Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-05 14:43
S. Zielińska / Lidia Jaskuła

„Uniwersytet Niepodległy” - gra planszowa z okazji 100-lecia KUL

Z okazji 100-lecia KUL została wydana planszowa gra towarzysko-edukacyjna „Uniwersytet Niepodległy". To bardzo dobra propozycja edukacji przez zabawę, także na chwile relaksu w czasie urlopów i wakacji.

Autor/źródło: KUL

Uczestnicy rozgrywki poznają przedwojenne życie akademickie i stają się świadkami ważnych wydarzeń nie tylko z dziejów Uniwersytetu, ale także Lublina. Wcielają się w studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Mają do wyboru aż siedem postaci. Mogą grać jako Pensjonarka, Zakonnik, Prawnik, Korporant, Legionista lub Polonistka, a wygrywa ten, kto pierwszy ukończy studia. Droga do uzyskania wyższego wykształcenia nie jest jednak łatwa, bo uwagę od nauki skutecznie potrafi odciągnąć siódmy bohater: Birbant, który studiuje dla czystej przyjemności studiowania... 

Wędrując po planszy odwiedzamy Uniwersytet, a w nim takie miejsca jak: aulę, salę wykładową, dziekanat, dziedziniec, mensę akademicką i kościół akademicki oraz bibliotekę lub akademik. Można zawędrować także na Stare Miasto i do Ogrodu Saskiego. Wszędzie na graczy czekają różne niespodzianki.

Strategię gry opracowali historycy KUL z Pracowni Wojskowo-Historycznej – dr Marcin Baranowski i dr Andrzej Gładysz. Prace i testy trwały rok, a produkcję gry finansowo wsparło miasto Lublin.

„Gra ma dwa cele. Po pierwsze przybliżenie historii uczelni i miasta z okresu 1918-39 i dzieje się to poprzez różne wydarzenia i postaci z dziejów uczelni i miasta, które są umieszczone na kartach do gry. Drugi element to dobra zabawa, bo gra musi sprawiać i sprawia przyjemność” – mówi dr Andrzej Gładysz.

dr Lidia Jaskuła

rzecznik prasowy KUL

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy