Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-12 10:32
MG

USA: ważą się losy poprawki Hyde’a

W USA toczy się nadal walka o utrzymanie tzw. poprawki Hyde’a, zakazującej finansowania aborcji z funduszy federalnych. Angażują się w nią nie tylko zwolennicy partii Republikańskiej, ale także Demokraci.

Autor/źródło: Maria Oswalt / Unsplash.com

Podczas odbywającego się w zeszły piątek w Waszyngtonie wiecu wspierającego poprawkę Hyde’a, członkowie grupy Demokraci dla Życia Ameryki (DFLA) wezwali swoją partię do przeciwstawienia się aborcji finansowanej przez podatników.


Poprawka Hyde’a, nazwana tak na cześć republikańskiego kongresmena Henry'ego Hyde'a, który był jej promotorem w połowie lat 1970-tych, zakazuje wykorzystania funduszy federalnych do opłacania aborcji. Ponieważ nie jest ona stałym prawem, musi być dołączona do poszczególnych ustaw budżetowych na kolejne lata, aby wejść w życie.

W ciągu ostatnich lat rosnąca liczba Demokratów wzywa do uchylenia tej polityki. Do tej grupy dołączył w roku 2020 Joe Biden, który jako kandydat na prezydenta odstąpił od swojego wcześniejszego poparcia dla tej poprawki. Podczas kampanii wyborczej oświadczył on: „Zajmowałem się szczegółowo proponowanym przeze mnie planem opieki zdrowotnej, zmagając się z problemami, które obecnie stwarza poprawka Hyde’a”.

W zeszłym miesiącu Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o pomocy związanej z COVID o wartości prawie 2 bilionów dolarów, nie uwzględniając poprawki Hyde’a. W związku z tym grupy pro-life ostrzegły, że miliardy dolarów wydane na opiekę zdrowotną mogą stać się dostępne dla instytucji oferujących aborcję. Również czołowi kongresmeni z partii Demokratycznej naciskali na rezygnację z poprawki w procesie tworzenia budżetu na rok fiskalny 2022.

Grupa Demokraci dla Życia Ameryki zorganizowała swój „Narodowy Dzień Działań” na rzecz poparcia poprawki Hyde’a 10 kwietnia, zachęcając swych zwolenników do kontaktowania się z członkami Kongresu i proszenia ich o zachowanie poprawki. Związane z tym wydarzenia miały miejsce w ponad 20 miastach, część odbyła się wirtualnie.

W piątek w Waszyngtonie odbył się pod National Press Club wiec związany z tą inicjatywą. Terrisa Bukovinac, przewodnicząca DFLA oraz założycielka i dyrektor wykonawczy Pro-Life San Francisco, stwierdziła, że poprawka ma charakter ratujący życie ludzkie, a wysiłki zmierzające do jej zniesienia są „godne pożałowania”. „Będziemy nadal walczyć o wartości równości, unikania przemocy i niedyskryminacji w naszej partii” - powiedziała Bukovinac. „I będziemy nadal głosić tę prawdę, że poprawka Hyde’a ratuje życie”. Dodała również, że poprawka Hyde’a chroni sumienia „nie tylko konserwatywnych wierzących, ale także liberalnych ateistów, takich jak ja, którzy nie chcą, aby ich ciężko zarobione pieniądze były wykorzystywane do niszczenia ludzkiego życia”.

Kristen Day, dyrektor wykonawczy DFLA, powiedziała, że wysiłki podejmowane przez jej grupę dowodzą, że poprawka Hyde’a nie ma charakteru partyjnego. „Dyskusja nie powinna dotyczyć tego, «czy powinniśmy finansować aborcję», ale w pierwszej kolejności powinna zająć się zasadniczymi przyczynami, dla których kobiety wybierają aborcję”. Dodała także, że „chcielibyśmy widzieć więcej dyskusji na temat wsparcia kobiet wybierających życie”.

Toni McFadden, dyrektor ds. mniejszości i poprawnych relacji w grupie Students for Life, odparła natomiast twierdzenia, że poprawka Hyde jest rasistowska. „Jako czarna kobieta, stanowczo nie zgadzam się z tym, że poprawka Hyde’a jest zakorzeniona w rasizmie. Przeciwnie, rasową niesprawiedliwością są próby pozbawienia mocy tej ratującej życie poprawki”.

Na początku zeszłego tygodnia republikańscy członkowie komisji ds. środków finansowych w Izbie Reprezentantów wysłali list do przewodniczącej komisji Rosy DeLauro, wzywając ją do utrzymania poprawki Hyde’a w nienaruszonym stanie w procesie przyznawania środków na rok fiskalny 2022.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-12 08:47:20
miniaturka

Abp Gänswein: Benedykt XVI zatroskany sytuacją Kościoła w Niemczech

Benedykt XVI jest zatroskany stanem Kościoła katolickiego w Niemczech, dostrzega „brak jedności w wielu zasadniczych aspektach wiary”. Podkreślił to prywatny sekretarz papieża seniora, abp Georg Gänswein w rozmowie z hiszpańskim pismem katolickim „Alfa y Omega” z 10 kwietnia.
2021-04-12 09:48:56
miniaturka
play

Wulkan Bożego miłosierdzia! Niesamowite wykonanie pieśni przez Karmelitanki z Islandii

Islandia, pęknięta ziemia. Wulkan, płynąca lawa. To materialna rzeczywistość, którą można oglądać podczas erupcji wulkanu, jaka rozpoczęła się 19 marca. Karmelitanki bose z Islandii na tle tego obrazu, śpiewają o... żywym płomieniu miłości, wprowadzając w duchowy wymiar - w ogień miłosierdzia.
2021-04-12 10:12:05
miniaturka

Nowe prawo zamówień publicznych

O tym, jak zatrzymać w Polsce pieniądze z inwestycji „offshorowych” i o tym, czy polscy podwykonawcy są dostatecznie prawnie chronieni przed nieuczciwymi praktykami głównych wykonawców z Hubertem Nowakiem, prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, rozmawia Janusz Grobicki.
2021-04-12 11:21:13
miniaturka

Ludobójstwo kulturowe. Zacieranie śladów ormiańskiego dziedzictwa w Karabachu

Po zwycięskiej wojnie w 2020 roku oraz po zajęciu większości terytorium Górskiego Karabachu Azerbejdżan prowadzi na tych ziemiach politykę deormianizacji. Niszczone są chrześcijańskie świątynie. Sprawę na łamach portalu wPolityce.pl opisał Grzegorz Górny.
2021-04-12 12:19:40
miniaturka

Chiny krok po kroku likwidują demokrację w Hongkongu

Komunistyczna Partia Chin nie boi się krytyki Zachodu. Uważa, że świetnie sobie radzi z zagranicznymi kapitalistami, skutecznie wpływając na kluczowych decydentów na Zachodzie w sprawie Hongkongu. Jest zdeterminowana, demontując resztki demokracji w tym kraju.
2021-04-12 12:33:18
miniaturka

Katolicki kościół w Nowogrodzie zwrócony wiernym

Władze w Rosji zwróciły kościół wiernym katolickim po 25 latach oczekiwania. Jak donosi agencja ACI Stampa, kościół św. Piotra i Pawła w Nowogrodzie, został oficjalnie oddany katolikom 15 marca.