Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-07 15:46
mk / vaticannews.va

Usuwanie religii z przestrzeni publicznej to nie świeckość, lecz promowanie ateizmu

Świeckość to neutralność państwa w pluralistycznym społeczeństwie. Tymczasem forsowane dziś usuwanie religii z przestrzeni publicznej to nie świeckość, lecz promowanie ateizmu – ostrzega abp Olivier de Germay w wywiadzie dla Radia Europe1.

Autor/źródło: vaticannews.va

Prymas Galii przyznał, że rozumie trudności rządu, który musi sobie poradzić z rozwojem radykalnych nurtów islamu we Francji. Tego problemu nie da się jednak rozwiązać poprzez ukrywanie religii, odsuwanie ich na bok.

Arcybiskup Lyonu podkreślił, że ateizm jest wyborem, który trzeba uszanować, ale nie wolno narzucać go innym, a tym właśnie jest usuwanie religii z przestrzeni publicznej. Forsowana przez obecny rząd radykalna wersja laickości jest w istocie negowaniem prawdy o człowieku, odmawianiem mu prawa do wymiaru duchowego.

Goszcząc na antenie Radia Europe1 prymas Galii zauważył, że obecny czas pandemii był dla wielu Francuzów czasem odkrycia życia duchowego, powrotem do podstawowych pytań, z którymi zwracają się do Kościoła.

„Te oczekiwania względem Kościoła są od nas niezależne. My ich nie rozbudzaliśmy. Te oczekiwania są po prostu w sercu człowieka. Dziś w dobie kryzysu, który jest nie tylko kryzysem sanitarnym, pojawiło się silne pragnienie życia duchowego, które daje o sobie znać. Jesteśmy zdumieni, jak wielu ludzi zwraca się dzisiaj do Kościoła. Jest w tym wielki paradoks. Bo z jednej strony zostaliśmy zobowiązani do zredukowania naszych zgromadzeń, a z drugiej widzimy odrodzenie zainteresowania, ludzie pukają do drzwi kościoła i przyznają, że ten kryzys pomógł im uświadomić sobie, że w życiu nie jest ważna tylko konsumpcja, to co materialne, ale że istnieje też coś innego, że istnieją sprawy bardziej istotne. W ten sposób również i my jako Kościół zdajemy sobie sprawę, że mamy w tym dzisiejszym świecie bardzo ważną misję” – mówił abp Olivier de Germay.

W wywiadzie dla Radia Europe1 prymas Galii odniósł się również do procesu oczyszczenia Kościoła po skandalach nadużyć. Podkreślił, że jest to przejaw odpowiedzialności za Kościół, którego nie należy mylić z uznaniem własnej, moralnej odpowiedzialności za wydarzenia z przeszłości. W tym duchu Kościół chce też udzielać pomocy ofiarom nadużyć. Pomoc ta nie będzie pochodziła z ofiar wiernych, lecz z osobnego funduszu, tworzonego przez wszystkich, którzy podzielają to poczucie odpowiedzialności za Kościół – dodał abp de Germay.

Krzysztof Bronk – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-07 13:37:04
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Apostołowie mają być świadkami Jezusa nie po to, by szerzyć pamięć o dokonaniach Mistrza, tak jak się kultywuje pamięć o wielkich historycznych postaciach. Imię Jezusa ma być głoszone dla nawracania i odpuszczania grzechów.
2021-04-07 14:03:53
miniaturka

Prezydent do pracowników służby zdrowia: dziękuję za wspaniałą, ofiarną postawę

Dziękuję za wspaniałą, ofiarną postawę, za wykonywanie służby wobec ludzi w sposób wzorowy; polska służba zdrowia zdała egzamin – powiedział prezydent Andrzej Duda, składając w środę życzenia z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia.
2021-04-07 15:31:27
miniaturka

Pandemia sprzyja zaburzeniom depresyjnym, zwłaszcza u młodych ludzi

W cieniu zagrożenia koronawirusem coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi. „O depresji mówimy, gdy przestają nas cieszyć rzeczy, które do tej pory sprawiały nam przyjemność” – podkreśla psycholog dr Natalia Kajka z KUL.
2021-04-07 16:19:05
miniaturka

Kard. Kasper: Hans Küng przed śmiercią pojednał się z Kościołem

Zmarły 6 kwietnia teolog Hans Küng, któremu w 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary odebrała prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego, przed śmiercią pojednał się z Kościołem. Powiedział o tym w rozmowie z „Corriere della Sera” niemiecki kardynał Walter Kasper.
2021-04-08 08:55:02
miniaturka

Prodemokratyczny „strajk wielkanocnych pisanek” w Birmie

Tysiące ludzi wyszło na ulice birmańskich miast w tzw. strajku wielkanocnych pisanek. Chrześcijanie, muzułmanie, hinduiści i buddyści maszerowali wspólnie trzymając w rękach jajka z prodemokratycznymi hasłami, ustawiane one były także wzdłuż trasy przemarszu i wręczane żołnierzom.
2021-04-08 09:21:26
miniaturka

Hans Küng pojednał się z Kościołem?

Najczęściej czytany niemieckojęzyczny teolog katolicki obok Josepha Ratzingera. Przez dziesięciolecia był nade wszystko uważany, ku swemu, jak sam wyznał, rozczarowaniu, za krytyka Kościoła i papieża par excellence. Czy Hans Küng pojednał się przed śmiercią z Kościołem?