Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-30 09:00
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

USA: Matura w polskiej Szkole Katolickiej im. św. Ferdynanda w Chicago

W sobotę 30 marca w Polskiej Szkole Katolickiej im. św. Ferdynanda w Chicago odbyła się matura. W uroczystym rozpoczęciu egzaminu brała udział dyrekcja szkoły i zaproszeni goście, również z Polski.

Był to wyjątkowy dzień dla 24 maturzystów. Uroczyste rozpoczęcie Matury 2019 nastąpiło w obecności wielu zaproszonych gości. Prezes Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski uroczyście inaugurował maturę w Polskiej Szkole im. Św. Ferdynanda w Chicago. 

W uroczystości rozpoczęcia matury udział też wzięli: Katarzyna Czyżycka – dyrektor programowy ODN SWP Alicja Otap – redaktor naczelna ,,Dziennika Związkowego”, autorka podręczników szkolnych Małgorzata Pawlusiewicz wraz z Andrzejem Pawlusiewiczem oraz ksiądz Zdzisław Torba, proboszcz parafii św. Ferdynanda. 
Po krótkim przywitaniu i błogosławieństwie ks. proboszcza Zdzisława Torby natąpiło uroczyste rozpoczęcie matur. Prezes Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski przedstawił bogaty program organizacji skierowany do młodego pokolenia Polonii, jak chociażby Światowe Zloty Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” czy najbliższe XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Gdynia 2019. Przekazał też maturzystom życzenia szczęśliwego zdania egzaminów. 
Następnie z życzliwymi słowami wystąpiły Alicja Otap i Małgorzata Pawlusiewicz, które gratulowały maturzystom dotychczasowych osiągnięć na polu znajomości języka polskiego i historii, i życzyły dalszych sukcesów. 

Dyrektor szkoły św. Ferdynanda, Halina Żurawski poprosiła Małgorzatę Pawlusiewicz o wręczenie stypendium, które zostało wylosowane przez szkołę na studniówce. Stypendium w wysokości 1000 dolarów zostało podzielone pomiędzy czworo uczniów. Z podziękowaniami za otrzymane stypendia wystąpiła też młodzież.

Później każdy uczeń usiadł w miejscu, które wylosował i wysłuchał wyjaśnień dotyczących procedury egzaminu udzielonych przez wychowawcę rocznika Beaty Kozłowskiej i nauczyciela historii Ryszarda Nisiewicza. A później było już tylko skupienie i wytężona praca umysłowa podczas udzielania odpowiedzi na pytania z zakresu umiejętności językowych historii literatury oraz historii Polski. 
Za:  Szkoła Ferdynanda 

Zdjęcia: Damian Ścigała


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy