Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-18 08:42
AC / Krzysztof Bronk/Radio Watykańskie

Utrzymany zakaz Mszy we Francji. Katolicy na kolanach przed drzwiami kościołów

Pomimo kolejnych protestów ze strony świeckich i starań podejmowanych przez biskupów we Francji, Msze św. z udziałem wiernych nie zostaną jeszcze przywrócone.

Wierni przed kościołem św. Augustyna
Autor/źródło: twitter.com/staugustineott/ 17.11.2020

Przewodniczący episkopatu Francji spotkał się z francuskim premierem i ministrem spraw wewnętrznych. Premier Castex z całą stanowczością potwierdził, że warunki sanitarne nie pozwalają na zniesienie zakazu. Polecił jednak szefowi MSW opracowanie zasad, w oparciu o które będzie można przywrócić liturgie z udziałem wiernych od 1 grudnia, jeśli pozwolą na to warunki sanitarne. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele innych religii we Francji.

Abp Éric de Moulins-Beaufort przyznał po spotkaniu, że jest wzruszony postawą wiernych, którzy w ubiegły weekend uczestniczyli w manifestacjach przed kościołami i w ten sposób zaświadczyli o swym przywiązaniu do Eucharystii. Jego zdaniem ich przesłanie dotarło do rządu. On sam przekazał premierowi oczekiwania wierzących, a także dał wyraz niezrozumienia, z jakim przyjmują zakaz publicznych liturgii.

Przewodniczący francuskiego episkopatu ma nadzieję, że od 1 grudnia Msze z udziałem wiernych zostaną przywrócone. „Przesłanie dotarło, dialog z rządem został nawiązany. Teraz trzeba wypracować formy działania, które będą dostosowane do sytuacji sanitarnej. Jestem przekonany – dodał abp de Moulins-Beaufort – że wspólnoty wypracują pełne znaczenia formy, które z zachowaniem zaleceń sanitarnych pozwolą im świętować Chrystusa Króla w najbliższą niedzielę, a potem wejść w Adwent 29 listopada”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-17 14:44:46
miniaturka

Kongres Młodzieży Polonijnej online, 12.12.2020

„Nie jesteś samotną wyspą” to temat kolejnego spotkania w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej online, który odbędzie się w sobotę 12 grudnia. Serdecznie zapraszamy! Podczas najbliższego spotkania będziemy mówić i dyskutować o miłości bliźniego w przestrzeni społecznej. Do tego zachęca nas ostatnia encyklika papieża Franciszka „Frattelli tutti”, a także różne problemy społeczne pojawiające się i w Polsce, i w krajach, w których żyjemy.
2020-11-17 16:20:45
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzisiejsza przypowieść o minach przypomina tę z niedzieli – o talentach. I podobnie jak ona, jest wezwaniem do pomnażania swojego życiowego kapitału, co wymaga dojrzałości, ryzyka i odwagi
2020-11-18 08:35:06
miniaturka

Potrzeba świadectwa chrześcijańskiego pojednania

W aktualnej kondycji Europy i świata nadal potrzeba świadectwa chrześcijańskiego pojednania, świadectwa Kościoła, potwierdzającego, że przeproszenie może być przyjęte, przebaczenie udzielone, a pojednanie stać się faktem – czytamy w oświadczeniu współprzewodniczących Rady Fundacji Maksymiliana Kolbego.
2020-11-18 09:23:54
miniaturka

Biskupi USA: Biden będzie wspierał działania sprzeczne z wiarą

Ze strony Joe Bidena należy się obawiać działań sprzecznych z niektórymi podstawowymi wartościami, które są drogie katolikom, jak dalsza liberalizacja aborcji, a także ograniczenie wolności religijnej i lansowania ideologii gender - twierdzi przewodniczący USCCB, abp Jose Gomez.
2020-11-18 10:14:19
miniaturka

Franciszek do młodych Polaków: naśladujcie bł. Karolinę, doceńcie cnotę czystości

Dzisiaj w Polsce przypada liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy. Do jej naśladowania, doceniania wartości czystości, szacunku dla ludzkiego ciała i godności kobiety zachęcił papież Polaków podczas porannej audiencji ogólnej.
2020-11-18 10:39:12
miniaturka

Stop oszczerstwom wobec św. Jana Pawła II. Światowe media cytują wypowiedź KUL-u

Media na świecie cytują wypowiedź Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w której Kolegium Rektorskie wyraziło swój ból z powodu oskarżeń i oszczerstw, jakie zostały skierowane ostatnio przeciwko papieżowi. Kolegium podkreśliło, że za tezami oczerniającymi św. Jana Pawła II nie idą żadne fakty.