Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-06-22 15:15
MG / tom (KAI) / Louisville

USA: zainaugurowano Tydzień Wolności Religijnej

22 czerwca, we wspomnienie męczenników Johna Fishera i Thomasa Moore'a, rozpoczyna się Tydzień Wolności Religijnej

Autor/źródło: Pixabay, Mareferum, licencja: CC0
Abp Joseph Edward Kurtz, przewodniczący komitetu ds. wolności religijnej przy amerykańskim episkopacie inaugurując obchody Tygodnia Wolności Religijnej zachęcił do modlitw i działań w tej intencji, tak w kraju jak i zagranicą. Hasłem tygodnia są słowa: „Siła nadziei".

Tytuł nawiązuje do dekretu o apostolstwie świeckich „Apostolicam actuositatem” II Soboru Watykańskiego, w którym czytamy: „Wśród przeciwności tego życia znajdują siłę w nadziei, żywiąc przekonanie, że "utrapień czasu teraźniejszego nawet porównać nie można z przyszłą chwałą(Rz. 8, 18).” Tydzień rozpoczyna się 22 czerwca we wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera i Thomasa Moore'a i zakończy się 29 czerwca, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.


Tydzień chce przypomnieć ludziom, że katolicy napotykają publiczne przeszkody, czy to wykluczenie społeczne, czy też otwarte prześladowania. Arcybiskup Louisville w stanie Kentucky, zaznaczył, że w tym roku w centrum modlitwy znajdą się mieszkańcy Bliskiego Wschodu, Nigerii oraz prześladowany lud Rohindża w Mjanmie. Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na „kulturę odrzucenia” przywoływaną często przez papieża Franciszka zwłaszcza w odniesieniu do systemu wymiaru sprawiedliwości.


"Godność ludzi nie kończy się, gdy przekraczają próg więzienia", ostrzegł abp Kurtz. Odniósł się do ostatnich incydentów, gdy w areszcie żydom i muzułmanom odmówiono swobody w praktykowaniu religii. „Tradycyjnie katolicy uważają duszpasterstwo więzienne jako dzieło miłosierdzia, ponieważ mają nadzieję, że zatrzymani znajdą siłę odnowy w swojej wierze. Kultura amerykańska jest kulturą życia, a nie kulturą odrzucenia, nasz system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych musi uznać godność wszystkich ludzi - powiedział abp Kurtz.

tom (KAI) / Louisville


Podziel się tym materiałem z innymi: