Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-20 18:20
AC / Łukasz Sośniak SJ

Uznano heroiczność cnót przodka księżnej Diany

Wśród ogłoszonych w sobotę przez papieża dekretów o heroiczności cnót, znalazł się dekret dotyczący brytyjskiego duchownego, konwertyty, Ignacego od Świętego Pawła. Jego ojcem był 2. hrabia Spencer. Z tej rodziny pochodziła księżna Diana.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org, Nick Parfjonov, domena publiczna, edit

Stolica Apostolska wydała dekret w sprawie sługi Bożej Armidy Barelli, współzałożycielki Instytutu Świeckich Misjonarek Królewskości Chrystusa. Jeden z zatwierdzonych dziś przez papieża dekretów oficjalnie uznaje cud dokonany za jej wstawiennictwem. To ostatni element potrzebny do beatyfikacji. Teraz Ojciec Święty musi tylko wyznaczyć jej datę.

Armida Barelli pochodziła z zamożnej rodziny mieszczańskiej. Na początku XX w. pomagała opuszczonym dzieciom w mediolańskiej dzielnicy przestępców. Zorganizowała w swoim mieście ruch żeńskiej młodzieży Akcji Katolickiej. Zmarła w opinii świętości w 1952 r. i została pochowana w Mediolanie w kaplicy założonego przez siebie Instytutu.

Ogłoszone dziś przez papieża dekrety dotyczą ponadto siedmiu orzeczeń heroiczności cnót. Wśród nich znalazł się dekret dotyczący brytyjskiego duchownego, konwertyty, Ignacego od Świętego Pawła. Jego ojcem był 2. hrabia Spencer. Z tej rodziny pochodziła księżna Diana. Była najmłodszą córką 8. hrabiego Spencer, Edwarda Johna.

Wśród sług Bożych, których heroiczność cnót uznają dziś watykańskie dekrety, jest też ks. Albino Alves da Cunha e Silva, portugalski kapłan, który w wyniku wybuchu wrogiej Kościołowi rewolucji musiał uciekać do Brazylii. Założył tam Dom Miłosierdzia, obecnie znany jako szpital księdza Albino. Przez całe życie ofiarnie opiekował się osobami starszymi i schorowanymi.

Pozostali kandydaci do beatyfikacji to cztery włoskie zakonnice, misjonarki w ówczesnym Kongu Belgijskim, które również posługiwały chorym i ubogim. Zaraziły się i zmarły na tajemniczą wówczas chorobę, która wkrótce stała się postrachem całej Afryki, znanym jako wirus ebola. Wśród kandydatów na ołtarze znalazła się także świecka członkini Instytutu Teresjańskiego Elisa Giambellluca.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-02-20 13:47:04
miniaturka

Niefiltrowana kawa szkodzi sercu? Nowe wyniki badań

Nasiona kawy zawierają kafestol, czyli substancję, która znacznie podnosi poziom cholesterolu we krwi – ostrzegają naukowcy. Kafestol jest obecny głównie w nieprzefiltrowanej kawie parzonej np. po turecku, ale i w espresso. W kawie filtrowanej oraz instant kafestolu nie ma prawie wcale.
2021-02-20 14:33:14
miniaturka

Niedzielski: badania potwierdziły 8,5 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Dzisiaj mamy dokładnie 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym tygodniem jest to duża różnica, co potwierdza, że trzecia fala pandemii jest już obecna w Polsce – przekazał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-02-20 18:42:16
miniaturka

Papież przyjął rezygnację dwóch watykańskich kardynałów

Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Roberta Saraha i kard. Angelo Comastri. Na miejsce kard. Comastri, który od 2005 r. był papieskim wikariuszem dla Watykanu, Franciszek mianował kard. Maura Gambettiego.
2021-02-20 19:25:44
miniaturka

Najbardziej ekologiczna jest spowiedź!

„Konfesjonał jest najskuteczniejszą oczyszczalnią środowiska człowieka” – zauważa trafnie ks. Antoni Bartoszek. „Współczesne ruchy koncentrują się na usuwaniu zewnętrznych objawów problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, a nie dotykają samego źródła – jądrem tego zła jest ludzki grzech”.
2021-02-20 19:39:46
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Źródłem harmonii w raju był dobry Bóg, Stwórca wszystkiego. Był Bogiem, którego obecność odczuwało się z bliska, a pięknym obrazem tej bliskości był spacer Boga „po ogrodzie w porze powiewu wiatru” (Rdz 3, 8). Harmonia z Bogiem prowadziła do harmonii ludzi między sobą oraz do harmonii człowieka ze światem przyrody.
2021-02-21 09:50:05
miniaturka

Franciszek odwiedził w domu pisarkę ocalałą z Holokaustu

„Przybyłem tutaj do Pani, aby podziękować za świadectwo i złożyć hołd ludziom zamęczonym przez szaleństwo nazistowskiego populizmu” – te słowa Franciszek skierował do Edith Bruck, urodzonej na Węgrzech żydowskiej pisarki, ocalałej z Auschwitz, którą odwiedził w jej rzymskim mieszkaniu.