Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-16 12:21
nc / KAI

Ukraina: trzy parafie prawosławne w łączności z Rzymem

Trzy parafie w Charkowie, Połtawie i w Łozowej, należące dotychczas do niekanonicznego Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (tzw. "Odnowionego" - UAKP[o]), przeszły oficjalnie do Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Autor/źródło: ks. Janusz Gnat, licencja: CC BY

W niedzielę 14 czerwca "w Charkowie odbyło się prawdziwie historyczne wydarzenie" – poinformował hierarcha. Wyjaśnił, że na zgromadzeniach parafii św. Dymitra w Charkowie wierni UAKP(o) przegłosowali przejście pod jurysdykcję Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego". Decyzję tę poprzedziła długa, pięcioletnia droga "od XXV soboru eparchialnego [diecezjalnego] 1 maja 2015 roku" – stwierdził autor wpisu. Dodał, że ochronę świątyni w czasie tych zebrań zapewniali członkowie ośrodka prawicowej partii "Prawy Sektor" w Charkowie.

Na stronie eparchii charkowsko-połtawskiej UAKP(o) podano ponadto, że z 70 oficjalnych członków tej parafii w obradach wzięło udział 68 i to oni niemal jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się, postanowili wyjść z tej eparchii i przejść do egzarchatu charkowskiego UKGK, wnosząc przy tym odpowiednie zmiany do statutu parafii. W tej sprawie zgromadzeni zwrócono się do egzarchy bp. Wasyla Tuczapecia z prośbą o zatwierdzenie tych postanowień oraz powiadomiono o tym Obwodową Administrację Państwową w Charkowie w celu zarejestrowania nowego statutu i wniesienia niezbędnych zmian do Jednolitego Rejestru Państwowego.

Z danych eparchii wynika ponadto, że w minionym tygodniu pod jurysdykcję UKGK przeszły też parafie św. Jerzego w Połtawie i Przemienienia Pańskiego w mieście Łozowa.

Eparchia charkowsko-połtawska UAKP(o) jest jedyną jednostką terytorialną tej wspólnoty kościelnej, zarejestrowaną formalnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy 29 marca 2006, po rozłamie, jaki dokonał się w łonie Kościoła "autokefalicznego". W 2015, w wyniku dalszych podziałów i napięć, rozpoczął się proces zbliżania się eparchii do UKGK a 18 marca br. sobór eparchialny podjął decyzję o samorozwiązaniu się, wstrzymaną później wskutek pandemii. Obecnie, wraz z powolnym wychodzeniem całego kraju z zarazy, proces ten ruszył na nowo i można się spodziewać nowych przejść dotychczasowych parafii tej eparchii do Kościoła greckokatolickiego.


kg (KAI/RISU) / Charków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-16 10:47:10
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Streszczenie Ewangelii

"Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie." Czasem wystarczy wołać „Ojcze nasz”, by odkryć wspólnotę z Bogiem. Mt 6, 7-15.
2020-06-16 10:47:43
miniaturka

Bp Vecerrica: Jan Paweł II ojcem naszej nocnej pielgrzymki

Po raz pierwszy towarzyszę wirtualnej pielgrzymce – powiedział Franciszek telefonując do uczestników 42. nocnej pielgrzymki z Maceraty do Loreto, która w tym roku, ze względu na pandemię, miała niecodzienny, wirtualny przebieg.
2020-06-16 11:18:15
miniaturka

Bp Miziński: Delegat KEP i Fundacja św. Józefa powołani zdecydowaną większością głosów

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak oraz Fundacja św. Józefa zostali powołani zdecydowaną większością głosów księży biskupów podczas zebrań plenarnych Episkopatu w 2019 roku – poinformował bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP
2020-06-16 13:06:20
miniaturka

Sejm odrzucił poprawki ograniczające wolność sumienia lekarzy

Posłowie odrzucili poprawki zobowiązujące podmioty lecznicze, czyli głównie dyrektorów szpitali, do wskazywania miejsca lub lekarza, który wykona nieetyczne świadczenie, jakiego odmówiono w danej placówce medycznej.
2020-06-16 14:10:28
miniaturka

USA: Sąd Najwyższy przedefiniował znaczenie płci

Istnieją obawy, że ten wyrok zostanie użyty do niszczenia wolności religijnej i wolności sumienia, np. do np. zmuszania Kościołów do udzielania tzw. „ślubów homoseksualnych”, czy osób wierzących do działań sprzecznych z ich sumieniem.
2020-06-16 14:53:31
miniaturka

Franciszkanin: posługa chorym jest trudna, ale daje dużo radości

Media informowały o wolontariuszach, którzy zgłaszali się do posługi chorym na COVID. Teraz składają oni świadectwa. Jednym z nich jest br. Artur Aliszewski, franciszkanin-kapucyn.