Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-30 11:00
mk

USA: Arizona rozszerza ochronę dzieci nienarodzonych

Nowe prawo zakazuje aborcji dokonywanej z powodu wad genetycznych, takich jak zespół Downa. Przyznaje też nienarodzonym dzieciom „wszelkie prawa obywatelskie” i zakazuje promowania aborcji przez podmioty edukacyjne i naukowe finansowane ze środków publicznych.

Autor/źródło: Elvert Barnes /Flickr (CC BY-SA 2.0)

Ponadto ustawa SB 1457 wprowadza obowiązek zapewnienia pochówku dzieciom, poddanym aborcji. Przepisy umożliwiają także ojcu lub dziadkom ze strony matki wniesienie pozwu w przypadku aborcji dziecka. Prawo zabrania również dostarczania leków wywołujących poronienie pocztą.

W przypadku złamania nowych przepisów – i dokonania aborcji ze względu na wadę genetyczną – odpowiedzialność będzie ciążyła na lekarzu, nie zaś na matce dziecka.

Nowe prawo z aprobatą przyjęli biskupi Arizony. „Ta ustawa oczekuje na dzień, w którym sprawa Roe przeciwko Wade zostanie unieważniona i okazuje troskę zarówno o nienarodzone dzieci, jak i ich matki” – podkreślili w wydanym oświadczeniu.

„Arizona ma już w przepis chroniący ludzkie życie od momentu poczęcia, a SB 1457 pozostawia ten wspaniały zapis w mocy, jednocześnie nie czyniąc matki przestępcą” – zaznaczyli. Dodali, że nowa ustawa „pomoże matkom i ich nienarodzonym dzieciom, jednocześnie ratując życie”.

„Arizończycy mogą być dumni ze stanu, który jest liderem w ochronie wcześniaków i opiece nad kobietami stojącymi w obliczu nieplanowanej ciąży” – powiedziała Cathi Herrod, prezes Center for Arizona Policy, która pomogła napisać nową ustawę.

„Dzieci, u których zdiagnozowano niepełnosprawność przed urodzeniem, nie będą już dyskryminowane. Kobiety będą miały zapewnione zdroworozsądkowe zabezpieczenia, jeśli wybiorą pigułkę aborcyjną. Podatnicy nie będą zmuszani do wspierania aborcji w publicznych szkołach wyższych i uniwersytetach, a prawo Arizony będzie interpretowane tak, aby ceniło całe ludzkie życie” – podsumowała.

Źródło: Catholic News Agency

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-30 10:14:12
miniaturka

Prof. Horban: być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień przeciw COVID-19

Być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepienia przeciw COVID-19, jeżeli inne metody zawiodą. Ten temat jednak nie pojawił się jeszcze na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze - przyznał w TVN24 w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
2021-04-30 10:36:28
miniaturka

Przyszła zakłócić modlitwę, odeszła, wykonując znak krzyża

Wczoraj przez sądem w Warszawie doszło do wzruszającej sceny. Do modlących się ludzi podeszła młoda kobieta owinięta tęczową flagą z zamiarem zakłócania modlitwy. Na pewno nie spodziewała się, że przed odejściem stamtąd, wykona znak krzyża.
2021-04-30 10:50:22
miniaturka

Abp Szewczuk: Ukraina oczekuje na papieską wizytę

Ukraina ma nadzieję na wizytę papieża Franciszka - stwierdził w rozmowie z papieskim dziełem Pomoc Kościołowi w Potrzebie arcybiskup większy kijowsko-halicki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Światosław Szewczuk. Oficjalne zaproszenie złożył już premier Denys Szmyhal
2021-04-30 11:23:43
miniaturka
play

Świętuj III Powstanie Śląskie!

Grupa PGE przygotowała konkurs dla dzieci i młodzieży na najlepsze wykonanie powstańczej śląskiej pieśni. W ten sposób spółka upamiętni 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Publikujemy wywiad z prezesem Grupy PGE Wojciechem Dąbrowskim.
2021-04-30 11:39:05
miniaturka

Agata Puścikowska: „Mówienie, że aborcja jest OK jest grzechem i kropka”

Znana pisarka i publicystka Agata Puścikowska dzieli się z bratem Szymonem OFMCap swoim doświadczeniem choroby, opowiada o swoim spojrzeniu na Strajk Kobiet i o tym dlaczego grzech jest wciąż najpoważniejszym problemem na świecie.
2021-04-30 11:41:32
miniaturka

Tegoroczne nabożeństwa majowe z nowymi wezwaniami w litanii

Od jutra będziemy odprawiać nabożeństwa majowe i modlić się Litanią loretańską. W ubiegłym roku zostały do niej dodane nowe wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”.