Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-02-12 10:13
S. Zielińska / Joanna Folfasińska

Uzdrowienie chorych, módl się za nami!

- Wydarzenie z Lourdes nie przeszło bez echa. Obudziło wiarę ludu Bożego, pobudziło go do większej gorliwości, do modlitwy i pokuty - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Parafii NMP z Lourdes w Krakowie.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

W wygłoszonej homilii, kardynał zwrócił uwagę na dyskretną obecność Maryi u boku swojego Syna. Przypomniał, że w Kanie Galilejskiej odegrała kluczową rolę w dokonaniu przez Jezusa pierwszego cudu. Jej troska o nasze losy, a szczególnie zachęta do modlitwy i pokuty, szczególnie uwidoczniła się 160 lat temu w Lourdes, gdzie Matka Boża objawiła się czternastoletniej dziewczynce, Bernadecie Soubirous. Echo tych wydarzeń dotarło do Polski w II połowie XIX wieku, a jego symbolem dla Kościoła Krakowskiego stał się założony przez Księży Misjonarzy kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

- Dziękujemy Bogu za kolejne pokolenia parafian, którzy w tej wspólnocie dawali świadectwo chrześcijańskiego życia i nadal to świadectwo składają. Dziękujemy za niezliczoną rzeszę młodych ludzi z różnych stron Polski, którzy w okresie swoich krakowskich studiów mieszkali na terenie parafii i tu utrzymywali żywą więź z Jezusem Chrystusem i Jego Kościołem. Polecamy Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy w tej maryjnej parafii tworzyli wspólnotę i którzy już odeszli do wieczności - apelował.

Kardynał podkreślił, że w Lourdes, za sprawą Matki Bożej, dokonuje się wiele uzdrowień i cudów. Przypomniał, że Jan Paweł II dwukrotnie odwiedził pirenejskie miasteczko: w 1983 roku i siedem miesięcy przed śmiercią - w sierpniu 2004 roku. Prosił wtedy Maryję o duchowe przewodnictwo i umiejętność życia miłością Chrystusa.

Kardynał Dziwisz zaznaczył również, że Papież Polak w 1992 roku ustanowił Światowy Dzień Chorego, który jest obchodzony 11 lutego, przez co bezpośrednio wiąże się z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes.

- Powierzmy dziś wszystkie nasze sprawy, nasze trudy, cierpienia i nadzieje Matce Chrystusa, będącej Uzdrowieniem Chorych. Prośmy o wstawiennictwo w naszych potrzebach wszystkich Świętych, a szczególnie przyjaciela ubogich i chorych - świętego Wincentego a Paulo, świętą Bernadetę Soubirous oraz świętego Jana Pawła II. - powiedział na zakończenie.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kraków, kard. Stanisław Dziwisz, Światowy Dzień Chorego, Matka Boża z Lourdes