Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-04 12:57
AC / Zrzutka.pl/lk / KAI

W 2020 r. Polacy przeznaczą na tzw. crowdfunding 1,1 mld zł

Blisko 1,1 mld zł przeznaczą Polacy na internetowe zrzutki charytatywne, społeczne czy kulturalne. Wartość rynku tzw. crowdfundingu wzrośnie w tym roku aż o połowę.

Autor/źródło: Pixabay, krzys16, licencja: CC BY-SA

Dwie na trzy transakcje tego typu rodacy zrealizują za pośrednictwem urządzeń mobilnych - wynika z szacunkowych danych przedstawionych przez platformę Zrzutka.pl

Internetowe zbiórki już od dłuższego czasu cieszą się ogromną popularnością. Dużą dynamikę wzrostów zaobserwować można nie tylko globalnie i na rynkach zagranicznych, ale także w Polsce. Jak wygląda rodzimy rynek finansowania społecznościowego na tle globalnego i jakie zmiany przyniesie w tym obszarze bieżący rok?

Nie ma znaczenia czy chodzi o zbiórkę o charakterze charytatywnym, biznesowym, społecznym, naukowym, kulturalnym czy indywidualną zrzutkę pozwalającą realizować czyjeś marzenia – popularność każdej z powyższych kategorii cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Dzięki temu tempo rozwoju crowdfundingu w naszym kraju nie słabnie już od kilku lat.

Zdaniem platformy crowdfundingowej Zrzutka.pl, wartość zbiórek w polskim internecie osiągnie w 2020 r. 1,088 mld zł. - W tym roku na uwagę zasługuje także fakt, że już 2/3 transakcji, wzrost na poziomie 19,6% w stosunku do 2019 r., będzie realizowanych mobilnie, czyli za pomocą smartfonów i tabletów. Dodatkowo bardzo intensywnie będą w tym roku rosły dwa sektory, dotychczas relatywnie słabo rozwijające się w Polsce, a mające spory udział w rynkach zagranicznych – crowdfunding udziałowy oraz cykliczne zbiórki online - wyjaśnia Tomasz Chołast, współzałożyciel Zrzutka.pl.

Jak polski rynek crowdfundingu wypada na tle rynków zagranicznych? Globalna wartość crowdfundingu w 2020 zwiększy się do poziomu 8,5 mld dol. (ok. 33 mld zł), przy dynamice na poziomie 23%. Szacuje się jednak, że już w 2025 r. wartość finansowania społecznościowego wzrośnie do 28,77 mld dol. (ok. 110 mld zł).

Łączna liczba kampanii na świecie 2020 r. przekroczy liczbę 10,9 mln, podczas gdy w ub. roku było to 8,7 mln kampanii. Średnia wartość finansowania jednej kampanii wyniesie w tym roku 780 dol. (3 tys. zł). Do największych globalnych platform zaliczane są m.in. Kickstarter, Indiegogo i GoFundMe.

Na platformie Zrzutka.pl, będącej wiceliderem rynku crowdfundingu w Polsce i największym serwisie, dzięki któremu internauci finansują każdy rodzaj projektu, wartość transakcji w 2020 r. wyniesie 200 mln zł.

Dane na temat globalnego rynku crowdfundingu pochodzą z raportu firm: Valuates Reports i statista.com.

Zrzutka.pl/lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-04 11:08:18
miniaturka

Dzieciństwo w rejonie Sahelu będzie w 2020 r. koszmarem

Obecny rok zapowiada się jako jeden z najgorszych dla dzieci Sahelu. Najmłodszych dotyka niedożywienie i brak dostępu do wody, konieczność migracji, brak edukacji, wcielanie siłą do wojska oraz przemoc seksualna.
2020-02-04 11:54:09
miniaturka

Coraz bliżej viri probati?

Prawdopodobnie w posynodalnej adhortacji po Synodzie dla Amazonii przeczytamy, że święcenia dla żonatych mężczyzn będą możliwe. Otwarte jest jednak pytanie, czy papież Franciszek zastrzeże wyłącznie sobie władzę udzielania dyspensy od celibatu.
2020-02-04 12:07:24
miniaturka

Św. Jan Paweł II doktorem Kościoła? Trwa zbieranie podpisów polskich duchownych

Trwa internetowa zbiórka podpisów księży pod listem poparcia dla inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który zwrócił się do papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.
2020-02-04 13:25:11
miniaturka

Wspólnota Sant’Egidio przygotowała przewodnik dla osób bezdomnych

Wspólnota Sant’Egidio udostępniła aplikację na telefon, dzieki której każdy może pomóc osobom bezdomnym. To wirtualna wersja przewodnika po Warszawie „GDZIE zjeść, spać, umyć się” przygotowanego dla osób doświadczających bezdomności i wszystkich, którzy chcą ich wspierać.
2020-02-04 14:06:31
miniaturka

40. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę

Zaproszenie na jubileuszową 40. Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, która odbędzie się 21 marca (sobota) 2020 r. pod hasłem: „Każdy człowiek ma prawo do życia. Bez wyjątków”.
2020-02-04 14:36:18
miniaturka

Kardiolodzy elektrofizjolodzy odznaczeni Orderami Odrodzenia Polski

Wybitni kardiolodzy elektrofizjolodzy zostali wyróżnieni z uwagi na wyjątkowe zasługi w dziedzinie prewencji, diagnostyki i terapii chorób sercowo-naczyniowych u polskich pacjentów.