Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-13 12:37
MG / KAI

USA: papież zdymisjonował biskupa winnego krycia wykorzystywania seksualnego

Papież Franciszek zdymisjonował amerykańskiego biskupa, który próbował zmusić do milczenia ofiary wykorzystywania seksualnego. 71-letni obecnie bp Michael J. Hoeppner od 2007 roku roku kierował diecezją Crookston w stanie Minnesota.

Autor/źródło: CNAW 2017 r. bp Hoeppner stał się pierwszym hierarchą katolickim w Stanach Zjednoczonych, którego indywidualnie oskarżono o wywieranie presji na ofiary. Miał się tego dopuścić wobec kandydata na diakona, Ronalda Vaska, od którego domagał się wycofania oskarżenia o wykorzystanie seksualne przez księdza w 1971 roku.


Stał się pierwszym hierarchą, wobec którego przeprowadzono kościelne dochodzenie na mocy norm prawnych wprowadzonych przez Franciszka w liście apostolskim motu proprio „Vos estis lux mundi” z 2019 r.


Formalnie bp Hoeppner złożył rezygnację, którą papież przyjął, mianując dla diecezji administratora apostolskiego w osobie emerytowanego ordynariusza Des Moines bp. Richarda Patesa.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-13 13:25:53
miniaturka

Armenia wdzięczna Papieżowi za głos w jej obronie

„To narodowe, psychiczne i duchowe pocieszenie, które dało naszemu ludowi ulgę i nadzieję, że nie zostanie zapomniany” – tak abp Raphaël François Minassian, ordynariusz dla Ormian Europy Wschodniej skomentował słowa Papieża Franciszka wygłoszone podczas orędzia wielkanocnego.
2021-04-13 13:40:38
miniaturka

Toksyczny indywidualizm w natarciu

Kultura zachodnia w ogóle ma tendencję do przywiązywania dużej wagi do idei wolnomyślicielskiej jednostki. Każdy powinien cieszyć się wolnością robienia i mówienia tego, co chce. Każdy ma prawo do własnej opinii. Samo w sobie nie brzmi to źle, dopóki nie doprowadzi się tej idei do skrajności. A my właśnie to zrobiliśmy – pisze Jessica Wildfire.
2021-04-13 14:27:03
miniaturka

Céline Hoyeau o zdradzie charyzmatycznych założycieli francuskich wspólnot

„La Trahison des pères” (Zdrada ojców) – pod takim tytułem ukazała się pod koniec marca książka Céline Hoyeau, poruszająca bolesną sprawę molestowania seksualnego, którego dopuszczali się założyciele wielu cenionych przez Kościół wspólnot odnowy.
2021-04-13 14:50:32
miniaturka

Bułgaria: historia starożytna przyprawiona pysznymi inspiracjami

Bułgaria słynie nie tylko z pięknych plaż i nadmorskich kurortów. To niezwykle gościnny, pełen zabytków słowiański kraj, którego tradycje sięgają starożytnej Tracji, słynący z pięknych krajobrazów, doskonałych win i rakiji oraz zrelaksowanego stylu życia mieszkańców.
2021-04-13 14:57:35
miniaturka

Joe Biden chce zmniejszyć wpływ konserwatystów w Sądzie Najwyższym USA?

Prezydent Stanów Zjednoczonych powołał specjalną komisję, która ma zbadać możliwość reformy Sądu Najwyższego, zwiększenia liczby sędziów i ograniczenia ich kadencji (teraz są mianowani dożywotnio). Obecnie, jak zauważają media, przewagę mają w nim konserwatyści.
2021-04-13 14:58:38
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W świecie trwa duchowa walka między dobrem a złem, prawdą a kłamstwem, miłością a nienawiścią, pięknem a szpetotą, światłem a ciemnością… Bóg jednak nie obraża się nigdy na człowieka, ale ciągle troszczy się o nas, przyciągając nas ku swemu światłu