Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-13 08:07
MG / PAP

Uwaga na walentynkowe oferty i promocje!

Zaproszenia na fałszywe portale randkowe w celu wyłudzenia danych, pozorne promocje czy podróbki znanych firm to niektóre pułapki, na które mogą się natknąć klienci w związku z Walentynkami, obchodzonymi 14 lutego - przestrzega UOKiK i radzi, na co uważać podczas zakupów.

Autor/źródło: PAP

Urząd zwraca uwagę, że z okazji Walentynek wiele sklepów kusi specjalnymi promocjami, przestrzegając jednocześnie, że podobnie jak w czasie przedświątecznej gorączki klienci powinni wykazać się ostrożnością.


Jak poinformował PAP Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wiadomość o promocji może zawierać link do sklepu oszustów, wyglądającego praktycznie tak samo jak oryginał. "Podczas robienia zakupów radzimy korzystać z usług firm o dobrej reputacji, które korzystają z zabezpieczonych połączeń sieciowych (koło adresu strony powinna znajdować się kłódka). Płatności najlepiej zlecać dobrze znanemu operatorowi, czytać regulaminy (w których znajdziemy zasady zwrotu, reklamacji i informacje na temat naszych praw), a także zwrócić uwagę na dane kontaktowe przedsiębiorcy (jeśli jest to sklep spoza UE dochodzenie naszych praw będzie trudniejsze)" - wskazuje Urząd.


Według Urzędu typowe zagrożenia w tym okresie to - np. fale zaproszeń na portale randkowe, które nierzadko po kliknięciu w nieznany link wyłudzają dane osobowe i dostępowe do konta (tzw. phishing).


Kolejnym popularnym lutowym oszustwem jest oferowanie produktów podrobionych – zegarków, perfum czy biżuterii łudząco przypominających jakąś drogą markę, ale w rażąco niskiej cenie. "Bądźmy ostrożni i uważajmy na wiadomości lub reklamy z obietnicami bez pokrycia. Przeanalizujmy ofertę, reputację sklepu oraz opinie rzekomych nabywców towaru" - przestrzega Urząd.


Co roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiają skargi dotyczące promocji, wyprzedaży i specjalnych okazji. Najczęściej zgłaszane nieuczciwe tricki sprzedawców to np. żonglerka cenami – czyli stwarzanie pozoru, że promocja jest atrakcyjna poprzez podnoszenie cen kilka dni wcześniej, by następnie je obniżyć.


Inna, to promocyjne „przynęty” – czyli zachęcanie rzekomo wysoką obniżką do zakupu różnych artykułów, podczas gdy w rzeczywistości promocja dotyczy jedynie wybranych produktów. Klient widzi informację „drugi produkt za -50%”, po czym okazuje się, że chodzi wyłącznie o towary konkretnej marki, a nie cały asortyment sklepu.


Częste są także skargi na niejasne naliczanie rabatów – zamiast deklarowanej wysokiej obniżki ceny, klient otrzymuje mniejszy upust.


Z tych powodów UOKiK zaleca, by podobnie jak przy innych zakupach, także przy okazji Walentynek wykazać rozsądek i ostrożność. Doradza np. porównywanie cen w wiarygodnych porównywarkach i wybór sklep, który oferuje najlepsze okazje. Niektóre porównywarki oferują też sprawdzenie historii cen, dzięki którym można ocenić, czy promocja jest faktycznie korzystna.


Przy kasie należy zwrócić uwagę, czy cena produktu nabita na paragonie nie jest wyższa, od tej widocznej na półce lub etykiecie. Przypomina też, że w takiej sytuacji klient ma prawo kupić towar po korzystniejszej cenie.


Zaleca także sprawdzenie opinii o produkcie na niezależnych portalach, ponieważ zdarza się, że e-sklepy usuwają niekorzystne komentarze z własnych stron. Należy także zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne produktu, aby nie nabrać się na przykład na produkty łudząco podobne do znanej marki lub podrobione.


Z kolei przy kupnie towarów przez internet, trzeba sprawdzić tożsamość sprzedawcy i możliwość kontaktu z nim. "Nie kupuj, jeżeli na stronie nie ma takich danych. Taki sklep może należeć do oszusta, który nie wysyła opłaconych zamówień albo nielegalnie oferuje produkty np. gry lub oprogramowanie. Zwróć uwagę na to, kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii, czego one dotyczą i kiedy były dodane" - uczula Urząd.


Przypomina też, że promocje nie wyłączają praw konsumenckich. Kupując w sklepie internetowym, można w ciągu 14 dni od otrzymania produktu odstąpić od umowy. W tym czasie trzeba wysłać oświadczenie o odstąpieniu do sprzedawcy, a w ciągu kolejnych 14 dni odesłać zakup. Od tego prawa są wyjątki, nie można zwrócić m.in. rzeczy robionych na specjalne zamówienie, np. pierścionka z wygrawerowanym imieniem ukochanej czy rozpakowanych z folii płyt lub filmów.


W sklepie stacjonarnym możliwość zwrotu lub wymiany towaru zależy od dobrej woli sprzedawcy i odbywa się na ustalonych przez niego zasadach – warto o to dopytać przed zakupem.


Jeśli kupiony towar okaże się wadliwy, klient ma prawo do reklamacji z tytułu rękojmi. Przez dwa lata można żądać naprawy lub wymiany produktu, obniżenia ceny, a w niektórych przypadkach także zwrotu pieniędzy. (PAP)


autor: Małgorzata Werner-Woś

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-12 21:47:51
miniaturka

Kard. Koch: Kościół musi odpowiedzieć na pandemię wychodząc od własnej wiary

Podczas spotkania online z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego kard. Kurt Koch zwrócił uwagę, że odpowiedź Kościoła na pandemię musi wynikać z wiary, a nie z innych względów. Wśród kryzysu nie można zaniedbać duchowego dobra wierzących
2021-02-13 08:52:35
miniaturka

90 lat w służbie Kościoła - jak rozwijało się Radio Watykańskie

Radio Watykańskie istnieje już 90 lat. Jego celem jest ukazywanie szerszej perspektywy Kościoła niż robią to lokalne media kościelne. Dziś to już nie tylko samo radio, ale zintegrowana struktura mediów watykańskich
2021-02-13 10:00:57
miniaturka

Nowy biskup kaliski: „Jestem świadomy trudnych doświadczeń, jakie przeżywaliście”

W pierwszym pasterskim liście do diecezjan nowy biskup kaliski, Damian Bryl zapewnia diecezjan, że pragnie być blisko nich, otaczając troską i modlitwą osoby zranione
2021-02-13 10:39:44
miniaturka

Dopasowanie maseczki ważniejsze niż materiał, z którego jest wykonana

Brytyjski eksperyment pokazał, że nawet najlepsze maski, gdy nie są dobrze dopasowane do twarzy, chronią w podobnym stopniu co zwykłe - tańsze. Niestety wiele maseczek nie pasuje do twarzy użytkowników, znaczenie ma np. ilość tkanki tłuszczowej pod skórą.
2021-02-13 12:19:20
miniaturka

Irlandia: biskupi apelują o rezygnację z ustawy legalizującej eutanazję

Biskupi Irlandii proszą tamtejszych parlamentarzystów o rezygnację z wprowadzenia ustawy pozwalającej na eutanazję, wskazując jednocześnie na alternatywę, jaką jest medycyna paliatywna
2021-02-13 12:40:20
miniaturka

Kim był Mateusz Talbot, patron pierwszego dnia Tygodnia Modlitw o Trzeźwość?

Rozpoczyna się 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Patronem pierwszego dnia został Sługa Boży Mateusz Talbot. Warto przybliżyć tę postać, stosunkowo mało znaną w Polsce i jego życiową drogę od uzależnienia i skrajnego upodlenia do świętości