Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-06-16 13:49
AC / Alicja Pożywio

USA: biskupi o najnowszym prawie migracyjnym

W Fort Lauderdale na Florydzie odbyło się w dniach 13-14 czerwca spotkanie Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Wziął w nim również udział nuncjusz apostolski abp Christophe Pierre.

Autor/źródło: photogenica.pl, licencja: Jak album

Duszpasterstwo Latynosów, przygotowania do synodu młodzieży, dobra opieka duszpasterska dla coraz liczniejszej grupy katolików z Azji oraz sposoby na jak najlepsze wdrażanie nauczania Papieża Franciszka. To niektóre tematy dwudniowego wiosennego posiedzenia episkopatu amerykańskiego. Najgorętszym tematem było jednak najnowsze prawo imigracyjne Stanów Zjednoczonych.

- Już w pierwszych słowach po otwarciu obrad kard. Daniel DiNardo zdecydowanie sprzeciwił się najnowszym zmianom amerykańskich przepisów imigracyjnych. Zgodnie z nimi Stany Zjednoczone będą odmawiać azylu ofiarom przemocy domowej i ofiarom gangów. Decyzja ta – zdaniem przewodniczącego episkopatu – neguje lata opieki, jaką otaczane były dotąd kobiety uciekające przed przemocą domową. „Wzywamy sądy i prawodawców, aby wykorzystywać, a nie niszczyć potencjał tkwiący w naszym systemie, aby tym samym chronić prawo do życia” – napisał w oświadczeniu kard. DiNardo.

Biskupi zdecydowanie sprzeciwili się również klauzuli „zera tolerancji”. Przepisy te mówią o poddaniu w stan oskarżenia wszystkich, którzy w nielegalny sposób przekroczyli granicę Stanów Zjednoczonych, nawet w sytuacjach, gdy w grę wchodzi rozłączanie rodzin. „Separacja matek od dzieci nie jest rozwiązaniem problemu imigracyjnego i jest niemoralna” – stwierdził kardynał DiNardo.

W czasie dwudniowego posiedzenia biskupi wysłuchali także raportów o przygotowaniach do synodu młodych, Światowego Dnia Młodzieży w 2019 roku i sytuacji powołań w Stanach Zjednoczonych.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: USA, biskupi, prawo, Stany zjednoczone, migracja, Biskupi USA, Episkopat Stanów Zjednoczonych