biblii na tamtejsze języki lokalne.

Ważnym wydarzeniem w upominaniu się o prawa tubylców będzie także specjalny Synod Biuskupów poświęcony Amazonii, który odbędzie się w październiku tego roku.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-03 22:28:54
miniaturka

Bp Marczak: niech mężczyźni naszych czasów będą prawdziwymi św. Józefami

- Niech mężczyźni naszych czasów będą prawdziwymi św. Józefami dla swoich najbliższych – mówił bp Marek Marczak, który 3 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
2019-01-03 22:43:36
miniaturka

Orszak Trzech Króli - 6 stycznia 2019 - uroczystość Objawienia Pańskiego

W tym roku, z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski, Orszak przejdzie pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”
2019-01-04 08:18:20
miniaturka

O. Rigoni o uchodźcach w Meksyku: migrują by przeżyć

Trwa dramat uchodźców z tzw. karawany, która przeszła z Ameryki Środkowej do granicy ze Stanami Zjednoczonymi w Meksyku.
2019-01-04 09:23:22
miniaturka
play

Odszedł świadek Chrystusa i Jego Ewangelii

- Ewangelizacja zaczyna się od świadectwa, ponieważ ono rozbudza w ludziach ciekawość Jezusa. Bp Tadeusz był świadkiem! - mówił o śp. biskupie Tadeuszu Pieronku abp Grzegorz Ryś.
2019-01-04 09:47:48
miniaturka

Żyć zgodnie z tym, co się głosi! Papież Franciszek o owocnym świadectwie

Czwartkowy tweet Papieża odnosi się do warunków chrześcijańskiego świadectwa: „Jeśli żyjemy tak, jak Jezus nas nauczał i zgodnie z tym, co głosimy, nasze świadectwo będzie owocne”.
2019-01-04 10:19:35
miniaturka

Komunikat Przewodniczącego KEP ds. Misji na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

6 stycznia będzie obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Publikujemy komunikat Przewodniczącego KEP ds. Misji.