Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-18 14:38
nc / KAI

USA: chrześcijanie wskazują na konsekwencje decyzji Sądu Najwyższego

New York Times prezentuje stanowisko największych organizacji chrześcijańskich w USA, które nie zgadzają się z ostatnią decyzją Sądu Najwyższego. 16 czerwca orzekł on, że prawo chroni osoby LGBT przed dyskryminacją w zatrudnieniu przez instytucje religijne, m.in. szkoły.

Autor/źródło: Praveen / flickr.com / CC BY-NC 2.0

New York Times cytuje: przewodniczącego episkopatu amerykańskiego - abp. Jose Gomeza; Russella Moore - przedstawiciela Południowej Konwencji Baptystycznej, największej organizacji protestanckiej w USA (należy do niej do niej m.in. były prezydent USA Bill Clinton oraz zmarły w 2018 r. słynny ewangelista Billy Graham); oraz Larry`ego Taylora - prezydenta Międzynarodowego Związku Szkół Chrześcijańskich (ACSI), która zrzesza 2700 szkół i innych instytucji edukacyjnych.

Cytowany abp Jose H. Gomez wyraził swoje zaniepokojenie decyzją, która "na nowo definiuje w naszym prawie cywilnym znaczenie «płci»". Jest to niesprawiedliwość, która będzie miała swoje reperkusje w wielu dziedzinach naszego życia. Ochrona naszych bliźnich przed niesprawiedliwą dyskryminacją to nie to samo co próba zdefiniowania na nowo, czym jest ludzka natura".

Przedstawiciel baptystów Russella Moore porównuje orzeczenie sądu do "trzęsienia ziemi w dziedzinie wolności religijnej" ze skutkami w postaci przyszłej potężnej fali procesów sadowych. "W świeckiej Ameryce panuje przekonanie, że wraz ze zmianami kulturowymi, ewangelikalni protestanci, katolicy i inne ugrupowania religijne "płynnie przejdą z jednej formy w inną". "Ja jednak nie uważam tego poglądu za prawdziwy, gdyż większość z ewangelikalnych protestantów i katolików trzyma się tradycyjnej etyki, która ma w sobie siłę kwestionować świecką kulturę" - uważa Moore.

Z kolei Larry Taylor wskazuje na "brak zrozumienia naszych przekonań religijnych, które wyrażają się także w biblijnej interpretacji małżeństwa". Jego związek właśnie na nowo definiował swoje stanowisko w kontekście zatrudniania nowych pracowników. "Aktywność seksualna powinna dotyczyć wyłącznie relacji między mężczyzną a kobietą" - zaznaczył.

Podobnie twierdzi działacz charytatywnej organizacji protestanckiej "Samaritan's Purse" pastor Franklin Graham. Podkreślił on, że "decyzja stawia w nas w bardzo trudnej sytuacji, jak obronić nasze przekonania religijne". "To bardzo smutny dzień dla mnie. Nie wiem jak Sąd Najwyższy w ogóle miałby bronić naszych przekonań religijnych?" - powiedział Graham.

New York Times cytuje także liderów protestanckich, dla których decyzja Sądu Najwyższego oznacza "ważną zmianę dotyczącą równości". Tym niemniej zauważa, że w niektórych Kościołach i związkach wyznaniowych widać już potężne rozłamy zwiane z tym problemem. I tak Zjednoczony Kościół Metodystów, który zrzesza ok. 7 mln. wiernych ogłosił w tym roku decyzję o podzieleniu się na dwa odłamy w związku z "fundamentalnymi różnicami dotyczącymi znaczenia `małżeństw` homoseksualnych".


o. pj (KAI) / Nowy Jork

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-18 11:56:21
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Obrady biskupów odbędą się od 27 do 29 sierpnia na Jasnej Górze

Najbliższe zebranie plenarne biskupów odbędzie się od 27 do 29 sierpnia na Jasnej Górze. Planowany na koniec czerwca termin został przesunięty ze względu na przedłużoną kwarantannę mieszkańców Sekretariatu KEP – poinformował rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-06-18 12:11:27
miniaturka

Szpital dziecięcy w Watykanie: lekarze leczą dziecko z wrodzoną wadą w łonie matki

28-tygodniowe dziecko z wrodzoną przepukliną przeponową operowali lekarze z papieskiego szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus. Zabieg trwał 45-minut i zwiększył szanse na przeżycie dziecka. Tego typu leczenie uświadamia, że życie ma wartość od poczęcia.
2020-06-18 12:32:20
miniaturka

Kard. Sarah: pozostaję prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Poinformował o tym sam purpurat w swoim wpisie na komunikatorze Twitter – dodając, że urząd ten będzie pełnił do chwili podjęcia przez Ojca Świętego odpowiedniej decyzji - "donec aliter provideatur". Kardynał osiągnął bowiem wiek emerytalny - 75 lat.
2020-06-18 13:02:06
miniaturka

Senat: prace nad Tarczą antykryzysową 4.0

Uchwaloną przez Sejm dwa tygodnie temu ustawą o wsparciu dla przedsiębiorców w czasie pandemii (tzw. Tarcza antykryzysowa 4.0) zajmuje się Senat. W projekcie przewidziano pomoc także dla organizacji pozarządowych czy związków wyznaniowych będących pracodawcami.
2020-06-18 15:13:03
miniaturka

Abp Jędraszewski: dzięki pomocy Ducha Świętego, możecie wołać do Boga Abba

Metropolita krakowski w homilii wyjaśniał, skąd bierze się dobra modlitwa. Mówił także o modlitwie Pańskiej, która ukazuje miłość między Bogiem Ojcem a uczniami Jezusa. Wczoraj w Brodach abp Jędraszewski udzielił sakramentu bierzmowania.
2020-06-18 15:28:20
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Zagubieni

Z pewnością zdarzyło się nam w życiu zagubić Jezusa. Co odczuwaliśmy w naszym sercu? A może teraz przeżywamy jakiś szczególnie trudny moment w określonej dziedzinie życia, z którą nie możemy sobie poradzić. Oto sposobna chwila, aby rozpocząć poszukiwanie Jezusa z Maryją jako przewodniczką.