Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-10 10:10
mk

USA: Arkansas wprowadza niemal całkowity zakaz aborcji

Gubernator Asa Hutchinson podpisał ustawę, zgodnie z którą aborcja w stanie Arkansas będzie dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia matki. Zaznaczył, że „intencją ustawodawstwa jest przygotowanie gruntu pod obalenie obowiązującego wyroku Sądu Najwyższego”.

Autor/źródło: usbotschaftberlin / Wikimedia Commons (public domain)

Gubernator podkreślił, że podpisał ustawę z powodu „przytłaczającego wsparcia legislacyjnego i jego szczerych i długotrwałych przekonań w obronie życia”. Miał jednak do niej zastrzeżenia. „Wolałbym, aby ustawodawstwo zawierało wyjątki dotyczące gwałtu i kazirodztwa” – przyznał.

„(Zakaz) jest sprzeczny z wiążącymi precedensami Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, ale intencją ustawodawstwa jest przygotowanie gruntu pod obalenie obowiązującego wyroku Sądu Najwyższego” – zaznaczył A. Hutchinson w oświadczeniu wydanym przez jego biuro.

Chodzi o wyrok z 1973 roku w sprawie Roe v. Wade, w wyniku którego aborcja w Stanach Zjednoczonych została uznana za legalną przez cały okres ciąży. Wyrok dał poszczególnym stanom możliwość ograniczenia dostępu do aborcji w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Jak informuje Associated Press, Arkansas jest jednym z co najmniej 14 stanów, w których ustawodawcy w tym roku opowiedzieli się za zakazem aborcji. 

„Szeroko zakrojony zakaz aborcji został w zeszłym miesiącu podpisany przez gubernatora Karoliny Południowej, ale został szybko zablokowany przez sędziego federalnego z powodu prawnego sprzeciwu ze strony Planned Parenthood. Alabama uchwaliła prawie całkowity zakaz aborcji w 2019 roku. Został on jednak zablokowany z powodu wezwań sądowych” – pisze AP.

Nowe prawo w Arkansas będzie można egzekwować najwcześniej tego lata. Zwolennicy aborcji zapowiedzieli już, że planują wcześniej zakwestionować wprowadzony zakaz w sądzie.

Źródło: Associated Press

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-10 09:32:47
miniaturka

Akt wandalizmu w kościele w Opolu. Parafia prosi o pomoc w znalezieniu sprawcy

W wtorek, 9 marca, mężczyzna dokonał aktu wandalizmu i zniszczył mury kościoła pw. pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach. Parafia przekazała sprawę policji, ale prosi też o pomoc parafian.
2021-03-10 09:53:57
miniaturka

Kult Bożego Miłosierdzia zalewa Wietnam!

Z największej wietnamskiej diecezji uczynił miejsce promieniujące na cały kraj Bożym Miłosierdziem. Od początku swej posługi bp Joseph Dình Dúc Dao kierował się w swej pracy wskazówkami z „Dzienniczka” s. Faustyny. Jak mówi, miłosierdzie to konkret służby, który zmienia życie Wietnamczyków.
2021-03-10 09:57:55
miniaturka

Immunolodzy apelują – czas na Europę

Wirus SARS-CoV-2 nie odpuszcza. To, co nas prawdopodobnie czeka, to kolejne zachorowania w ciągu najbliższych dwóch lat. Możemy się spodziewać dziesiątek tysięcy ciężkich przypadków Covid-19. Nawet przy zaszczepieniu dużej grupy ludzi szczepionki mogą okazać się niewystarczająco skuteczne.
2021-03-10 10:21:47
miniaturka

Obrońca życia na Rzecznika Praw Obywatelskich

Jak nieoficjalnie informuje portal radia RMF, Bartłomiej Wróblewski ma zostać nowym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
2021-03-10 10:41:07
miniaturka

Nadszedł czas św. Józefa! Zawierz swoje życie Opiekunowi Chrystusa

150 lat temu papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronatem Kościoła Świętego. Wielu mistyków przepowiadało, że to św. Józef będzie tym, który uchroni Kościół od zagłady. Dziś, gdy świat przeżywa kryzys, a rodziny są zagrożone, papież Franciszek ogłasza Rok Świętego Józefa!
2021-03-10 10:55:50
miniaturka

Ponad 17 tys. nowych zakażeń w ciągu doby. Najwięcej w tym roku

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 17 260 osób. To najwyższy wynik od początku roku. Zmarło 398 osób – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.