Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-02 13:57
mk

USA: Sukces obrońców życia w Teksasie! Zakaz aborcji po wykryciu bicia serca dziecka

Ustawa, zakazująca aborcji od momentu, gdy można wykryć bicie serca dziecka – czyli od ok. 6 tygodnia ciąży – weszła w życie 1 września. Obrońcy życia nie kryją radości, aborcjoniści zapowiadają kolejne pozwy. Jedna z sieci aborcyjnych 31 sierpnia była czynna do północy.

Autor/źródło: unsplash.com

Whole Woman’s Health, sieć aborcyjna, mająca w Teksasie cztery placówki, poinformowała, że ​​ostatnią aborcję przeprowadziła 31 sierpnia o 23.56, dosłownie kilka minut przed wejściem w życie nowych przepisów. „Nasze poczekalnia była wczoraj wypełniona pacjentkami i ich bliskimi we wszystkich czterech naszych klinikach” – powiedziała Amy Hagstrom Miller, dyrektor generalna sieci aborcyjnej.

Whole Woman’s Health, Planned Parenthood, American Civil Liberties Union i inne organizacje złożyły w poniedziałek apelację do Sądu Najwyższego USA, prosząc sędziów o tymczasowe zablokowanie egzekwowania prawa. Jak dotąd sędzia Samuel Alito, który odpowiada za pilne petycje z Teksasu, nie wydał jednak decyzji.

Teksańską ustawę skrytykował także prezydent Joe Biden, który stwierdził, że „rażąco narusza ona konstytucyjne prawo, ustanowione na mocy wyroku Roe przeciwko Wade i utrzymywane jako precedens przez prawie pół wieku”. „Prawo Teksasu znacznie ograniczy dostęp kobiet do opieki zdrowotnej, której potrzebują” – zaznaczył w swoim oświadczeniu prezydent USA. Zapowiedział, że jego administracja jest „głęboko oddana konstytucyjnemu prawu ustanowionemu w sprawie Roe przeciwko Wade prawie pięć dekad temu i będzie chronić i bronić tego prawa”.

Wspomniany przez J. Bidena precedens zakazuje poszczególnym stanom ograniczania aborcji w pierwszym okresie ciąży. Teksańskie prawo działa jednak inaczej niż przyjmowane w innych stanach „ustawy o biciu serca”. Umożliwia bowiem wnoszenie prywatnych pozwów przeciwko wszystkim, zaangażowanym w aborcję.

Senator stanowy Bryan Hughes, republikanin, określił nowe prawo jako „najpotężniejszą ustawę pro-life w historii Teksasu”. Według szacunków może ona uratować przed aborcją dziesiątki tysięcy dzieci. W 2020 roku w Teksasie dokonano bowiem około 54 tys. aborcji. Ok. 85 proc. z nich miało miejsce po szóstym tygodniu ciąży.

„Dzieci w Teksasie mają teraz nową, historyczną ochronę i wierzymy, że wkrótce dzieci w całym naszym kraju będą chronione tak samo, gdy sąd na dobre unieważni precedens Roe przeciwko Wade” – powiedział Mike Gonidakis, prezydent organizacji Ohio Right to Life. Podkreślił, że na aborcję „nie ma miejsca w społeczeństwie, które stara się dać każdemu człowiekowi szansę na wolne i pełne życie”.

„Ten moment jest ważnym przypomnieniem, że Ameryka jest pro-life i że niezależnie od stawianych nam przeszkód położymy kres aborcji. Zaangażowanie Teksasu w stawianie na pierwszym miejscu potrzeb kobiet i dzieci, a nie miliardowego przemysłu, który czerpie zyski z ich bólu, jest inspiracją dla nas wszystkich” – dodał.

Pro-liferzy przypominają także, że po wprowadzeniu nowych przepisów trzeba bardziej zadbać o kobiety w ciąży, matki i dzieci – wesprzeć je zarówno materialnie, jak i emocjonalnie. Wiosną, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy została uchwalona „ustawę o biciu serca”, władze stanowe przeznaczyły 100 milionów dolarów na pomoc dla kobiet w ciąży, matek oraz dzieci. Pieniądze trafiają do centrów ciążowych, agencji adopcyjnych i domów położniczych, które świadczą bezpłatne usługi – od tymczasowego schronienia, przez pieluchy i łóżeczka, po szkolenia zawodowe.

Tymczasem sondaże pokazują, że Amerykanie popierają przepisy, chroniące życie nienarodzonych dzieci. Kwietniowy sondaż przeprowadzony przez University of Texas-Austin wykazał, że 49 procent Teksańczyków popiera zakaz aborcji po sześciu tygodniach ciąży, podczas gdy 41 procent jest temu przeciwnych. W 2019 r. w ogólnokrajowej ankiecie Hill-HarrisX 55 proc. uczestników stwierdziło, że nie uważają, by przepisy zakazujące aborcji po sześciu tygodniach – kiedy bicie serca nienarodzonego dziecka można było wykryć – są zbyt restrykcyjne.

Źródło: lifenews.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-02 12:06:14
miniaturka

True Global Ventures 4 Plus zakończył nadsubskrypcją rundę 100 milionów USD

True Global Ventures 4 Plus, pierwszy na świecie globalny fundusz kapitałowy blockchain, zakończył nadsubskrypcją rundę 100 milionów USD.
2021-09-02 12:26:18
miniaturka

Korea Południowa: odnaleziono szczątki pierwszych męczenników

Relikwie błogosławionego Paula Yun Ji-chunga i dwóch jego towarzyszy, męczenników z Korei, zostały zidentyfikowane za pomocą testów DNA, ogłosiła w środę diecezja Jeonju. Trwające wiele miesięcy śledztwo obejmowało także badania historyczne.
2021-09-02 13:41:07
miniaturka

Międzynarodowy muzyczny projekt „Decalogue”

Międzynarodowy muzyczny projekt „Decalogue” inspirowany dziesięciorgiem przykazań zostanie zaprezentowany w sobotę 11 września na Stadionie Orła w Łodzi. Wystąpią m.in. Tony Melendez, o. Stan Fortuna, Marika, Krzysztof Iwaneczko i Józef Skrzek.
2021-09-02 14:23:49
miniaturka

Pomoc dla Afgańczyków. Na co będą przeznaczone pieniądze ze zbiórki pod kościołami?

Przed talibami uciekają nauczyciele angielskiego, współpracownicy międzynarodowej koalicji wycofującej się z Afganistanu i tysiące innych, przerażonych Afgańczyków. Potrzebują żywności, odzieży, odpowiednich warunków sanitarnych.
2021-09-02 15:48:01
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nie da się na dłuższą metę żyć Ewangelią na sposób połowiczny, to jest wybierając jedynie te elementy, które są wygodne. Przyszywanie nowej łaty do starego ubrania, może uniemożliwić otwarcie na radykalną zmianę, która pozwoli nam zachować głęboką wiarę...
2021-09-02 16:12:17
miniaturka

Kopia Obrazu Jasnogórskiego weźmie udział w beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

10 września Obraz, który znajdował się przy łożu śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, zostanie przewieziony do Warszawy na uroczystości beatyfikacyjne Prymasa Tysiąclecia. Obraz Jasnogórski pielgrzymuje po Polsce z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia od 1957 roku.