Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-17 10:50
AC / Łukasz Sośniak SJ /vaticannews.va

Uwaga na korupcję w walce z pandemią – ostrzega Watykan

Kryzys może stanowić okazję do poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań, także w walce z tym procederem - czytamy w oświadczeniu, które przedstawił podczas wideokonferencji przygotowującej 28. Forum Ekonomiczne i Środowiskowe OBWE ks. Janusz Urbańczyk, stojący na czele papieskiej delegacji.

Autor/źródło: Pixabay, cromaconceptovisual, licencja: CC0

W kryzysie wdrażane są nowe rozwiązania, zmieniają się utarte schematy działania, co sprzyja powstawaniu nadużyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na przejrzystość w obszarach związanych ze służbą zdrowia i zamówień publicznych. „Korupcja, jako jedna z najbardziej głębokich ran tkanki społecznej, szkodzi poważnie zarówno z etycznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia” - czytamy w oświadczeniu.

Watykan ostrzega, aby nie dać się uwieść złudzeniu łatwych i szybkich korzyści, gdyż w dłuższej perspektywie korupcja szkodzi wszystkim, łącznie z jej beneficjentami. „Przyćmiewa przejrzystość i rodzi wątpliwości co do wiarygodności całego systemu prawnego i społecznego, degraduje godność jednostki i niszczy wszystkie piękne ideały” - napisano w dokumencie.

Watykańska delegacja przy OBWE przypomina także, że osoby pracujące w służbie publicznej mają szczególny obowiązek działania w sposób przejrzysty i uczciwy. „Takie zachowanie wspiera relacje pomiędzy obywatelami i instytucjami. Nadużywanie tego zaufania jest jednym z najpoważniejszych przejawów kryzysu demokracji” - czytamy w deklaracji Stolicy Apostolskiej.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-17 09:50:40
miniaturka

Rumunia: powstała pierwsza telewizja katolicka

Zamknięte kościoły, niemożność uczestniczenia we Mszy i przyjmowania sakramentów w czasie pandemii koronawirusa przyczyniły się do tego, że w Rumunii powstała pierwsza telewizja katolicka: Maryja TV.
2020-06-17 10:07:20
miniaturka

Czy mamy wreszcie lek na koronawirusa?

W swoim komunikacie na stronach internetowych Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że z zadowoleniem przyjmuje wstępne wyniki dotyczące stosowania deksametazonu w leczeniu krytycznie chorych pacjentów z COVID-19. To potwierdzenie skuteczności leku zastosowanego przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie.
2020-06-17 10:18:13
miniaturka

Beatyfikacja geniusza komputerowego 10 października w Asyżu

Papież wskazał go młodzieży świata jako przykład zdrowego i mądrego korzystania ze współczesnych środków komunikacji. 10 października w Asyżu odbędzie się beatyfikacja Carlo Acutisa, geniusza komputerowego, który zmarł w 2006 r. w wieku zaledwie 15 lat.
2020-06-17 11:29:19
miniaturka

Przewodniczący KEP: Redaktor Karnacewicz był ikoną polskiego dziennikarstwa prasowego

Redaktor Karnacewicz był ikoną polskiego dziennikarstwa prasowego. Uosabiał w sobie najszlachetniejsze i najbardziej oczekiwane cechy w pracy dziennikarskiej – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w liście kondolencyjnym po śmierci wieloletniego dziennikarza PAP zajmującego się tematyką kościelną.
2020-06-17 11:58:58
miniaturka

Wielu Brytyjczykom spodobała się religijność wirtualna

Prawie wszyscy katolicy w Wielkiej Brytanii brali udział w Mszach transmitowanych w czasie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na Wyspach. Wielu z nich nie zamierza jednak powrócić do kościołów po zakończeniu kryzysu.
2020-06-17 12:05:42
miniaturka

Papież zachęca Polaków do naśladowania św. Alberta Chmielowskiego

- Naśladujmy go w bratniej miłości, niosąc pomoc głodnym, zagubionym życiowo, ubogim, potrzebującym, a zwłaszcza bezdomnym - powiedział Franciszek z okazji obchodzonego w Polsce wspomnienia św. brata Alberta Chmielowskiego.