USA: ponad 10 tys. uczestników Mszy św. w przeddzień Marszu dla Życia

Ponad 10 tys. osób wzięło udział 23 stycznia wieczorem we Mszy św. inaugurującej modlitewne czuwanie w intencji obrony życia, sprawowanej w bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.

Ponad 10 tys. osób wzięło udział 23 stycznia wieczorem we Mszy św. inaugurującej modlitewne czuwanie w intencji obrony życia, sprawowanej w bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Eucharystię koncelebrowało trzech kardynałów, 39 biskupów, 303 kapłanów – podaje agencja CNA. Głównym celebransem i kaznodzieją był abp Joseph Naumann z Kansas City, przewodniczący komitetu ds. obrony życia episkopatu USA.

W swojej homilii arcybiskup Naumann wyraził radość z licznej obecności wiernych przeciwstawiających się cywilizacji śmierci, która ukazuje wszystko na opak, piękne jako brzydkie, a ohydne jako coś wspaniałego”. Nawiązał także do niedawnej wizyty „ad limina” i spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Podczas rozmowy z Ojcem Świętym amerykańscy biskupi poinformowali go, że podczas sesji plenarnej w Baltimore sporo miejsca w ich dyskusji zajęło pytanie, czy aborcja jest najważniejszym problemem społecznym. Franciszek wyraził zdziwienie, dlaczego kwestia ta miałaby być kontrowersyjna i potwierdził, że rzeczywiście aborcja jest najważniejszym problemem społecznym. „Papież jest z wami. On modli się za was. Wspiera was - powiedział abp Naumann. „Moi przyjaciele, następca Piotra nas wspiera” – stwierdził kaznodzieja w obecności nuncjusza apostolskiego w USA, abp. Christopha Pierre’a.

W dzisiejszym „Marszu dla Życia” po raz pierwszy w dziejach weźmie osobiście udział prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. W ubiegłym roku zwrócił się on do uczestników w przesłaniu wideo.

Doroczne marsze organizowane są także między innymi w Chicago, Los Angeles, czy San Francisco. Wszystkie w okolicach dnia 22 stycznia, kiedy przypada niechlubna rocznica decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973 r. o legalizacji aborcji w całym kraju, Wtedy to Sąd Najwyższy głosami siedmiu sędziów przeciwko dwóm przeforsował ustawę zezwalającą na przerywanie ciąży i obowiązującą w całym kraju.

"Marsz dla życia" ma poparcie biskupów katolickich USA i przywódców wielu innych grup wyznaniowych. Podobnie jak w latach ubiegłych w tym roku spodziewanych jest setki tysięcy uczestników.

st, tom (KAI) / Waszyngton

« 1 »

reklama

reklama

reklama