Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-21 10:45
MG / Mariusz Krawiec SSP – vaticannews.va

Ukraina: rozpoczęło się nauczanie teologii

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych, we Lwowie rozpoczął się rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym oraz instytucie teologicznym.

Autor/źródło: vaticannews.va

Obie uczelnie kształcą studentów duchownych i świeckich na potrzeby Kościoła katolickiego obu obrządków, tak na Ukrainie, jak i w archidiecezji lwowskiej.


Lwowska uczelnia teologiczna to jeden z trzech, obok Kijowa i Gródka Podolskiego rzymskokatolickich ośrodków teologicznych na terenie Ukrainy. Powołana do życia dwanaście lat temu nawiązuje do przedwojennych tradycji teologicznych Uniwersytetu Jana Kazimierza, całkowicie zniszczonych w okresie radzieckiej ateizacji. Aktualnie uczelnia związana jest naukowo z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II oraz Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.


„Mamy ponad 60 wykładowców. Przyjeżdżają oni z różnych miejsc. Tak z Polski jak i z Ukrainy. Realizują zajęcia zarówno w seminarium, jak i dla studentów świeckich. Niektórzy z nich będą w pierwszym semestrze przyjeżdżali osobiście, oczywiście z zachowaniem norm sanitarnych, inni będą prowadzili wykłady w trybie on-line. W ubiegłym roku otwarliśmy we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie, studium katolickiego poradnictwa rodzinnego. Uczęszcza na nie 37 studentów. Teraz zajęcia odbywają się on-line. Mamy nadzieję, że w roku akademickim 2020/2021 nasi studenci zakończą studia dyplomami, na których będzie zarówno podpis KUL-owski, jak i ten z naszego instytutu” – powiedział dyrektor instytutu ks. dr Jacek Uliasz.


Teologia uprawiana na Ukrainie zarówno w środowisku rzymskokatolickim jak i greckokatolickim jest dyscypliną, która choć wciąż korzysta z pomocy zagranicznych ośrodków naukowych, co raz bardziej uwzględnia doświadczenie miejscowego Kościoła, a absolwenci teologii włączają się w lokalną działalność duszpasterską.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-21 06:55:35
miniaturka

Pakowanie transportu pomocy humanitarnej do Libanu - to już łącznie 30 ton

Dziś o godzinie 11.00 w siedzibie Fundacji „Redemptoris Missio” w Poznaniu (ul. Junikowska 48) wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio” będą pakować transport z pomocą humanitarną dla Libanu.
2020-09-21 07:02:31
miniaturka

Biskup uruchamia projekt ekologiczny

Angielski biskup John Arnold uruchomił w swojej diecezji projekt promujący ochronę środowiska naturalnego.
2020-09-21 07:10:40
miniaturka

Anglia: Praca z migrantami zbliża do Boga

Brytyjskie służby migracyjne zwiększyły w ostatnich tygodniach liczbę patroli na wodach kanału La Manche, gdzie w pierwszych dniach września zatrzymano blisko stu nielegalnych imigrantów, w tym małe dzieci.
2020-09-21 07:13:58
miniaturka

Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze

Z dziękczynieniem za powstanie 40 lat temu „Solidarności”, za ludzi, którzy tworzyli związek i upominali się o godność robotników, także za pasterzy Kościoła, którzy wskazywali drogę pokojowej walki o przemiany w Polsce na Jasnej Górze odbyła się 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy.
2020-09-21 09:44:30
miniaturka

Orędzie na Dzień Migranta: dostrzeżmy w przesiedleńcach wewnętrznych Jezusa

O dostrzeżenie w przesiedleńcach wewnętrznych Jezusa zmuszonego do ucieczki zaapelował Ojciec Święty w orędziu na obchodzony w roku bieżącym 27 września po raz 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
2020-09-21 09:55:06
miniaturka

Zwardoń-Skalité: powstała polsko-słowacka plenerowa droga krzyżowa

Czternaście wielkich głazów z tabliczkami z polsko-słowackimi nazwami poszczególnych stacji, tworzy plenerową drogę krzyżową przebiegającą przez tereny sąsiadujących ze sobą państw w Beskidzie Żywieckim.